Android Telefon için Türkçe Klavye Uygulaması

Telefonunuzu satın aldığınız firmanın orijinal yazılımı Türkçe klavyeyi yasal zorunluluk gereği desteklemektedir. Ancak olur da herhangi bir nedenle yazılımınız üzerinde kendi isteğinizle güncellemeye giderseniz ve Türkçe karakterle ilgili sorun yaşarsanız, çözümü aslında çok basit.

Turkish Keyboard uygulaması ile Android telefonunuzda Türkçe karakter içeren klavye kullanabilirsiniz.

Android Türkçe Klavye

Türkçe Klavye uygulamasını yükledikten sonra, klavyeyi kullanabilmek için şu adımları sırasıyla takip edin:

1. Menü > Ayarlar yapın ve ekranı biraz aşağıya kaydırarak Bölge & metin menüsüne dokunun.

Android, Bölge & metin

2. Türkçe Klavye seçeneğine dokunun.

3. Karşınıza bir uyarı ekranı gelecek: “Dikkat. Türkçe klavye uygulamasının bu giriş yöntemi, şifreler, kredi kartı numaraları ve diğer kişisel veriler dahil girdiğiniz metin türlerini toplayabilir. Devam?” Panik yapacak bir şey yok. Bu uygulamanın izinlerine bakarsanız, Sadece Donanım kontrolleri (titreşim cihazını kontrol etme) iznine sahip olduğunu göreceksiniz. Yani girdiğiniz bilgileri başka bir yere kopyalama veya internet üzerinden başka bir yere gönderme ihtimali yok. Burada şunu da çok iyi bilmek lazım. Demek ki her uygulamayı yüklememek lazım telefonumuza! Tamam’a dokunun.

4. Şu an yine Bölge & metin menüsündesiniz. Türkçe Klavye (Türkçe Klavye ayarları) yazan menüye dokunun.

Türkçe Klavye seçenekleri

5. Burada ilgili ayarlarınızı yapın. Klavyedeki tuşlara basılırken titreme olup olmayacağı veya ses çıkarıp çıkarmayacağı gibi.

6. Klavye Düzeni menüsünden de Q klavye olarak mı, yoksa F klavye olarak mı kullanacağınızı belirleyin. Mesaj yazarken, iki klavye arasında istediğiniz zaman kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. Yazının en sonunda açıklamasını yaptım.

7. Bölge & metin menüsünde bu sefer Giriş yöntemi seç menüsüne dokunun.

Giriş yöntemi seç

8. Çıkan ekranda Türkçe Klavye‘yi seçin.

Artık Türkçe klavyenizi sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Herhangi bir metin girişi yaparken klavyedeki  tuşuna uzun süre basılı tuttuğunuzda TRF, TRQ, EN seçeneklerini göreceksiniz. İstediğiniz klavye arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

Gelen bazı öneri ve tavsiyeler üzerine açıklama yapma gereği duydum.

SlideIT Keyboard (ücretli)SlideIT Keyboard (ücretsiz)SwiftKey (ücretli)SwiftKey (ücretsiz)Smart Keyboard (ücretli)Smart Keyboard (ücretsiz) gibi çok daha iyi klavye uygulamaları var.

Turkish Keyboard, 135 KB gibi az yer kaplayan, düşük donanımlı telefonlarda yavaşlamaya neden olmayan ve izin (permission) gerektirmeyen bir uygulama olduğu için gönül rahatlığıyla kullandığım bir uygulama ve benim gibi düşük donanıma (Samsung Galaxy Ace GT-S5830) sahip kullanıcılara Turkish Keyboard’u öneriyorum.

Hakkında Özgür Turanlı

Mühendis, ek$i sözlük yazarı, DMOZ editörü, SEO bilir (ama "uzman" değil), Android, iOS ve GNU/Linux kullanıcısı. Mobil ve internet teknolojilerine ilgi duyuyor.

33 yorum

 1. Furkan Öcek

  Özgür Abi çok teşekkürler bu sürüm çok hoşuma gitti eline koluna sağlık , yalnız birşey daha soracağım yüklenen uygulamalar telefon hafızasına oluyor bunu değiştirmek mümkünmü çünkü sürekli dahili saklama alanı azalıyor uyarısı veriyor bilgilendirirsen çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

  • Telefonu root etmen gerekiyor. Bununla ilgili detaylı bilgi bloğumda mevcut.
   Daha sonra da App2SD uygulamasını kullanmalısın.
   Böylelikle uygulamaları telefon hafızası yerine SD karta yükleyerek yer açabilirsin.
   Sanırım şimdilik bu bilgi yeterli olur..

 2. Alpaya Özkan

  Ben de çok teşekkür ederim dün yorum yapamamıştım 2.3.6 sürümüne yükseltme konusuna.Lakin benim telefonumda maalesef türkçe klavye diye bir şey çıkmıyor.Yardımcı olursanız sevinirim

 3. Bende bir şey sorabilir miyim telefonuma smart swf programını yükledim flash oyun oynuyorum ama sadece fare ile tıklanabilen yani sadece dokunmatik olanları bilgisayarda space ve yön tuşları kullanılan oyunları telefonda açıyorum ama böyle bir klavyem olmadığı için oynayamıyorum, acaba bir öneriniz var mıdır ? teşekkürler…

 4. çiğdem demir

  bende bişey sormak istiyorum samsung s5360 kullanıcısıyım ama turkısh keyboard aradıgımda malesef bulamıyorum katipliğe hazırlandıgım ıcın de bu f klavye kullanmalıyım bana yardımcı olabılır mısınız sizce ne yapmalıyım?

 5. 2.3.6 ya yükselttiğim ekranda yorum kapalıydı buradan teşekkür etmek istedim. Dua etmeden kapatmak istemedim bilgisayarı. Allah ne muradın varsa versin Allah senden razı olsun zekanı yeteneğini kat be kat arttırsın. Biraz dilenci duası gibi oldu ama sonuçta bilginden dilenmesekte sen o bilgiyi bizlerle paylaştın. Çoooook teşekkür ederim.

  • Amin. Bilmukabele.
   Dilenci duası gibi olur mu hiç?.. Samimiyetiniz, güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Yararlı olduysa ne mutlu bana.

   Bu blogta bildiklerimi paylaştım sadece. Ne kadar biliyorsam o kadarını paylaşmaya çalıştım. Başlangıçta amacım bir iki kişiye yararlı olabilmekti. Bir de baktım her gün yüzlerce kişi okuyor. Daha da mutlu oldum.

   Bazı yazılarımın yorum bölümlerini kapatmak zorunda kaldım. Hem zamansızlık nedeniyle sorulara cevap vermeye yetişemediğim için hem de her toplumun içerisinde olduğu gibi burada da canımı sıkan, beni üzen, kıymet bilmeyen yorumlar nedeniyle. Okuyucularımın anlayışına sığındım.

   Esenlikler dilerim..

 6. elinize sağlık özgür bey.bir şey sorucam normalde ben samsung tuş takımını kullanıyordum ve onda da türkçe karakterler vardı.anroidi yukseltınce samsung tuş takımındakı karakterler kayboldu buna da bir çözüm bulunabilir mı

  • Samsung Türkiye’nin Türkiye için hazırladığı (umarım hazırlıyorlardır) orijinal ROM’u bekleyebilirsiniz. Veya Google Play’den Türkçe dil seçeneği olan klavye uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu yazıyı da o yüzden yazmıştım.

 7. YARDIM

  telefonun dıl paketınde turkce dıl paketı yokk

  • Samsung Türkiye’nin Türkiye için hazırladığı (umarım hazırlıyorlardır) orijinal ROM’u bekleyebilirsiniz. Veya Google Play’den Türkçe dil seçeneği olan klavye uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu yazıyı da o yüzden yazdım zaten.

 8. okan.ozkaynak@gmail.com

  Süpersiniz Özgür Bey, çok makbule geçti. Elinize kolunuza sağlık :)

Yukarı Çık
test başarılı: 102.0.746.99