Alıntı ile Çalıntı Arasındaki Fark

Bu yazıyı, bilerek ve isteyerek insanların emeklerini çalanlara dikkat çekmek için yazmadım. Onları değiştirmek zaten imkansız. Asıl ulaşmak istediğim kitle, farkında olmadan, alıntı yaptığını sanarak başkalarının içeriğini kullananlar. Yani çalıntı yaptığının farkında olmayanlar.

Beğendiğiniz bir yazıyı başkalarının da okumasını isteyebilirsiniz. Bu çok doğal. Ancak bunun doğru yolu o yazıyı sosyal medya üzerinden paylaşmak veya kendi bloğunuzda o yazıdan söz etmek, yazının bazı yerlerini aynen alıp kullanmak ve mutlaka orijinal yazıya tıklanabilir link vermektir. İçeriğin tamamını kopyala/yapıştır yapmak alıntı değil, çalıntıdır.

İnternetteki içeriğin herkese ait olduğu fikrine kısmen katılıyorum. Bir içeriği herkesin görebileceği şekilde paylaşmışsam, o içeriğe herkes erişebilsin diye paylaşmışımdır. Ancak bu içeriğin gerçek sahibinin ben olduğunu ve herkesin bunu bu şekilde kabul etmesini beklerim. Kim olsa böyle düşünür zaten.
Bazen görüyorum, “bu içeriği link bile vermeden, adımdan bile bahsetmeden istediğiniz yerde kullanabilirsiniz” diyenler var. “Aaa ne olgunca. Adam aşmış, önemsemiyor” diye düşünmüyorum çünkü bu bir açıdan da emek hırsızlığına göz yummak. Yazının linkini paylaşmamak, yazarından bahsetmemek saygısızlık. Saygısızlığı doğru bulmadığım için emek veren kişiye atıfta bulunmamanın normal karşılanmasını da doğru bulmuyorum. Kaldı ki içeriğin gerçek sahibine atıfta bulunmak hem erdemlice hem de o kişiyi onure eden, motive eden bir davranış. Çok zor bir şey de değil bir isim ve link iliştirmek yazının sonuna. Sizi küçültmez, aksine büyütür.

Bazen yazılarımın birebir kopyalarını buluyorum internette. Link bile verilmemiş. Bu işi yapanlar sanıyorlar ki yaptıklarını hiç bir zaman anlayamayacağım. Daha da vahimi, umrunda bile olmayanlar var.
Hiçbir emek vermeden, birinin emeğini çalarak kendi bloğuna trafik çekmek ne acınası bir davranıştır.
Bu durum kanunen de suçtur.

Google, çalıntı içerik konusunda çok hassas davranmakta ve şikayet etmeniz durumunda çalıntı içeriği 2-3 gün gibi kısa bir sürede kaldırdığı gibi, ilgili URL’yi Google arama sonuçlarından da kaldırıyor ve çalıntı içeriği yayınlayan web sayfalarını arama sonuçlarında geri plana iterek cezalandırıyor. Yani “yok öyle beleşe konmak! Haddini bil!” diyor. Böylelikle internetteki kaliteli içeriğin gelişmesine katkı sağlayanları ve interneti koruyor.

Size ait bir içeriğin izinsiz bir şekilde kullanıldığını farkettiğinizde İçeriği Google’dan Kaldırma sayfasını ziyaret ederek gerekeni mutlaka yapın. Herkes bu konuda hassas olursa çok daha güzel bir internet bizi bekliyor olacak.

Leave a Comment