Duyurular

25.12.2013, Çarşamba

Bağış yapan üyelerimiz için ayrı bir blog oluşturdum. Bundan sonra üyelik gerektiren yazıları http://frelin.net/uye üzerinden takip edebilirsiniz. Mevcut kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz ile oturum açabilirsiniz.

15.11.2013, Cuma

Teknik bir nedenden ötürü oturum açarken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız lütfen vakit kaybetmeden iletişim formu üzerinden temas sağlayın. Anlayışınız için teşekkür ederim.

24.10.2013, Perşembe

Samsung Galaxy Ace S5830 kullanıcılarının merakla beklediği Android 4.2.2 sürümünün nasıl yükleneceğini detaylıca anlattığım yeni yazıyı paylaştım. Android 4.3 de yakında!..

08.07.2013, Pazartesi

Değerli ziyaretçiler,

Bazı meraklı (belki de art niyetli) kişiler bloğuma girmeye çalışıyorlar. Örnek: 78.177.131.230 IP’sinden bu sabah 07:00’de TTNET kullanan, Bursa’dan bir kişi.

Savcılığa başvurarak, 08.07.2013 tarihinde 78.177.131.230 nolu IP’nin saat 07.00’de kim tarafından kullanıldığını buldurabilirim. Böyle saçma sapan, çocukça işlerle uğraşmayın. Meraklı olmanızı anlarım ama yaptığınız şeyin bilişim suçu olduğunu ve cezasının olduğunu da bilin. Yarın bir gün ceza alırsanız da ağlamayın.

10.06.2013, Pazartesi

Okuyuculardan, bazı internet sitelerinde yayınlanan Samsung Galaxy Ace S5830 için Android 4.2.2 ROM’unun yüklemeye değer olup olmadığı hakkında fikrimi soranlar oluyor.

Arkadaşlar,
4.2.2 ROM’u var evet ama kararlı çalışmıyor. Telefonunuz sırf Android 4.2.2 olsun diye sıkıntı yaşamaya değer mi?
Kararlı bir ROM çıktığında emin olun buradan her türlü detayı paylaşacağım.
Şunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum: 4.2.1 ile 4.2.2 arasında neredeyse hiç fark yok.
Rahat olun..

05.04.2013, Cuma

2 Nisan 2013’ten beri bloğa erişimle ilgili ara ara sıkıntıların yaşandığını tespit ettim. Bazı okuyuculardan da sağ olsunlar bu doğrultuda geri bildirimler geldi. Bu teknik problemi giderebilmek için DNS ile ilgili bazı değişiklikler yapmam gerekti. Bu da bir başka teknik sıkıntıya yol açtı ve bloğa erişimin uzun bir süre (12 saatten fazla) kesildiğini gördüm server kayıtlarından.
5 Nisan 2013, 16:30 itibariyle blog çalışır şekilde görünüyor ancak ara ara “500 Internal Server Error” hatası alabilirsiniz. Bunun nedeni bloğa olan ilginin yüksekliğini server’ın kaldıramaması. Olası çözümler için kafa yoracağım. Gerekirse server değişikliğine gideceğim.
Yaşanılan aksaklıktan dolayı gerçekten üzgünüm ve anlayış göstermenizi rica ediyorum.
Saygılarımla,
Özgür Turanlı

30.03.2013, Cumartesi

Bloğumun arayüzü tamamen değişti. Bazı ufak tefek hatalar var, farkındayım. Kısa sürede düzelteceğim. Bu gün aynı zamanda hayatımdaki çok değerli insanlardan birinin doğum günü. Böyle bir güne yeni bir arayüzle başlamak ayrı bir keyif!
Hayırlı, uğurlu olsun..

05.03.2013, Salı

Bloğumla ilgili önerilereleştirilerhatalar veya reklam/sponsorluk gibi konularda benimle irtibat kurmak isteyenler olabiliyor. Bu nedenle bir iletişim formu oluşturdum ve özellikle de belirttim: “Bu formu bana yazılarımla ilgili sorularınızı yöneltmek için kullanmayın. Cevap vermeyeceğim” dedim. Ona rağmen ısrarla soru soranlar var. Gerçekten anlayamıyorum.  Bunu anlamak bu kadar zor mu? Ben o formu bloğumla ilgili 4 konu başlığı için oluşturdum. Bana yazılarla ilgili soru sormayın diyorum, hala soru geliyor!

Bloğun saçma sapan bir foruma dönüşmeye başladığını gözlemliyorum acı bir şekilde. Bu nedenle bugünden itibaren üyelik sistemi getiriyorum ve sadece üye olanlar yorum yazabilecekler.

Bundan sonra bazı içeriklerinin tamamına sadece üye olanlar erişebilecekler.

24.02.2013, Pazar

Birkaç gündür sınırlı internet erişimi olan bir yerdeyim. Salı akşamından itibaren blogla ilgileneceğim, yorumlarınıza cevap yazacağım.

19.02.2013, Salı

Galaxy Ace S5830 Android Cep Telefonu Nasıl Root Edilir/Yapılır? makalemde root.zip dosyasının linkinde problem vardı ve “Error:380” hatası veriyordu. Bu, linkin kırık olduğu anlamına gelen bir hata değil. MediaFire’dan kaynaklanan özel bir durum vardı. MediaFire da beni bilgilendirmediği için sorunun kaynağını tespit etmem hem zamanımı aldı hem de yeri gelmişken vurgulayayım, hayatımı hiç tanımadığım insanlara adamış, zamanımı onlar için harcayan biri değilim. Zamanımı kendim için harcıyorum her insan gibi. Linkin problemli olduğunu bana birkaç gündür bildiriyor arkadaşlar ama nasıl? Link ölü.. Tıklıyorum bakıyorum, çalışıyor.. Başka birisi çıkıyor “link patlak” diye yorum yazıyor. Yine kontrol ediyorum, link bende link çalışıyor. Link öldü, patlak diyene kadar “Error 380” hatası veriyor deseniz, olayı hızlı bir şekilde çözeceğim çünkü sorun linkin kırık olması değil bambaşka bir mevzuymuş. Bunu her konuda yapıyorsunuz. Probleminizi detaylı yazmazsanız oturup her şeyi nasıl kontrol edebilirim? Gidin doktora ve sadece karnım ağırıyor diyin bakalım asıl derdinizi bulması ne kadar zamanını alacak. Ama derdinizi açıkça anlatırsanız, o zaman doktorun işi kolaylaşır. Hızlıca derdinizi çözer ve sonuçta bu sizin yararınıza olur, değil mi?

Link ölüymüş.. Patlakmış.. Tabirlere bak.. Elimde keşke bu sayfayı kimin ziyaret edip kimin edemeyeceğini belirleyebileceğim bir sistem olsa.

Neyse.. Sadece “root.zip” dosyasını farklı bir kaynağa yükleyerek sorunu şimdilik çözmüş olduk. Peki bu küçük olaydan bir ders çıkardınız mı? Bundan sonra daha açıklayıcı bilgiler paylaşacak mısınız?

Bu blogda paylaştığım hiçbir yazıyı kimseye yardımcı olmak için kaleme almadım. Kendim için yazdım. Hakkında bölümününde belirttim bunu. Daha rahat anlamanız için şöyle bir örnek vereyim. Bu blog benim gazetem. Siz de metroda/otobüste/dolmuşta yan koltukta oturan ve elimdeki gazete ilginizi çektiği için gazeteyi benimle birlikte okuyan o meraklı kişisiniz. Gazeteyi istediğim gibi okuyorum. Sayfayı değiştirmek için sizin yazıyı bitirip bitirmediğinizi beklemiyorum. Bana “gazeteyi öyle tutma, göremiyorum” deme lüksünüz yok.. Üzgünüm.. Böyle.. Ama her zaman pozitif diyaloglara ve yeni bilgilere, olumlu katkılara (olumlu katkıyla kastım eleştirilmemek, güzel sözleri duymak değil. Eleştirirken bile yapıcı eleştirebilirsiniz) açığım. Bu blogdan beklentim de tam olarak bu. Öğretmek değil, sizlerden bir şey öğrenmek istiyorum.

12.02.2013, Salı

Yorumları okudum uzun bir süreden sonra.. Güldüm, eğlendim resmen :)

Yazdıklarımı gerçekten okuyanlar sorunsuzca halletmişler her şeyi.. Okumayanlar ise öfke saçmışlar :) Sorumlu olarak beni tutanlar.. Neredeyse “Allah belanı versin!” diyenler olmuş :)

Gülüyorum sadece..

En çok nelere gülüyorum:

 1. Acil yardım et diyenlere
 2. Yazdıklarımı okuyup anlamadan kafasına göre iş yapıp başına dert açanlara

Bu tür kişilere cevap dahi vermeyeceğim.

Bilginiz olsun..

28.01.2013, Pazartesi

Android’e gönül veren güzel insanlar,

Uzun bir süredir beklediğiniz 4.2.1 Jelly Bean sürümünü S5830 Galaxy Ace’de birkaç gündür test ediyorum ve bununla ilgili detaylı bir makale yazmaya başladım. Takip edenler iyi bilir, kısa ve yüzeysel yazılar yerine detaylı ve her seviyeden Android kullanıcısının rahatlıkla anlayabileceği yazılar yazmaya çalışıyorum. Bu nedenle yazının tamamlanması zaman alıyor. Sabırlı olursanız sizleri oldukça iyi çalışan ve şimdilik sadece Google’ın kendi telefon ve tabletlerine gelen en son sürümünü S5830 telefonunuzda rahat bir şekilde kullanabileceksiniz. Tüm detayları ve ekran görüntülerini paylaşıyor olacağım. Biraz daha sabır..

14.01.2013, Pazartesi

Uzun süredir hazırlamakta olduğum Android Telefonun Dahili Hafızasını Arttırmak (SD Kart Kullanarak) makalesini bu sabah yayına aldım. Üzerimden büyük bir yük kalktı resmen. “Yazılacaklar” listemde birkaç önemli makale daha var. Onları da zaman buldukça hazırlayıp bloğumdan paylaşmayı planlıyorum. Duyurular bölümünü ara ara ziyaret etmenizde yarar var.

Bloğun sol üst köşesinde Google Plus çevrelere ekle butonu var. Google Plus kullananlar beni mutlaka eklesinler.

İlave olarak 03.11.2012’de yorumlarını kapattığım bazı makalelerin yorumlarını tekrar açtım çünkü gördüm ki ısrarla sorular geliyor ve bu ısrar yüzünden hiç alakası olmayan yazıların altında yorumlar çoğalmaya başladı. Gelen soruların büyük bir kısmına cevap yaz(a)mayacağım. Nedenini de yazdım ama okuyan yok galiba. Genelde “armut piş ağzıma düş” modunda kişilerden sorular geliyor. Çok kaliteli sorular da var. Kaliteli sorulara her zaman cevap yazmaya devam edeceğim.

Artık yorumlar tekrar açıldığına göre, makale içeriğinin dışında gelen sorulara cevap vermeyeceğim.

06.01.2013, Pazar

Samsung Galaxy Ace (GT-S5830) ile Android 4.0.4 İzlenimlerim yazısının ilk bölümüne bir güncelleme ekledim. En güncel 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) ROM’u için bağlantı da paylaştım. 2 haftadır kullandığım ve memnun olduğum için denemeye değer olduğunu düşündüm. Bloğumu takip edenler çok iyi bilirler, tam hazır olmadıkça kolay kolay ROM paylaşmıyorum.

Jelly Bean için beklemede kalmaya devam ediyoruz. Şimdilik uzak durmakta yarar var. Hala istenilen seviyeye gelmiş değil. Sağlam bir JB ROM’u çıkarsa buradan mutlaka paylaşacağım.

21.12.2012, Cuma

Çok olmuş yazmayalı. Bir buçuk ay…

Bu süre içerisinde ziyaretçi sayısı azalmak yerine daha da arttı. Böyle olunca ben de kendimi bloğa biraz daha zaman ayırmak için zorlamak istedim.

Zamansızlık nedeniyle yeni makaleler yayınlayamadım ancak Galaxy Ace (S5830) kullanıcıları için CyanogenMod 10 tabanlı Android 4.1.2 sürümünü 4-5 günlüğüne test etme imkanım oldu. Çok kısaca izlenimlerimi aktarayım.

ROM büyük olduğu için öncelikle SD kartınızın bir kısmını FAT/FAT32, bir kısmını da ext3/ext4 yaparak Android’in kullanabileceği şekilde partition yapmanız gerekiyor. Aksi halde ROM’u telefon hafızasına yüklemeniz imkansız çünkü bildiğiniz üzere Galaxy Ace’in dahili hafızası 158 MB ve bu değer ROM için bile yeterli değil.

2 GB’lık SD kartımı (net 1.84 GB) 1.54 GB FAT ve 300 MB ext3 olarak partition yaptım. Bu işin güzel bir tarafı da yetersiz gelen dahili hafızanın arttırılmış olması ve bir çok uygulamayı telefona yükleyebilmeniz. ROM’u yükledikten sonra boş telefon hafızası 290 MB civarındaydı. Burada 300 MB olarak belirlediğimiz ext3 partition’ı sanki telefonun hafızasıymış gibi telefona tanıtıldığı için sanal olarak telefonun dahili hafızasını yükseltmiş oluyoruz. İşin en keyifli noktalarından birisi de bu olsa gerek çünkü Galaxy Ace kullanıcılarının düşük telefon hafızasından ne kadar şikayet ettiğini çok iyi biliyorum :)

Daha büyük hafıza kartı olanlar 500 MB yapabilirler bu değeri. Daha fazlasına açıkçası gerek yok.

Sizlerle paylaşmak için 4.1.2’nin ekran görüntülerini de almıştım ama dalgınlıkla sildim. Aksilik işte…

Oldukça kararlı bir sürümünü kullandığım 4.1.2 özel ROM’u batarya süresi açısından Ginger Bread (2.3.x) sürümüne nazaran biraz daha kötü. Ancak çok önemli bir sorun olmadığını da belirtmek isterim. İnternet kullanımında, özellikle de 3G kullandığınızda batarya çok hızlı bir şekilde tükeniyor. Ayarlardan “sadece 2G’yi kullan” seçeneğini işaretlerseniz batarya süresi yarı yarıya artıyor.

Genel olarak en büyük sıkıntı, S5830 RAM’inin 278 MB olması nedeniyle birkaç uygulama aynı anda çalıştığında uygulamaların çakılması çünkü 4.1.2 sürümü hiçbir uygulama çalışmazken bile 230-250 MB’larda RAM harcıyor. Bir iki uygulama açıldığında RAM şişiyor ve bazı uygulamalar (arama kaydı örneğin) kendi kendine uyarı vererek kapanıyor.

Bir diğer sıkıntı da S5830 işlemcisinin (800 MHz) yavaş olması. Bu da telefonda belirgin bir yavaşlamaya neden oluyor.

Kişisel Fikrim: Galaxy Ace S5830’u kararlı bir 4.0.4 sürümüne yükseltip kullanmak, zira yeni çıkan uygulamalar 4 ve üzeri sürümlere ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle 4.0.4’ü S5830’da hem gayet hızlı çalıştırıp (2.3.x kadar hızlı olmasını beklemeyin ama 4.1.2’den çok daha hızlı) hem de yeni çıkan uygulamaların tadına varabilirsiniz.

Ara ara özel Jelly Bean ROM’larını test ederek, yüklemeye değer bir ROM bulursam bloğumdan paylaşacağım. Şimdilik 4.1.2.’nin tat vermeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Merak edip denemek isteyen deneyimli kullanıcılar için gerekli bilgiler (DİKKATLİ OKUYUN):

 1. CyanogenMod 10, Android 4.1.2 ROM (Samsung Galaxy Ace S5830 için)
 2. Gapps (Google Uygulamaları). Google Play, Gmail vs gibi uygulamalar ROM’un içerisinde bulunmadığı için bu uygulamaları ayrıca telefona flaşlamak gerektiğini hatırlatırım.
 3. SD kartınızda mutlaka partition yapmanız gerekiyor. Bu işlemin nasıl yapıldığını ekran görüntüleriyle detaylı bir şekilde anlatan ayrı bir makale yazmayı planlıyorum (bir aksilik olmaz umarım). [Güncelleme: 14.01.2013] 3 hafta sonra da olsa sözünü verdiğim makaleyi çok detaylı bir şekilde hazırladım ve yayına aldım. Makaleye göz attığınızda neden 3 hafta sürdüğünü tahmin edersiniz diye umuyorum: Android Telefonun Dahili Hafızasını Arttırmak (SD Kart Kullanarak)[/Güncelleme]
 4. SD kartınıza partition yaptıktan sonra telefonunuzu recovery modunda açın ve wipe (cache/data/dalvik, hepsi..) yaptıktan sonra indirdiğiniz ROM’u SD karta atın ve ClockworkMod (CWM) 5 ile telefonunuza flaşlayın. CWM ile ilgili detaylı makaleler bloğumda mevcut. Tereddütte kalanlar lütfen önce o makaleleri okusunlar.
 5. Gapps dosyasını da flaşlayın (tekrar wipe yapmanıza gerek yok).
 6. Artık telefonunuzda Android 4.1.2 sürümünü deneyimleyebilirsiniz.
 7. Telefon hafızasına baktığınızda boş hafızanın 300 MB’a yakın bir değer olduğunu göreceksiniz ve yüzünüzde güzel bir tebessüm olacak :)

4.1.2.’yi denedikten sonra uzun bir süredir kullandığım ve çok memnun olduğum, CM 7.2 tabanlı (Android 2.3.7) ROM’uma geri döndüm. Elbette CWM ile aldığım yedeğe direkt dönüş yaptım. Tüm uygulamalar, her şeyin ayarı birebir en son haline döndü. CWM’un bu özelliğine bayılıyorum! Bu özellik olmasa habire farklı ROM yükleyip tüm ayarları tek tek yapmak tam bir işkence olurdu.

Kullandığım ve çok memnun olduğum ROM’u denemek isteyenler için:

 1. Revolution Ultimate Xperia ROM (S5830 için)
 2. Gapps

Bu vesile ile yeni yılınızı da tebrik etmek isterim.

Herkese sağlık, huzur, mutluluk dolu bir yıl dilerim.

Not: Sorularınıza cevap yaz(a)madığımı bir kez daha hatırlatmak isterim. Anlayışınız için teşekkürler.

03.11.2012, Cumartesi

Değerli Okuyucular,

Bugün, birkaç gündür birikmiş sorulara bilgim dahilinde cevaplar yazdıktan sonra Android yazılarımdaki yorum bölümünü kapatma kararı aldım, çünkü yoruldum.

Bir konuya açıklık getirmek isterim.

Burada paylaştığım bilgiler, birilerine yardımcı olabilir diye paylaşıyorum. Kimseye bilgimi veya bilgisizliğimi göstermeye çalışmak gibi bir amacım yok, hiç de olmadı. Buradaki bilgiler işinize yararsa kullanırsınız, işinize yaramazsa da kullanmazsınız. Kimseye zorla bir şey yaptırmaya, öğretmeye çalışmıyorum.

Bu blog benim kendim için tuttuğum notlarımı içeriyor. Bu notları sizlerle hiç paylaşmayabilirdim de.

Yazılarımı yakinen takip edenler ve yorum bölümlerini okuyanlar, niye yorulduğumu da anlamışlardır.

Vicdanım çok rahat.

Esenlikler dilerim.

03.11.2012, Cumartesi

Güneşli bir Cumartesi. Hava inanılmaz güzel. Çam kokuları ve kuş seslerinden sonra bilgisayarın başına geçip bir süredir cevaplayamadığım sorularınıza cevap vermeye çalıştım. Gecikmeden dolayı kusura bakmayın. Hep söylüyorum. Ben de insanım :) Sürekli bilgisayar başında oturan birisi değilim.

Formspring’ten dertlerine deva olmamı bekleyen hatta aramam için cep telefonunu veren bir okuyucum oldu. Öncelikle, formspring’te teknik bir nedenden dolayı şimdilik cevap yazamıyorum. Telefonla zaten hiç aramıyorum. :)

Varsa, sorularınızı bana bloğum üzerinden yöneltebilirsiniz. Bir de soru ile problemi birbirinden ayırt edelim. Ben teknik servis değilim. Öyle sorular geliyor ki bir teknik servisin telefonu detaylıca inceleyerek ancak cevabını verebileceği problemler. Bunlar soru değil. Bunlar sizin özel problemleriniz. Bunun için telefonunuzu bir yetkiliye götürmeniz gerekli.

İyi hafta sonları.

24.10.2012, Çarşamba

Kurban Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir süreliğine yeni yazı paylaşamayacağım ve sorularınıza cevap veremeyeceğim. Şimdiden herkesin bayramlarını (Kurban + Cumhuriyet) kutluyorum. Sağlık, huzur ve esenlikler diliyorum.

15.10.2012, Pazartesi

Özel işlerimden dolayı sayfadan biraz uzak kalmak zorunda kaldım. Biriken bazı soruları cevaplamaya çalıştım.

2 gündür Android 4.1.2 Jelly Bean’in Samsung Galaxy Ace S5830 için hazırlanmış özel ROM’unu test ediyorum. Deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Ne zaman bilmiyorum.

Kullandığım ROM’u merak edenler 13.10.2012’deki duyuruda yer alan linkten ROM’u indirip kurabilirler (root edilmiş S5830 + CWM5 gerektiğini hatırlatmama gerek yoktur sanırım).

13.10.2012, Cumartesi

Samsung Galaxy Ace S5830 için Jelly Bean (4.1.2) sürümü ile ilgili önemli gelişmeler var. Her zamanki gibi acele etmeyin, sabredin diyorum. Bana güvenin :)

Başına bela almak isteyenler için link veririm hiç sorun değil ama tek şartım var. Bu ROM’u yükledikten sonra bana soru sormak yok :) Çünkü baştan uyarıyorum, henüz tamamlanmış değil.

Henüz Çalışmayan Özellikler:

 1. HQ video oynatma
 2. USB tethering
 3. Wi-Fi tethering
 4. Video kayıt
 5. Google Now (sesli arama)

Samsung Galaxy Ace S5830 için Jelly Bean 4.1.2 ROM’u

Google Uygulamaları (Gmail, Google Play, vs.)

ROM’u yüklemeden önce  wipe data, wipe cache, wipe dalvic cache yapıp sonra yükleyin.

Tekrar hatırlatıyorum. Bu ROM S5830i için değildir (bu web sayfasındaki hiçbir yazı S5830i için değildir)! ve kararlı bir ROM da değildir. Başınıza bir iş gelirse soru kabul etmiyorum :)

Yakın bir zamanda sizin yerinize yükleyip test edeceğim. Android ile arası iyi olanlar da yükleyip deneyebilirler ama orta ve başlangıç seviyelerdeki okuyucularım uzak dursunlar. Gerçekten önermiyorum.

10.10.2012, Çarşamba

CM 7.2 yazısını paylaşıp paylaşmama konusunda kararsızım. Özel ROM’lara girmeye başlayınca bir sürü tantana olacak gibi geliyor. Gelen sorulardan da öyle olacağı anlaşılıyor. CM 7.2’yi ille de denemek isteyen arkadaşlar CM 7.2 ROM  linkinden (torrent severler için de torrent linki) ROM’u indirip telefonlarına flaşlayabilirler. Kullandığım tabirlere kendini yabancı hissedenlerin, şimdilik özel ROM’lardan uzak durmalarında yarar var. Öğrenmek istiyorlarsa önce telefonun nasıl root edildiğini ve ClockworkMod Recovery’nin nasıl yüklendiğini iyice okusunlar. Sayfamda bununla ilgili makaler var. Bu iki işlemden sonra (önce root etme, sonra clockworkmod recovery yükleme) özel ROM yükleyebilecek seviyeye gelmiş olurlar.

Bu konulara aşina olanlar için zayet söyleyecek sözüm yok. Telefonu tuğlaya dönüştürene kadar zorlamaya devam.. :)

Elimden geldiğince tüm sorularınıza cevap vermeye çalışıyorum. Şimdiye kadar kaç bin tane tuşa tıkladım bilmiyorum ama siz 1 tane tuşa tıklayın yeter. Makalelerin en altında (yorumların başladığı yerin hemen üzerinde) Google +1 butonuna tıklamanız benim için en büyük teşekkürdür.

13 yorum

 1. Ferhat Sürmeli

  Kolay gelsin ya benim elimde şuanda S5830i var ve deli gibi araştırma yaptım 4,2,1 sayısını pek bilmedigim gayet güzel güncelleme videoları izledim. Yani öyle bir konuştunuz ki telefonumdan tiksindim resmen. Hiç mi çaresi yok bunu. O kadar video var degiştirildigine dair ama cesaret edip degiştiremiyorum tabi. Bir baksanda görsek çok iyi olur kardeşim ya.

 2. selamın aleyküm kardeş sört gözle senden 4.2.1 Jelly Bean sürümünü bekliyorum dediğin gibi sabrediyrm güzel birşey olcağından eminim emeklerine sağlık şimdiden hakkını helal et…

 3. Volkan Işık

  Sanırım sorun benden kaynaklanıyordu. Şu anda herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. Yanlız şarj 3g ile çabucak gidiyor ve genelde 2g ağında takılıyorum. Son olarak da google uygulamalarını attım telefona ama google play sunucu hatası veriyordu bağlanma sırasında. Mecbur farklı sitelerden araştırıp indirmek zorunda kaldım şu anda telefonu modem modunda çalıştırma hariç herhangi bir sorun yok gayet iyi çıktı. Allah Romlarına virüs değdirmesin :)

 4. Volkan Işık

  Tekrar emeklerine sonsuz teşekkürler etmek istiyorum. An itibariyle kullandığınız Revolution Ultimate Xperia ROM’u yüklemiş bulunuyorum. Şu anda herhangi bir eksikliğini görmedim. Gps,camera,bluetooth,video record sorunsuz çalışmakta. Bi kaç ufak sıkıntı var google play, müzik çalar ve olmazsa olmazım gmail :( Yukarıda google dosyaları için link vermişsiniz ama link kırık sanırım.

  • Teşekkür ederim.
   Linkin kırık olduğunu söyleyen 2. kişisiniz. Şimdi kontrol ettim. Çalışıyor. Bende çalışıyor da siz de nasıl çalışmıyor gerçekten hayretler içerisindeyim. Ben de aynı interneti kullanıyorum.

  • 13.10.2012 tarihli duyuruda verdiğim link çalışıyor.

   21.12.2012 tarihli duyurudaki link kırıkmış. Haklısınız. Ben de 13.10.2012 tarihli duyurudaki linke tıkladığım için sorun yok sandım. İki kişi birden aynı şeyi söyleyince, tüm sayfayı kontrol ettim.

   Her ikisi de şu an çalışıyor.

 5. Volkan Işık

  Hocam makalelerinizi dikkatle takip ediyorum, çok yararlı bilgiler veriyorsunuz allah razı olsun. Sormak istediğim kendi kullandığınız Rom’u Revolution Ultimate Xperia ROM yükleme işlemi 2.3.6 ile aynımı ?

  • Teşekkür ederim. Sizden de.
   O kadar çok ROM denedim ki.. Her ROM’un kendine özgü yükleme şekli olabiliyor. 2.3.6’dan çok farklı.
   Ama genel olarak wipe data/factory reset yaptıktan sonra install from sd card diyerek yüklüyorsunuz.
   Özel ROM’larla ilgili detaylı bir yazı hazırlayacağım. Oradan takip edebilirsiniz. Ne zamana hazır olur, hiç bilmiyorum. Takipte kalın..

 6. Özgür Bey ,
  Ben 4.1.2 romu denedim tüm programlar sorunsuz çalışıyor tek sorun yavaş olması onun dışında kullanışlı olmuş diyebilirim

 7. Merhaba Özgür Bey 4.1.2 Jelly Bean rom u deneyebildinizmi

  • Evet denedim. Şimdilik çok erken. Birçok sıkıntısı var.
   Kamera kaydı çalışmıyor.
   Kulaklıkla telefon görüşmesi yapılamıyor (ses karşı tarafa gitmiyor)
   GPS sorunlu
   USB tethering (kablosuz modem) ve Hotspot (kablosuz modem) özellikleri çalışmıyor. Ayrı bir uygulama yükleyerek hotspot özelliğinden yararlanılabiliyor ama..
   Bunun dışında genel olarak bir yavaşlık söz konusu.
   Tüm bunlar katlanılabilecek özellikler olsa da özellikle 3G kullanırken telefonun şarjı inanılmaz hızlı bir şekilde bitiyor. Asıl en kötüsü de bu. Şarj yoksa akıllı telefon da yoktur.
   Bu yüzden şimdilik önermiyorum.

Cevap yazın

Yukarı Çık
test başarılı: 92.0.753.99