Android Telefon Dahili Hafızadaki Uygulamalar SD Karta Nasıl Taşınır?

Android telefonların bir güzel özelliği de SD kart destekliyor olmaları.

Eğer dahili hafızası yüksek bir Android telefona sahip değilseniz, uygulamaların gidip de otomatik bir şekilde telefon hafızasına kurulması canınızı sıkıyordur eminim. Koskoca SD kartta o kadar yer varken neden gidip de küçücük telefon hafızasına kendini yüklersin bre uygulama?

App2SD uygulamasını kullansanız bile bazı uygulamaları SD karta taşıyamıyorsunuz (root edilmiş telefon kullanırsanız taşıyabiliyorsunuz).

Move2SD Enabler (root gerektirir) uygulamasını telefonunuza yüklediğinizde, eskiden SD karta taşınamayan uygulamaların artık App2SD uygulaması ile taşınabilir hale geldiğini göreceksiniz. Böylelikle telefonunuza daha fazla uygulama yükleyebilir ve yeni bir telefon almak için bahanelerinizden birisini daha ortadan kaldırabilirsiniz! :)

En güzel telefon, hala çalışan ve işinizi gören telefondur. Uyanık pazarlamacıların yeni telefon satma tuzaklarına düşmeyin ;)

[Güncelleme: 16.01.2013] Root edilmiş bir telefon kullanıyorsanız SD kartınızın bir bölümünü dahili telefon hafızası olarak tanımlayarak en profesyonel çözümü uygulayabilirsiniz. Böylelikle telefonunuzun dahili hafızasının düşük olmasından dolayı yükleyemediğiniz tüm uygulamaları yükleyebilirsiniz, gönlünüzce kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için Android Telefonun Dahili Hafızasını Arttırmak (SD Kart Kullanarak) makalesini dikkatlice okumanızı öneririm. [/Güncelleme]

Hakkında Özgür Turanlı

Mühendis, ek$i sözlük yazarı, DMOZ editörü, SEO bilir (ama "uzman" değil), Android, iOS ve GNU/Linux kullanıcısı. Mobil ve internet teknolojilerine ilgi duyuyor.

8 yorum

 1. telefonu rootladım ama yine uygulamaları taşıyamıyorum ki :S mesela whatsapp hala telefon hafızasında.. superuser diye bi program geldi ekstradan orda da apps kısmında no apps in list falan yazıyor. hiç bir şey anlamadım ne yapmalıyım ben dahili hafızamı açmak için. illa sürüm mü güncelleştirmeliyim. 2.3.3 sürümünü kullanıyorum hala

 2. Telefon hafızasında ki uygulamarı root yapmadan nasıl aktarabiliriz? App2SD
  uygulamasını kullansanız bile bazı uygulamaları SD karta
  taşıyamıyorsunuz (root edilmiş telefon kullanırsanız
  taşıyabiliyorsunuz). demişsiniz. Yani rootsuz bir kısmını taşıyıp root olunca hepsini mi taşıyabiliyoruz?

 3. Move2 enebler 5830 icin uygun drgil diyor googleplay baska bir yqzilim var.mi acaba

  • Yazıyı yazdığım zamanda böyle bir sıkıntı yoktu ama ben de şu şekilde yardımcı olmaya çalışayım.

   Cihazı root ettikten sonra App 2 SD uygulamasını kullanırsanız, neredeyse tüm uygulamaları (bir iki sistem uygulaması hariç) SD karta taşıyabiliyorsunuz.

 4. Talha Ensar Baş

  Özgür bey Move2SD Enabler için root gerektirir yazmışsınız. Ben biraz yabancıyım bu konuda, bu program için root olayı nasıl gerçekleştirilir açıklayabilirmisiniz. Kolay gelsin. Paylaşım için çok sağolun

Yukarı Çık
test başarılı: 95.1.294.99