Android Telefonun Dahili Hafızasını Arttırmak (SD Kart Kullanarak)

Android telefonların bir güzel özelliği de piyasadaki birkaç model hariç tüm telefonlarda SD kart (bu yazıda her SD kart dediğimde aklınıza micro SD kart gelsin lütfen) desteğinin bulunmasıdır. Bu önemli avantajdan yararlanarak dahili hafızası düşük olan eski telefonunuz ile yaşadığınız sıkıntıları ortadan kaldırabilirsiniz.

Biliyorum. Bu yazıyı okuduğunuza göre şimdiye kadar telefonunuzun dahili hafızasının düşüklüğünden dolayı az çile çekmediniz. Artık bu sıkıntılar bitiyor!

Not: Bu yazı, Samsung Galaxy Ace S5830 Android telefon baz alınarak kaleme alınmıştır. Diğer marka ve model telefonlar için de uygulanabilir.

Her zamanki gibi gerek yazıyı hazırlama aşamasında gerekse de yazıyı yayına almadan önce her işlemi tek tek uygulayarak olası hatalara karşı kendi kontrollerimi yaptım. Herşey sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Acele etmeyin. Önce hiçbir işlem yapmadan, anlamaya çalışarak yazıyı okuyun sadece. Daha sonra telefonunuzu elinize alın ve ikinci defa satır satır okuyarak işlemleri telefonunuzda uygulayın. Böylelikle önce hangi yöntemi uygulayacağınıza da karar vermiş olursunuz. İşlemlere sakın hemen başlamayın.

Yasal olarak ben yine de burada anlattıklarımdan dolayı başınıza gelebileceklerden sadece kendinizin sorumlu olduğunu, benim sorumlu tutulamayacağımı belirtmek isterim (Korkutmak için yazmıyorum ama bazıları gerçekten nasıl beceriyor bilmiyorum ama yarım yamalak okuyarak bir şeyler yapıyor ve telefonlarını bozuyor. Sonra al başına belayı).

Genel mantığı çok basit şekilde özetlemek gerekirse: SD kartınızda 2 bölüm (partition) oluşturuyorsunuz. Bunlardan birisi FAT32 (Windows’un tanıdığı), diğeri de EXT3 veya EXT4 dediğimiz ve Linux’in yani Android’in tanıdığı dosya sistemidir. EXT4 olarak bölümlediğimiz dosya sistemini telefona dahili hafıza olarak tanıtabiliyoruz. Böylelikle telefonun dahili hafızası artmış oluyor. Gözlerinizin parladığını görebiliyorum! :)

Bir örnek ile açıklarsam daha rahat anlaşılacak sanırım:

Telefonunuzun 2GB’lık bir SD kartı olsun (satın alırken verdikleri kart). Normalde bu kartın gerçek kapasitesi 1.84 GB’tır ve telefonunuzu bilgisayara (örneğin Windows) bağladığınızda, SD kart hafızasının 1.84 GB olduğunu görürsünüz.

SD kartın 500 MB’lık bölümünü EXT4, geri kalan 1.34 GB’lık bölümünü de FAT veya FAT32 olarak bölerseniz, telefonunuzun dahili hafızasını 500 MB arttırmış olursunuz. Daha fazla arttırmanıza hiç gerek yok. 500 MB yeterli olacaktır. Hafıza kartınız 2 GB’tan daha büyükse, nasılsa bol bol yeriniz var, EXT4 olan bölümü 1 GB da yapabilirsiniz.

Bu işlemleri yapmadan önce önemli bir konunun altını çizmek isterim: “SD kart hızı”

Telefonunuzu donmalar/gecikmeler olmadan, ilk günkü gibi hızlı bir şekilde kullanmak istiyorsanız SD kartınızın “class 10″ olmasına dikkat edin.

Nedir bu “Class” dedikleri?

Çok hızlıca değinmek gerekirse;

Class, bir SD kartın hızını gösterir.

Class 2, class 4, class 6, class 8, class 10 şeklinde farklı okuma/yazma hızlarına sahip SD kartlar mevcut.

Class 2 SD kartların yazma hızı saniyede 2 MB iken

Class 4 SD kartların yazma hızı saniyede 4 MB,

Class 6 SD kartların yazma hızı saniyede 6 MB,

Class 8 SD kartların yazma hızı saniyede 8 MB,

Class 10 SD kartların yazma hızı saniyede 10 MB’tır.

Gördüğünüz gibi class 10 SD kart, class 2 SD karttan 5 kat hızlıdır. Bu da telefonunuzu kullanırken belirgin performans avantajı sağlar.

SD kartınızı telefonunuza dahili hafıza olarak tanıtacaksanız, class 10 SD kart kullanmanızı şiddetle öneriyorum.

SD kart alırken performans/fiyat oranı en iyi olan (en azından ben satın alırken öyleydi) Team 16 GB‘ı tercih ettim.

Ayrıca, meraklıların SD kartlar hakkında çok daha detaylı bilgiye Wikipedia’dan ulaşabileceklerini de hatırlatmak isterim.

Bu ön bilgilerden sonra gelelim SD kartımızı nasıl böleceğimize, veya teknik adıyla “partition” işlemini nasıl gerçekleştireceğimize.

Ön Koşullar:

Telefonunuzun dahili hafızasını SD kart kullanarak arttırabilmek için root edilmiş bir telefon kullanıyor olmanız gerekmektedir.

 1. Telefonunuzu kapatın.
 2. SD kartınızı telefonunuzdan çıkarın.
 3. SD kartınızı adaptörüne takıp laptop’ınıza veya bilgisayarınızın kart okuyucusuna yerleştirin.
 4. Her ihtimale karşı SD kartınızın yedeğini mutlaka alın.
 5. Bilgisayar’da SD kart’a sağ klik yapıp “Biçimlendir…” seçeneğine tıklayın.01-format
 6. Karşınıza gelen ekranda dosya sisteminin FAT32 olarak seçili olduğundan emin olun ve Başlat’a tıklayın.02-format
 7. UYARI yazısı gelecek. Tamam’a tıklayın.03-format
 8. “Biçimlendirme tamamlandı” uyarısı görünecek. “Tamam” deyin.

Gerekli hazırlıkları yaptığımıza göre artık Partition (Bölme) işlemine geçebiliriz.

2 yöntemden bahsedeceğim. Bunlardan önce en kolay olanını inceleyelim.

SD Card Partitioning (SD Kart Bölme) – Yöntem 1:

Bu yöntemin avantajları:

Herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan, çok hızlı ve kolay bir şekilde partisyon yapabilirsiniz.

Bu yöntemin dezavantajları:

Seçenekleriniz sınırlıdır.

Yorum: 2. yönteme bir göz gezdirin. Karışık gelmediyse 2. yöntemi kullanmanızı öneririm. Çok daha geniş seçenekleriniz olacaktır.

Daha önce Android telefonu nasıl root ettiğimizi ve ClockworkMod’un nasıl yüklendiğini anlatmıştım. Eğer bunları telefonunuza uygulamadıysanız, önce bu işlemleri tamamlayın. Bu işlemler zaten bundan sonra S5830’dan keyif alabilmeniz için her zaman gerekli olacak. Bir defaya mahsus bu işlemleri yapın ve rahat edin bence.

 1. Bilgisayar’da SD kart üzerine tekrar sağ klik yaparak “Çıkar”a tıklayın. “Donanımı kaldırmak güvenli” uyarısını gördükten sonra SD kartınızı bilgisayarınızdan çıkarıp telefonunuza takın.
 2. Telefonunuzu recovery mode’da açın. Kurtarma modu olarak da geçer. Bazı özel ROM’larda, açma/kapama düğmesine uzun süre bastığınızda “kurtarma modunda başlat” seçeneği zaten var. Eğer bu seçenek yoksa, telefonunuzu tamamen kapatın. Telefon kapalıyken Home tuşuna basılı tutarak açma/kapama düğmesine basılı tutun. Samsung yazısı ekranda belirince parmağınızı açma/kapama düğmesinden çekin. Ekranın sol üst köşesinde yeşil renkli küçük bir üçgen belirecek ve ClockworkMod Recovery menüsünü göreceksiniz.
 3. Bu menüde “advanced” seçeneğini göreceksiniz.

Yazının devamını sadece bağış yapan üyeler görebilir.

Üye iseniz oturum açın.

Üye değilseniz, Üye Olmak İstiyorum sayfasını ziyaret edin lütfen.

Neden Üye Olmalısınız?

Telefonunuzun hafızası az olduğu için uygulama yükleyememekten sıkılmadınız mı?
Peki sadece 10 TL bağış yaparak çöpe atma derecesine gelen telefonunuzu hayata döndürmek mantıksız mı?
Bu yazıyı okuduğunuzda yapacaklarınız sayesinde 700 TL’lik yeni bir telefon satın almış gibi olacaksınız. Ben söylemiyorum, üyeler söylüyor.

100 thoughts on “Android Telefonun Dahili Hafızasını Arttırmak (SD Kart Kullanarak)”

 1. merhaba özgur bey tum anlattıklarınzla hersey tamam ama ds karta lınkle dedıgımde su hatayı alıyorum bundan hıc bahsedılmemıs sanırsam yorumları bıraz okudum ama hata soyle mkdir failed for /data/sdext2 data read- anly file system

 2. abi sayende telefonumun hafızasını arttırdım. ancak Link2SD ile sadece yüklediğim uygulamaları linkleyebiyorum (yani oluşturduğum bölüme taşıyabiliyorum.). Sistem uygulamalarını da linklemenin bir yolu var mı…

 3. Özgür Bey merhaba,
  Blogunuzda yazdıklarınız ve anlatım tarzınız gerçekten mükemmel.
  Yardmlarınız için öncelikle teşekkür etmek isterim.

  Bir sorum olacaktı:
  S5830 telefonuma 4.2.1 Jelly Bean kurdum. Stabil çalışıyor.
  Anlattığınız şekilde Link2SD kurmak ve sd karttaki EXT4 partition’a link vermek istiyorum.
  Acaba, 4.2.1’den daha yüksek bir versiyona geçerken Link2SD ile link verilen programlarda sorun çıkar mı?

  Teşekkürler, selamlar.

 4. Merhabalar.. Öncelikle yazılarınız için teşekkür ederim benimde Galaxy Ace 5830’um var ve sizin burda yazmış olduğunuz yazılar sayesinde Root yaptım ve Jelly Bean güncellemesini sonrasındada SD kartımın bir bölümünü (4GB / 512 MB) telefonumun dahili hafızası olarak ayarladım.. Fakat bir sorun var ! Bütün uygulamalarımı SD karta taşıdım ve hala telefon hafızasında yer kaplayan bişeler var ve bunu bi türlü çözemedim. Uygulamaların ön belleklerini felan hepsini siliyorum yinede bir uygulama yüklediğimde SD karta taşısam dahi telefon hafızasında yer tutuyo ve bunu çözemedim. Bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu edersiniz beni.. Saygılarımla..

  • Tekrar Merhabalar.. Çözümü buldum yukarıda yazdıklarımı önemsemeyiniz :) Çözümüde şöyle buldum; Önce SD kartta olan Uygulamarı telefon hafızasına geçirdim sonra Linnk2SD den uygulamarı SD karta linkledim ve en sonunda tekrar uygulamarı SD karta taşıdım ve telefonumun dahili hafızası tamamen boşaldı..

 5. özgür abi ben sd kartı değiştirecem de, bu işlemi nasıl geri alacağım… yani windowsun hafıza karıtını yine 1.84 GB olarak görmesini istiyorum. 4 GB’lık takacam…

Leave a Comment