Daha İşlevsel Bir Gmail Arayüzü-2

Yazı dizimize devam ediyoruz.

Gmail’de fareyle herhangi bir kişinin isminin üzerine gelirseniz küçük bir pencere açılır (Aşağıdaki görsel).

Gmail bu menüyü neden daha işlevsel yapmaz?

Bazen Inbox görünümündeyken, mail gönderen kişiye telefon açmam gerekiyor. Bunun için en hızlı yol cep telefonundan o kişiyi bulup aramayı gerçekleştirmek değil elbette. En hızlı yol, o kişinin telefon numarasını tarayıcıda seçip sağ tıkladığımda açılan menüden “Chrome to Phone” uygulaması ile telefon numarasının anında telefonumun ekranına gelmesini sağlamak ve “Ara” tuşuna basmak. Bu kadar kolay ve hızlı.

Elbette bu işlevsellik için tarayıcı olarak Google Chrome, mobil işletim sistemi olarak da Android kullanmanız gerektiğini hatırlatmama gerek var mı bilemiyorum :)

Google’a öneri:

Eğer Google, Gmail’deki açılan pencere içerisinde yer alan boşluğu (aşağıdaki görselde kırmızı çerçeve ile gösterilmiştir) kişinin İş, Ev, Cep numaralarını gösterecek şekilde düzenlerse, hem o rahatsız edici boşluktan (sizi bilmiyorum ama beni ediyor) kurtulmuş olacağız hem de kişilerin telefon bilgilerine anında erişebileceğiz. Kişinin telefon numarasına bakmak için adres defterine girmeye çalışmakla zaman kaybetmemiş olacağız.

Leave a Comment