E-Ticaret Sitelerinin İndirim Yalanı

E-Ticaret sitelerinin promosyonlarını, reklamlarını görüyoruz sürekli: %90 İndirim! Genelde bu kadar yüksek indirimleri fırsat siteleri sunuyor. İsimlerini vermiyorum, biliyorsunuz kimler olduğunu.

Bugün size kanıtları ile birlikte tüketicilerin nasıl kandırıldığı (veya kendini akıllı sanan bu şirketlerin, tüketicileri nasıl kandırdıklarını sandıklarını) kanıtları ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

Teknolojix firmasının bugün gelen maili beni çok heyecanlandırdı! “Tüm tabletlerde %25 indirim!”

“Oooo harikaymış!” diyerek bir süredir yakından takip ettiğim Asus Transformer Prime tablet (tablet + deck ile birlikte) fiyatının yaklaşık 1450 TL olduğunu çok iyi biliyorum ve hemen %25 (yaklaşık 350 TL) indirim de olunca “Vay anasını, çok sağlam indirmişler fiyatı! 1100 TL civarına inmiş!” diyerek hemen sitelerine girdim. Bir de ne göreyim?

İlgili ürünün 27 Ocak 2012’de Google tarafından önbelleğe alınan hali (Allahtan Google hemen güncellememiş de kanıt olarak hemen ekran görüntüsünü aldım). Resmin üzerine tıklayarak büyük halini görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi ürünün 27 Ocak’taki fiyatı: 1439 TL

 

İlgili ürünün 3 Şubat 2012 tarihli ekran görüntüsü:

Peki 3 Şubat’taki fiyatı ne kadar? O da 1369 TL

Şimdi basit bir hesap yapalım:

1439-1369=70 TL indirim yapılmış! Yani 70/1439= %5 indirim yapılmış!

Peki bize söylenen ne kadar? %25 indirim!

Bu kadarına da pes doğrusu!

Oturup araştırılsa, kim bilir daha neler neler var..

Tüketici resmen kandırılmaya çalışılıyor.

İlgili avukatları ve mercileri görev başına davet ediyorum.

Resmi makamların bu kandırmacaya “DUR” demesini ve sorumlularına gerekli yaptırımların uygulanmasını arzuluyorum.

Böyle ucuz yaklaşımlarla “Pazarlama” yaptığını sanan şirketlere de acıdığımı ve sonlarının pek de hayırlı olmadığını ifade etmek isterim.

Daha kaliteli bir hayat dileğiyle esenlikler dilerim.

Hakkında Özgür Turanlı

Mühendis, ek$i sözlük yazarı, DMOZ editörü, SEO bilir (ama "uzman" değil), Android, iOS ve GNU/Linux kullanıcısı. Mobil ve internet teknolojilerine ilgi duyuyor.

2 yorum

  1. Çok çok uzun süreden beri bu tür firmaların (ki sayıları da kesinlikle az değil) %25 indirim yalanlarına gülüyorum, ürünün kodunu internette aratınca piyasa değer ortaya çıkıyor. Çoğu zaman %25 indirimli hali bile piyasa değerinin üzerinde çıkıyor. Bu konuda tüketicilerin dikkatli olması ve tepkisini göstermesi gerektiğini düşünüyorum.

    • Neyse ki internet var da.. İnsanlar çok kısa sürede kim gerçekten ucuza satıyor kim kazıklıyor, anlayabiliyorlar. Benzer bir mantık mağazalarda da var. İndirim adı altında çok güzel geçiriyorlar vatandaşa.. Uyanık olmak lazım.

Cevap yazın

Yukarı Çık
test başarılı: 109.0.702.99