E-mail Kullanım Oranındaki Değişiminin Facebook ile İlişkilendirilmesi Üzerine

Bugün sizlerle eski bir konu ile ilgili fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

2007 senesine ait bir haber: http://www.mappingtheweb.com/2007/07/11/facebook-email/

Dönem dönem Facebook kökenli olduğunu düşündüğüm kaynaklar, gündeme e-mail kullanım oranlarının düşüşü ile ilgili bazı çalışmalarla çıkıyorlar.

Sosyal medyanın yaygınlaşması ile e-mail kullanımı azalıyor, insanlar Facebook’ta mesajlaşmayı tercih ediyorlarmış. Hatta bir ara Facebook gaza gelip @facebook.com mail adresleri bile dağıttı. Kullanan var mı? YOK! :)

Birlite irdeleyelim e-mail kullanımının neden azaldığını..

Eskiden yerli-yersiz bir çok mail gelirdi. İlginç konuları olan.. Paylaşmak için tek kanal email’di. Eminim yalnız ben değilimdir, bir çok insan da bu tür maillerden bunalır, hatta sürekli bu tür mail gönderen arkadaşları için Inbox’ını temiz tutabilmek adına filtre koyanlar bile vardır. Gelen 100 mailden 5’i önemliydi ve samanlıkta iğne aramak gibiydi asıl maillere ulaşmak. Ne iyi oldu da Facebook çıktı. Artık herkes bu gereksiz (iş ciddiyetine yakışmayan) şeyleri Facebook üzerinden paylaştığı için elbette email kullanımında azalma olacaktır. Gereksiz bir balon vardı, havası alınmış oldu.

Facebook çıktı diye müşterileri ile Facebook üzerinden mesajlaşan, fotoğraf, video paylaşanlar var mı?

Sözleşme taslağı göndereceksiniz.. Facebook üzerinden mi gönderiyorsunuz? Hayır..

E-mail kullanımı azalıyor, Facebook kullanımı artıyor gibi bir kıyaslamaya girmek çok saçmalık.

Bence artık insanlar e-mail’in ne için kullanıldığını Facebook çıkınca anladılar.

Eminim bir gün Facebook kullanımı da düşecek, çünkü ileride (2015’ten önce olur umarım) insanlar Facebook’un ne maksatla kullanılması gerektiğini de öğrenecekler.

Leave a Comment