Android Telefonlarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Bazı ziyaretçilerimden gelen mailler, akıllı telefonlarda en büyük problemlerden birisi olan pil ömrü için neler yapılabileceği ile ilgili. Bu nedenle, telefonunuzu tek bir şarj ile daha uzun süre nasıl kullanabileceğinizi, telefonunuzun şarjını en çok nelerin harcadığını, nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilgim ve deneyimlerim ışığında aktarmaya çalışacağım.

Burada pil ömrünün uzatılması ile kasıt, bataryanın kaç yıl kullanıldığı değil, telefonu bir kere şarj ettiğinizde aynı şarj ile ne kadar uzun süre hiç şarj etmeden kullanabildiğinizdir.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile akıllı telefonlar neredeyse bilgisayar seviyesine geldi ancak batarya teknolojisindeki gelişmeler bu hıza ayak uyduramadı ve teknoloji canavarları bu akıllı telefonların kabusu olmaya devam ediyor.

Bugün hangi marka akıllı telefonu kullanıyor olursanız olun (Android, Blackberry, iPhone, Nokia, vs.) şarjınızın çabuk bitmesi, kabusların en büyüğü. Umarım önümüzdeki yıllarda firmalar bol çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefonlar yerine kapasitesi yüksek bataryaya sahip akıllı telefonlara odaklanır. Motorola Razr Maxx gibi mesela.

Gelin önce telefonumuzun bataryasını tüketen unsurları inceleyelim:

 1. Telefon görüşmeleri (3G, GSM),
 2. Ekran (ekran parlaklığı),
 3. Müzik, Radyo, Video, Kamera
 4. Mikro İşlemci/Grafik İşlemci (çalışan uygulamalar, widget’lar, canlı duvar kağıtları, animasyonlu menü geçişleri,vs.)
 5. Kablosuz Bağlantılar (Wifi, Bluetooth)
 6. GPS (uydu ile konum belirleme)
 7. Kullanılan Uygulamalar
 8. Hafıza Kartları
 9. Diğer (Flash kullanımı)

Şimdi gelelim her bir başlığı detaylıca incelemeye ve neler yapılabileceğine.

1. Telefon Görüşmeleri

Eğer interneti sık bir şekilde kullanmayacaksanız, 3G (UMTS) bağlantı yerine 2G (GSM) bağlantıyı kullanın. Pilinizin ömrü ortalama %50 uzayacaktır. Özellikle telefon görüşmelerinin yoğun olacağı, internete daha az gireceğiniz bir günde, telefonunuzu mutlaka 2G üzerinden kullanın. 2G-3G OnOff uygulaması ile bu geçişleri çok pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

2. Ekran

Ekran parlaklığını mümkün olduğunca düşük seviyede tutmaya çalışın. Zira ne kadar parlak bir ekran kullanırsanız şarjınız o kadar çabuk bitecektir. Eğer telefonunuzda otomatik parlaklık ayarı yapılamıyorsa Brightness Level gibi bir widget kullanmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Telefonu en düşük parlaklıkta kullanmak ile en yüksek parlaklıkta kullanmak arasında pil ömrü açısından %50’den daha büyük bir fark oluşabiliyor (kullanımınıza bağlı).

3. Müzik,Radyo,Video, Kamera

Modelden modele değişebilir ancak her telefonda şarjın oldukça hızlı tükenmesine yol açan özelliklerdir. Özellikle video izlemek, hem daha yoğun mikro işlemci kullanımına ihtiyaç duyduğu için hem de grafik işlemciye ihtiyaç duyduğu için şarjınızın daha çabuk tükenmesine neden olur.

Müzik ve radyo da yine yanı şekilde şarjınızın daha hızlı tükenmesine neden olacaktır. Şarjınızın kritik olduğu zamanlarda müzik dinlememek doğru bir tercih olacaktır.

Özellikle flaş kullanılarak yapılan fotoğraf ve video çekimlerinin de şarjınızı olumsuz yönde etkileyeceğini unutmayın.

4. Mikro İşlemci/Grafik İşlemci

Telefonun bataryasını sömüren bileşenlerin başında mikro işlemci ve grafik işlemciler gelir.

 • Canlı duvar kağıtları: Kesinlikle önermiyorum. Şarjınızı %20 civarında azaltır.
 • Widget’lar: Mümkün olduğunca az kullanın. Şarjınızı %5-10 civarında azaltır.
 • Animasyonlu Menüler: Evet, menülerin animasyonlu bir şekilde kullanılması havalı ama şarjı biten bir telefon ne kadar havalı olabilir ki? :)

5. Kablosuz Bağlantılar

 • Wifi: Telefonunuzu kablosuz internet ağına bağlanarak kullandığınızda şarjınızın çok hızlı bir şekilde azaladığını gözlemlemişsinizdir mutlaka. Yaklaşık %40 etki eder.
 • Wifi Modem: Telefonunuzu kablosuz modem olarak kullanıp mobil internet bağlantınızı bir başka bilgisayarda kullanacaksanız, bu işlemin şarjınızı inanılmaz hızlı bir şekilde tüketeceğini aklınızdan çıkarmayın. Bunun yerine, imkanınız varsa USB üzerinden modem olarak kullanın, böylelikle siz interneti kullanırken bir taraftan da telefonunuz şarj olmuş olur.
 • Bluetooth: Kullanmadığınız durumlarda mutlaka kapalı olsun.
 • Reklamlı Uygulamalar: Bazı firmalar ücretli uygulamalarını, reklam yayınlayarak ücretsiz bir şekilde kullanmanızı sağlayan versiyonlar hazırlarlar. Unutmayın ki bu uygulamalarda sık bir şekilde internet bağlantısı yapıldığından, ve internet bağlantısı da şarjınızı çok çabuk tüketeceğinden, reklamlı uygulamaları kullandığınızda şarjınızın hızlı bir şekilde azaldığını göreceksiniz. Çözüm: 1-2$ verip de ücretli uygulama kullanmaktan korkmayın. 2$ sizi fakirleştirmez ama Android uygulama geliştiren kişi ve firmaları güçlendirir. Android ekosistemi güçleneceği için daha iyi uygulamalar yazılır. Sonuçta kazanan yine siz olursunuz.
 • Mobil İnternet: Opera Mini gibi, verileri %90’a varan oranlarda sıkıştıran tarayıcılar kullanın. Böylelikle hem web sayfaları daha hızlı yüklenir hem mobil internet paketinizi daha az kullanmış olursunuz hem de daha kısa süreli internet bağlantısı kurduğunuz için telefonunuzun şarjı da daha geç biter. Yine aynı şekilde 3G üzerinden internet kullandığınızda 2G üzerinden internet kullanmaya oranla şarjınız çok daha çabuk tükenir. Ancak 2G ile internet kullanmak bazen gerçekten işkence olabiliyor (aşırı yavaş olduğu için). Bu gibi durumlarda tercih sizin: Şarj mı, hız mı? :)
 • Veri Bağlantısı ve Senkronizasyon: Telefonunuzda push (anında) veri alıp gönderen, senkronizasyon yapan uygulama (Gmail, Takvim, Google+, Google Talk, Twitter, Facebook, WhatsApp, Viber, vs.) sayısı ne kadar fazla ise doğal olarak şarjınız da o kadar çabuk tükenecektir. Burada bir oran vermek oldukça güç çünkü kullandığınız bu tür uygulama sayısına ve senkronizasyon sıklığına göre oldukça değişiyor, ancak %20-50 aralığında bir etkisinin olduğunu söyleyebilirim.

6. GPS

Eğer konumunuzu hassas bir şekilde belirlemenize gerek yoksa, GPS’i kullanmayın. Ana ekranda GPS sürekli açık kalabilir. Eğer GPS’i kullanan bir uygulama çalıştırmıyorsanız, GPS ekstradan enerji tüketmez. Ancak uygulama GPS bağlantısına geçtiğinde pili sömürmeye başlar.

7. Kullanılan Uygulamalar

Aynı anda açık olan uygulama sayısı ne kadar fazla ise işlemciniz o kadar fazla çalışacak ve şarjınızı tüketecektir. Kullanmadığınız uygulamaları HOME tuşuna uzun üsre bastığınızda gelen Görev Yöneticisi’ni kullanarak kapatmanızı öneririm. Task Killer tarzı uygulamaların ekstradan işlemci harcadığını düşünürsek çok yararlı olduklarını düşünmüyorum.

8. Hafıza Kartları

Özellikle Samsung Galaxy Ace gibi dahili telefon hafızası düşük olan Android telefonlarda— 178 MB (ki bunun 158 MB’ı kullanılabiliyor)— Facebook, Twitter, Instagram… derken bir bakıyorsunuz 20 uygulama ancak yüklemişsiniz ki hafıza dolu uyarısı alıyorsunuz. Böyle durumlarda Move2SD gibi uygulamalarla, uygulamaları telefon hafızasına değil de SD karta yükleyebiliyorsunuz. Ancak bu durumda telefon daha fazla şarj harcamaya başlıyor çünkü enerjisinin bir kısmını SD kartı okumak için kullanıyor. Malesef elden daha hızlı (class 10) SD kart kullanmaktan başka bir çare gelmiyor ancak şarjınızın çabuk bitmesinin nedenlerinden birisinin bu olduğunu bilmek lazım.

9. Diğer

Bazı web sayfaları ve uygulamaları kullanmak için Flash gerekebiliyor ancak şarj sizin için daha kritik ise Flash kullanmayın, Flash içeren web sayfalarını açmayın. Flash kullanımı şarjınızın yaklaşık %30 daha fazla azalması demek.

Bir diğer çok önemli sebep de ROM’da kullanılan kernel sürümü. Bazı özel ROM’larda çok daha iyi optimize edilmiş kernel’ler kullanılıyor ve batarya süresini gerçekten çok ciddi oranda arttırabiliyor.

Yedek batarya kullanmanın da oldukça pratik bir çözüm olduğunu hatırlatmak isterim. Android telefonların birçoğunda çıkartılabilir batarya kullanılıyor. Yedek bir batarya satın alarak tüm bu kısıtlamalara boyun eğmeden telefonunuzu gönül rahatlığı ile kullanmaya devam etmek de ayrı bir keyif. Tavsiye ederim.

Açıklama: Verdiğim % değerleri herhangi bir yazılım veya cihaz ile ölçmedim. Tamamen kişisel deneyim ve gözlemlerime göre yazdım.

14 thoughts on “Android Telefonlarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?”

 1. ozgurbey merhabalar. ben yeni batarya almak istiyorum fakat secim yapamiyorum. en iyi batarya sizce kac mah olmali. telefonum desire hd ve ustunde 1200 mah batarya var. tesekkurler simdiden!!!

  • Öncelikle güvenilir bir yerden alın. Elbette mAh değeri ne kadar yüksekse o kadar iyidir ancak üreticin bataryaları standart zaten. Nadiren seyahat durumları için büyük bataryalar da üretiyorlar. Galaxy Nexus gibi mesela.. Desire HD için de böyle br seçenek varsa, en yüksek mAh değerli olanı alın ama çakma olup yüksek mAh değeri yazan bataryalar da var. Onlara kanmayın. Bir de bataryanın teknolojisi çok önemli. İyiden kötüye doğru sıralama şöyle: Lityum Polimer > Lityum İyon > Nikel Metal Hidrat > Nikel Kadmiyum. Sonuncusunu kesinlikle almayın.

 2. s.a özgür bey ben samsung s5830 galaxy ace kullanıyorum 3g kapalı paket veri kapalı wifi kapalı gprs kapalı ekran parlaklığı en düşük açık proğram yok telefonu aldığımdan belli hiç dokunmadığım halde en fazla 8 saat gidiyor yav bi çare yokmu bütün pil tasarruf proğramlarını denedim olmadı biri yardım ederse iyi olur androidden soğdum wallaha

  • Açıklama: Bu yoruma, insanlar okuduklarında yanlış bir izlenime sahip olmasınlar diye cevap veriyorum. Normalde asla cevap vermezdim.

   500 TL’ye telefon al.. Sonra Android’ten soğudum de.. Android’in suçu ne burada? Galaxy S3 al bakalım Android’i sevecek misin, soğuyacak mısın?
   Telefonun şarjı bende 40 saat gidiyor ve Android 4.2.1 kullanıyorum. Hem de Galaxy Ace.. Daha Galaxy S3’e bile gelmedi 4.2.1 sürümü.

   Android’e çamur atmayın, ayıp oluyor.

 3. bende lg e400 kullaniyorum bisey indiremiyorum sistem bllegi dolu diyor allah icin bna yardimci olun bilen varsa indirdigim uygulamalari sd karta tasiyamiyorum yardim edin lutfen tlf 5436278005

 4. Merhaba özgür bey size 1 kaç sorum olucak :) root etmeyi açıklamışsınız hemen anlatıyım şuan kullandıgım Lg optimus l3 e400 telefonum var yalnız bunun sistem bellegi 128mb oldugu için uygulama yükleyemiyorum ve sd karta taşıyamyrm bunun için neyapmalıyım ? yardımcı olabilirmisiiniz

 5. Merhabalar Ben Samsung Galaxy Ace 5830 kullanıyorum android sürümüm 2.3.3 2.3.6 ya yükseltmek istiyorum ama korkuyorum telefonun brick olması söz konusumudur ?

  • Bu tamamen size bağlı.
   Yazdıklarımı önce okuyup anlamaya çalışıp, ikinci seferde de anlattığım işlemleri sırasıyla tek tek yaparsanız hiçbir şey olmaz. Ama acele eder ve kafanıza göre iş yaparsanız brick olabilir.

 6. Yalniz soylediginiz move2SD ile uygulamaları sd karta atmak için benim bildigim root atmak gerekli ben de kullaniyorum hatta yukledikten sonra ingilizce bir sekilde root atmak gerektigi yaziyor bunu bana arkadasim onermisti o da s5830i kullaniyor (ancak onun telefonu baska bir konuda belirttiginiz gibi 2.3.3 degil aldigi gunden beri 2.3.6)

  Yazilar icin tesekkurler telefondan yazdigimi belirterek ı harflerini i, ğ harflerini g ile yazmamin nedenini belirtmek isterim…

  • Move2SD ile ilgili söylediğiniz doğru. Hangi makalenin yorum bölümündeydi hatırlamıyorum ama aynısını yazmıştım ben de. Root olması gerekiyor, Move2SD’den verim alabilmek için.
   Piyasada uzun bir süredir S5830 satılmıyor. Bunun yerine S5830i satılıyor. Türkiye dışında hemen her ülkeye 2.3.6 resmi güncellemesi Kies ile geldi ancak Türkiye’ye gelmedi. O yazıyı da o nedenle paylaşmıştım. S5830i 2.3.6 ile geliyor olabilir ancak 2.3.6’nın ötesinde özel (custom) ROM hiç görmedim.

Leave a Comment