Android Telefonu Kablolu/Kablosuz Modem Olarak Kullanmak

Android mobil işletim sistemli cep telefonunuzu kablolu (USB bağlantısı ile) veya kablosuz (Wifi veya Bluetooth ile) modem olarak kullanabilir, internet bağlantınızı birden fazla kişi/cihaz ile paylaşabilirsiniz.

Telefonunuzu modem olarak kullanabilmek için kullandığınız Android sürümünün 2.2 ve üzeri olması gerekmektedir.

Samsung Galaxy Serisi (S4, S4 mini, S3, S3 mini, S2, Note, Note 2, vs) telefon kullananlar için Samsung Galaxy S3 ile aldığım ekran görünteleri sayfanın en altındadır. Bu cihazları kullananlar, alışkın oldukları arayüze uygun ekran görüntülerini yazının sonunda görecekler. Acele etmeyin, yazıyı mutlaka okuyun.

TELEFONU KABLOLU MODEM OLARAK KULLANMAK (Tıklayın)TELEFONU KABLOSUZ MODEM OLARAK KULLANMAK (Tıklayın)
AVANTAJtelefonun şarjının bitmesi diye bir problem yoktur. Özellikle elektrik imkanının olmadığı durumlarda bitirimdir.mobil internetinizi birden çok cihazda aynı anda kullanabilirsiniz
DEZAVANTAJmobil internetinizi sadece tek cihazda kullanabilirsiniz.interneti kullanırken aynı anda telefonun SD kartı ile PC arasında USB kablosu üzerinden dosya transferi yapamazsınız.cep telefonunun şarjı çok çabuk biter. Bu yüzden şarjdayken kullanmak gerekir.

Android telefonu kablolu (USB kablosu ile) modem olarak kullanmak için:

Önce “USB kablo kullanarak tek cihazda nasıl kullanırız?”ı anlatacağım. Bu yöntemin avantajı, yukarıdaki tabloda da belirttiğim gibi cihazınızın şarjının bitme derdinin olmamasıdır. Zira mobil veri aktarımı telefonunuzun şarjının hızlı bir şekilde bitmesine neden olacaktır. Dezavantajı ise yalnızca tek cihazda kullanabilmenizdir.

Aşağıdaki örnek, Android 2.3.3 versiyona sahip Samsung Galaxy Ace kullanılarak alınan ekran görüntüleri üzerinden oluşturulmuştur ancak bu yöntemi tüm telefon modelleri için uygulayabilirsiniz.

 1. Telefonunuzun Menü tuşuna basarak “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

Android Cihazı Modem Olarak Kullanmak-1

 1. Ayarlar menüsünde “Kablosuz ve ağlar” seçeneğine dokunun.

Android Cihazı Modem Olarak Kullanmak-2

 1. Daha sonra “Bağ. ve taşınabilir Wi-Fi alanı” seçeneğine dokunun.

Android Cihazı Modem Olarak Kullanmak-3

 1. Son olarak da USB seçeneğine dokunun.

Android Cihazı Modem Olarak Kullanmak-4

Evet, her şey hazır. Artık telefonu kablolu modem olarak kullanıp bilgisayarınızda internete girebilirsiniz.

Android telefonu kablosuz (Wifi) modem olarak kullanmak için:

Aşağıdaki örnek, Android 2.3.3 versiyona sahip Samsung Galaxy Ace kullanılarak alınan ekran görüntüleri üzerinden oluşturulmuştur ancak bu yöntemi tüm telefon modelleri için uygulayabilirsiniz.

 1. Mobil AP” seçeneğine dokunun.
 1. Karşınıza “Mobil AP kullanımının bataryayı çok tükettiği ve daha fazla veri kullanımına neden olduğunu” bildiren bir uyarı ekranı gelecek. Tamam seçeneğine dokunun. Mobil AP menüsü seçili hale gelecek.
 1. Mobil AP ayarları‘na ve gelen ekranda Mobil AP’yi yapılandır menüsüne dokunun. SSID Ağı (kablosuz  ağ bağlantısında modemin hangi isim ile görünmesini istiyorsanız o isim) ismini girin. Güvenlik olarak “WPA2 PSK” seçin ve güçlü bir şifre tanımladıktan sonra Kaydet seçeneğine dokunun.

Evet, artık telefonu kablosuz modem olarak kullanıp bilgisayarınızda internete girebilirsiniz.

Diğer cihazlar, tanımlamış olduğunuz ağ adını (SSID), sanki kablosuz bir modemmiş gibi görecekler ve bağlanabilecekler.

Hatırlatmama gerek var mı bilmiyorum ama sınırsız veya kotası yüksek bir mobil internet paketiniz yoksa telefonunuzu modem olarak kullanmanızı önermiyorum.

Aşağıdaki bilgiler güncelliğini yitirdiği için üzeri çizilmiştir.

Vodafone Aylık Cepnet PaketleriTurkcell Sınırsız Cepten 1 GB Internet Paketi veya Avea S.E.Ç. BAĞLAN Paketi gibi sınırsız internet paketleri kullanmanız, sürpriz faturaları önleyecektir.

OperatörTarifeAdil Kullanım NoktasıAKN Sonrası HızÜCRET
VodafoneAylık Cepnet 250250 MB96 Kbps14 TL (ilk ay 7 TL)
VodafoneAylık Cepnet 500500 MB96 Kbps19 TL (ilk ay 9.5 TL)
TurkcellSınırsız 1 GB1 GB96 Kbps32 TL
AveaS.E.Ç. Bağlan1 GB128 Kbps10 TL

Ücretler, Vodafone için 30 günlük, Turkcell ve Avea için aylıktır.
Yukarıdaki tabloda derlediğim bilgiler, ilgili operatörlerin kendi web sayfalarından alınmıştır. Bilgilerin yanlışlığından dolayı sorumluluk kabul etmiyorum. Lütfen en güncel bilgiler için ilgili operatörün kendi web sayfasını ziyaret edin.

Güle güle kullanın :)

Bazı kullanıcıların USB bağlantısı ile ilgili sorunlar yaşadığına dair yorumlar, bilgiler geliyor. Sorun yaşanayanların bir de şunları denemelerini öneririm:

Windows (95/98/NT4 hariç tüm sürümler)

 1. zip formatındaki USB Sürücü Yazılımını bilgisayarınıza indirin ve açın.
 2. Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın.
 3. Menü » Ayarlar » Kablosuz ve ağ ayarları » Bağ. ve taşınabilir Wi-Fi alanı » USB seçeneğine dokunun.
 4. Bilgisayarınızda Başlat » Çalıştır » ‘devmgmt.msc’ yazıp enter’a basarak Aygıt Yöneticisi’ni çalıştırın.
 5.  ‘Android device’ın üzerine sağ tıklayın ve ‘Sürücü Yazılımını Güncelle’ seçeneğini tıklayın.
 6. ‘Sürücü Yazılımı için Bilgisayarımı Tara’ seçeneğinden, indirip açtığınız sürücü yazılımını seçin ve ‘İlerle’ butonuna tıklayın.
 7. Windows telefonunuz için USB Sürücü Yazılımını yükleyecektir.

Not: Bu bilgileri Windows 7’yi baz alarak verdim.

Linux

 1. Linux için RNDIS desteği olan bir kernel gerekli ki bu güncel tüm Linux dağıtımlarında mevcut.
 2. Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın.
 3. Yine aynı menüler aracılığıyla USB Tethering seçeneğine dokunun
 4. ‘Auto USB0’ adında bir kablolu ağ bağlantısının otomatik olarak oluştuğunu göreceksiniz.

Samsung Galaxy Serisi (S4, S4 mini, S3, S3 mini, S2, Note, Note 2, vs) Telefonları Modem Olarak Kullanmak İçin Ekran Görüntüleri:

Telefonunuzun Ayarlar menüsündeki “Diğer ayarlar” seçeneğine dokunun.

“Bağ. ve Taşınabilir Wifi Alanı” seçeneğine dokunun.

Telefonunuzu kablosuz modem (Wifi) olarak kullanmak için “Taşınabilir Wifi Alanı” seçin.

Telefonunuzun mobil bağlantısını Bluetooth ile paylaşmak istiyorsanız “Bluetooth bağlantısı” seçeneğini kullanın. Bluetooth bağlantısının yavaş olduğunu hatırlatmak isterim.

Telefonunuz bilgisayarınıza USB kablo ile bağlıysa, telefonunuzu kablolu modem olarak da kullanabilirsiniz.

Kablosuz modem özelliğini devreye aldığınızda bildirim çubuğunda bir simge görürsünüz.

“Yapılandır” butonuna tıklayarak kablosuz modem ayarlarını yapın. Android ilk şifreyi sizin yerinize otomatik olarak belirler ve nasıl bağlanacağınıza dair kısabir yazı görürsünüz.

SSID bilgisi olarak cihazların sizi hangi isimle görmesini istiyorsanız ona uygun bir isim verin.

Güvenlik olarak WPA2 PSK kullanın.

“Parolayı göster” seçeneğine dokunarak, parolayı ekranda görebileceğiniz hale getirin (merak etmeyin bu parolayı sadece siz göreceksiniz) ve güvenli bir parola belirleyin. Güvenli bir parola belirlemekte zorlanıyorsanız linke tıklayın ve oradan kendinize bir parola belirleyin. Android’in ilk belirlediği şifreyi de kullanabilirsiniz ama büyük-küçük harf ve rakamların karışımından oluşan bir şifre daha güvenlidir.

“Kaydet” butonuna dokunun ve işlemi tamamlayın.

Artık telefonunuzu kablosuz modem olarak kullanıp mobil internet bağlantınızı bilgisayarınızda veya tabletinizde kullanabilir, arkadaşlarınızla veya diğer cihazlarla paylaşabilirsiniz.

Yazıyı yararlı bulduysanız lütfen aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanarak çevrenizle paylaşın.

58 thoughts on “Android Telefonu Kablolu/Kablosuz Modem Olarak Kullanmak”

 1. MERHABALAR.
  ben note 2 aldım ve mobil internetten instagrama giremiyorum :(( wifi ile çalışıyor. nasıl çozulecek bilmiyorum ve ıphone almadığıma pişmanım :( bana yardımcı olursanız sevinirim…

  • Çok güldüm :))
   Benzini bitti diye Ferrari’ye kızıp satmak gibi.. :))

   “Note 2’sini satıp ayfon alan bilge” Seçkin kitapçılarda.. :))
   Belli ki internet ayarlarınız ile ilgili bir sıkıntı var. Bu kadar basit şeyler için Note 2 gibi bir ürünü aşağılamayın, ayfona basar çünkü o ürün..

 2. mrb.özgür bey.

  bende nokia x3 telefon ve windows 7 li bir laptop var.cep telefonumu kablosuz modem gibi nasıl kullanabilirim?hangi operatörün hangi internet paketini önerirsiniz?bilgi verebilirseniz size çok minnettar olurum….saygılarımla… sevikha@tnn.net

 3. Merhabalar ozgur bey benim sorum su telefonum galaxy note 2 benim pc im wireless inde sorun var acaba telefonuma evin wirelessinden internet alipta pc ime internet verme sansim varmidir yoksa bu anlattiginiz yontem sadece telefonumdaki internet paketinden bilgisayarima internet saglayan bir yontemidir

 4. hocam yukarıdaki resimdeki gibi herşeyi yaptım mavi usb simgeside cıktı baglandı dıyor ama internete giymiyor faceye falan acaba neden ?

 5. tv den daha net bir cevap geliyor.yerel ağa bağlandı ama internete bağlanamadı.IP adresinden DNS ayarlarınızı kontrol edin diyor ve benim telefonun yani modemin IP ve DNS numaralarını gösteriyor.
  ayarlarım şöyle:
  IP 192.168.43.112
  AĞ GEÇİDİ 192.168.43.1
  AĞ MASKESİ:255.255.255.0
  DNS 1:8.8.8.8
  DNS 2:8.8.4.4
  acaba yanlış olan nedir?

 6. Yardım lütfen
  Galaxy mini tel var yurt dışından gelme telefonun bu özelliğini açıyorum diğer HTC Touch 2 telefonum modem olarak görüyor ancak internete bağlan dediğim zaman bağlantı hatası veriyor.Htc internet ayarlarımda sorun yok başka tel defalarca bağlandım.acaba IP adresleri ile bir sorun mu var bilmiyorum Ayrıca aynı şekilde Samsung tv de modem olarak görüyor ancak oda internete bağlanırken hata veriyor.bu konuda yardımınızı bekliyorum .şimdiden teşekkürler.

Yorumlar kapalı.