Android’in Tarihçesi

Bilinenin aksine, Android projesi Google tarafından başlatılmamıştır.

Android, Silikon Vadisi’nde birkaç kişinin bir araya gelerek kurdukları şirket olan Android Inc.’in oluşturdukları bir işletim sistemidir. Şirket, 2005 Temmuz’unda Google tarafından satın alınmıştır.

2003 yılında kurulan Android Inc.’in kurucuları Danger, Wildfire Communications, T-Mobile, WebTV gibi şirketlerden gelmektedir. Google bu kişileri Android takımı altında toplamış ve bugün en çok tercih edilen mobil işletim sisteminin geliştirilmesine öncülük etmiştir.

Android işletim sisteminin çekirdeği, Linux çekirdeğidir. Linux, en kararlı ve en güvenilir işletim sistemi olarak kabul görmekte ve dünyanın en büyük şirketleri tarafından tercih edilmektedir. Ev kullanıcıları genelde Linux’ü bilmemektedir.

Android işletim sistemi açık kaynaklı ve tüm platformlarla uyumlu bir haldedir. iOS uygulamasını sadece Mac üzerinde yazabilirken (Apple’ın ne kadar tekelci bir şirket olduğunu gösteren kanıtlardan birisi), Andorid uygulaması için istediğiniz bir platformu kullanabilirsiniz.

Android uygulamaları Java dili ile yazılır. Programlama dillerini iyi bilenler, Java’nın ne kadar güçlü bir dil olduğunu çok iyi bilirler. Java aynı zamanda platformdan bağımsız bir dildir.

Android uygulaması yazabilmek için Java ve temel düzeyde XML bilmek gerekir.

Hakkında Özgür Turanlı

Mühendis, ek$i sözlük yazarı, DMOZ editörü, SEO bilir (ama "uzman" değil), Android, iOS ve GNU/Linux kullanıcısı. Mobil ve internet teknolojilerine ilgi duyuyor.

Cevap yazın

Yukarı Çık
test başarılı: 89.0.720.99