Captcha’nın Evrimi

Sıkı İnternet kullanıcıları, bazı sitelerin form dolduranın gerçek bir insan mı yoksa bir yazılım mı olduğunu anlamak için doğrulama karakterleri sorduğunu çok iyi bilir. Burada amaç, bir yazılım kullanarak otomatik işlemlerin yapılmasını ve kaynakların suistimal edilmesini engellemektir. Şöyle bir örnek düşünün: Bir gazete web sayfasında yer alan bir habere yorum gireceksiniz. Eğer Captcha olmasaydı, kötü niyetli kişiler saniyede binlerce kez yorum yazarak gazete sitesinin kilitlenmesine neden olabilirdi. Her bilginin insan tarafından girildiğini anlayabilmenin tek yolu var, o bilgilerin sadece insanlara özgü yöntemlerle girildiğinden emin olmak. Bir insanı ve yazılımı birbirinden ayıran özellikler neler? Örneğin biz resimleri ayırt edebiliyoruz.

İlk çıktığında, bu karakterler bir resim dosyası olduğu için herhangi bir yazılım tarafından okunamadığı, yalnızca insanlar tarafından okunabildiği için kullanıcının gerçek bir insan mı yoksa bir yazılım mı olduğunu ayırt edebiliyordu. Ancak OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisinin gelişmesiyle yazılımlar da resimlerin içerisindeki karakterleri okuyabilir hale geldiler. Böylelikle karakterlerin daha güç bir şekilde okunur hale getirilmesi zorunluluğu ortaya çıktı. Bazen o kadar abartılı bir şekilde bozulmuş karakterler görüyoruz ki, insan bile okuyamıyor. Bu durum harfleri okumak yerine farklı şeylerin denenmesini gerekliliğini doğurdu.

“2 + 3 işleminin sonucu nedir?” gibi yöntemler de kullanılıyor.

Geçenlerde çok ilginç bir Captcha uygulaması gördüm. Key Captcha adı verilen bu uygulamayı sizlerle paylaşmak istedim.

Key Captcha ile sizden harfleri okumanızı değil, puzzle’ı tamamlamanızı istiyorlar :) Eğer amaç gerçek bir insan ile yazılımı birbirinden ayırt etmekse evet insanlar puzzle konusunda başarılılar ancak unutmamak lazım yapay zeka yazılımcıları bir süre sonra bu puzzle’ları tamamlayan yazılımlar da üretecek ve mücadele sürekli devam edecek gibi görünüyor.


Leave a Comment