Android Manifesto

Android, Google’ın geliştirdiği bir mobil işletim sisteminden ibaret değildir sadece. Aynı zamanda bir duruşun simgesidir. Özgürlüğü simgeler. Gereksiz pahalı ürünlere, kartele karşı bir dik duruştur.

Android kullanıcıları, yararlı olduğuna inandığı uygulamaları ücretli olarak kullanır çünkü o uygulamayı geliştiren kişilerin emeğine saygı duyar ve Android ekosisteminin güçlü olabilmesi için geliştiricileri desteklemek gerektiğini çok iyi bilir.

Android kullanıcısı ücretli bir uygulamayı farklı yöntemlerle ücretsiz kullanmaktan gurur duymaz.

Android kullanan telefonlar, diğer mobil işletim sistemli telefonlara göre daha ucuzdur (Android kullanıcısı gereksiz pahalı Android telefonlara da karşıdır). Zaten daha ucuza aldığı bir telefon için kendisine mutlaka ekonomik gücüyle orantılı bir şekilde uygulama bütçesi ayırır. 10$, 20$, 50$..

Windows’tan kalma kötü bir alışkanlık var: Hemen her yazılımı korsan olarak kullanmak (MS Office, Adobe ürünleri, hatta Windows’un ta kendisi). Belki bunda yazılımların çok pahalı olmaları gerekçe olarak gösterilebilir ancak Android uygulamaları çok pahalı değildir. 1$’a, 5$’a uygulama satın alınabilmektedir. Uygulama fiyatlarının ortalama 3$ olduğunu ve yükleyeceğiniz uygulama sayısının en fazla 10 olduğunu varsayarsak, toplamda 30$’lık bir uygulama bütçesi ayırmanız yeterlidir. 30$ büyük bir para değildir. “Bu parayı neden vereyim ki?” diyebilirsiniz ama Android’in gücünü kaybetmemesi için bunu yapmalıyız.

Eğer ileride kapalı kod mobil işletim sistemi üreten şirketlerin modern kölesi olmak istemiyorsak, Android uygulamalarını satın alalım. Böylelikle Android için uygulama geliştiren kişiler/kuruluşlar daha iyi yazılımlar üretebilir.

Android uygulamalarını para vermeden kullanmanın yollarını arayan kullanıcılar, uzun vadede kaybedenin kendisi olacağını çok iyi bilir çünkü Android için uygulama yazan kimse kalmaz ve siz de başka bir mobil işletim sistemi kullanmak zorunda kalırsınız ve o zaman 2$ para vermekten kaçındığınız bir uygulamaya 5$ ödemek zorunda kalırsınız.

Android’in sürekli güçlü kalmasını sağlamak bizim elinizde. Bu da ücretli uygulamaları para ödeyerek kullanmakla mümkün.

Google Play’de bazen saçma sapan uygulamalar görüyoruz. Hatta uygulamasını eleştirenlere de “Emeğe Saygı!” şeklinde gereksiz bir tepki gösteren geliştiriciler var. Verilen her emeğe saygı duymak zorunda değiliz. Tamamen zaman kaybı olan bir uygulamaya saygı göstermek zorunda değiliz. Havanda su döven birine saygı duyamayız, kusura bakmasınlar. Uygulama seçerken çok titiz olmak gerekiyor. İyice araştırmalıyız. Paramızı çöpe atamayız. Paramızın gerçekten karşılığı olacak uygulamaları satın almalıyız. Böylelikle geliştiriciler de güzel uygulamalar yapmak zorunda kalırlar.

Uygulama satın alırken gereksiz bir milliyetçilik yapmak doğru değildir. Eğer yabancılar daha iyi uygulamalar yazıyorsa, yabancıların uygulamasını satın almak en doğrusudur. Türklerin yazdığı uygulamalara imtiyaz gösterirsek geliştiricileri tembelliğe itmiş oluruz ki uzun vadede tüm Android ekosisteminin zararına olur.

Android Manifesto’ya eklenmesini istediğiniz şeyler varsa lütfen yorum olarak paylaşın :)

4 thoughts on “Android Manifesto”

 1. Işığı gösterdiğiniz için teşekkürler ;) . Bu siteyi yeni keşfettim çok eğlenceli ve epeyce manalı bilgi dolu (ilk girdiğimde yaklaşık 6-7 konu okudum art arda hiçbirinine de abartmış yahu bu ne alaka vs. serzeniş olmadan tam tadında okudum harika). Elinize ve emeğinize sağlık… Yazılarınızın devamı olacaktır ama en iyisini yapmanız dileğiyle…

  • Rıfat Bey,

   Zaman ayırıp yazılarımı okumanız ve böyle anlamlı bir yorum yazmanız beni çok mutlu etti.

   Hiçbir maddi beklentim olmadan, Android severlere (özellikle Galaxy S5830) yararlı olabilmeye çalışıyorum. Sizlerin bu yorumları, sadece güzel sözler söylediğiniz için değil, verdiğim bilgilerin yararlı bulunduğunu bilmem açısından da çok önemli.

   Android okyanus gibi. Çok çok az bir kısmını biliyorum ama çok bildiğimi iddia etmek veya bunu ispat etmek için değil, ne kadarını biliyorsam tamamını paylaşabilmek için yazıyorum, çünkü Android’in çok derin bir felsefesinin olduğuna inanıyorum. Bana göre Android bir mobil işletim sistemi değil sadece. Bir duruş. TEKEL yaratmak isteyen, ürünlerini fahiş fiyatlarla satmaya çalışan bir şirkete karşı bir dik duruş sergilemek. Android özgürlük, paylaşmak, birbirine destek olmak, kardeş olmak demek. Android kardeşliği diyorum ben buna.

   İnsanlar Android ile ilgili bilgilere ulaşırken benim yaşadığım sıkıntıları çekmesinler, daha derli toplu, daha rahat anlaşılır bir şekilde hazırlanmış sayfalardan takip edebilsinler diye zamanımı harcıyorum. Bu bağlamda her türlü eleştiri ve öneriye de açığım. En iyisi olmadığımı biliyorum ama içten, özverili bir şekilde yapmaya çalışıyorum bu paylaşımı.

   İnsanların birbirlerine karşı anlayışlı ve saygılı olduğu, bilgilerini içten gelerek paylaşabilecekleri (yeri geliyor ben de okuyucumlarımdan bir şeyler öğreniyorum ve bu beni çok mutlu ediyor) bir yer olsun diye düşledim. Bu işin sonu nerelere gider bilemiyorum. Amatör ruhun heyecanı ve özverisi ile özellikle son 4 aydır fırsat buldukça yeni yazılar girmeye, gelen sorulara cevap vermeye ve önerileriniz doğrultusunda yeni içerik girmeye çalışıyorum.

   Ben çok keyif alıyorum. Umarım zamanını bu sayfalarda harcayan herkes en az benim kadar keyif kalır.

   İyi bayramlar, esenlikler diliyorum.

Leave a Comment