Google – Motorola Mobility Satınalması

Çok stratejik bir gelişme elbette.
Önce yanlış okuyorum sandım..
Patent silahı ile çok hızlı bir şekilde büyüyen Android’i bitirme konusunda kararlı olan Apple ve Microsoft güç birliğine, Google tarafından verilen iddialı bir yanıt.
Motorola’yı satın almakla elindeki patent sayısını bir anda 17000 adet arttıracak olan Google, aynı zamanda geleceğin cihazları olan akıllı telefon ve tablet alanında üretici konumuna geçmiş olacak. Stratejik olarak çok önemli bir hamle ancak Android ekosistemine zarar verip vermeyeceğini yakın zamanda göreceğiz. İlk tepkiler; Samsung, SonyEricsson, LG gibi lokomotif firmaların CEO’larından, Android’in güçlenmesi açısından olumlu karşıladıkları şeklinde. Ancak bundan sonra firmalar alternatif olarak Windows Mobile’lı telefonlar üretmeye kayabilir.

Tepkiler Nasıl Oldu?
NYSE’de Motorola hisseleri %55 seviyelerinde yükseldi.
Karşı hamle olarak “acaba Microsoft da Nokia’yı satın alır mı?” beklentisindeki (ki şahsen ben bekliyorum) yatırımcılar Nokia hisselerine yüklenince, Nokia hisseleri de %15’in üzerinde artış gösterdi (Hatırlarsanız, Şubat ayında açıklanan Microsoft-Nokia işbirliği sonrasında Nokia hisseleri çok değer kaybetmişti).

Peki OEM Firmaları (özellikle Samsung, Sony, LG) Ne Tepki Verdi?

Elbette bu hamle Google için çok iyimser olsa da bir o kadar da riskli. OEM firmalarının CEO’ları ilk açıklama olarak durumu çok olumlu karşıladıklarını ve Android’in patent savaşlarında önemli bir koz elde ettiğini, bunun da firmaları için çok olumlu olduğunu belirttiler. Ancak eminim ki hepsinin şöyle bir endişesi var: “Acaba Linux çekirdeğini bazalan kendi mobil işletim sistemlerimizi mi geliştirsek?” Zira bundan sonra Google’ın Motorola’ya yüklenip diğer OEM firmalarını üvey evlat olarak görmesi riski de söz konusu. Google’ın 12.5 milyar doları yalnızca patentler için verdiğini düşünmek fazla iyimserlik olur. İşin bu tarafından bakıldığında Samsung gibi zaten kendi işltem sistemi (Bada) olan diğer üreticilerin yavaş yavaş Android’ten uzaklaşmalarına neden olabilir. Ancak tüm şirketler şunu çok iyi biliyor ki, gelecek Android ve iOS işletim sistemlerinin. Bunu dallandırıp budaklandırmanın kimseye bir yararı olmayacak. CyanogenMod kurucusu Steve Kondik’in sessiz sedasız bir şekilde Samsung’a geçişi, Samsung’un kendi işlletim sistemine odaklanacağına dair önemli bir işaret olabilir. Elbette bu tamamen daha iyi özelleştirilmiş bir Android deneyimini Samsung kullanıcılarını sunmak için atılmış bir adım da olabilir.

Yakın zamanda Google’ın ISS ve mobil operatör şirketi satın almasını bekliyorum.

Apple cephesinde neler olur?

Apple bundan sonra iCloud hizmetine hız verecek. Hatta çok geçmeden kendi arama motorunu (evet, çok ciddiyim) devreye almak isteyecektir.

Facebook cephesinde neler olur?

Facebook’un neredeyse kemikleşmiş bir ekosistemi oluştu. Ancak Google+ gelişmeleri şüphesiz ki Facebook’u endişelendiriyor. Zira sonunun MySpace gibi olmayacağına kimse garanti veremez. Facebook yakın bir zamanda online müzik ve film kiralama hizmetlerini yaygınlaştırarak Google’a kafa tutmaya devam edecek. Facebook’un da yakın bir gelecek de kendi arama motorunu zenginleştirerek Google’ı silmek isteyeceği aşikar. Şu an insanların en çok zaman geçirdiği web sayfası Facebook ve neden bir gün aradıkları şeyleri Facebook içinden bulamasınlar?

Peki Microsoft Cephesi?

Microsoft cephesi olayları hala şaşkınlıkla izlemekle veya stratejik ortaklıklar kurmakla yetiniyor. Aktif bir duruş sergilediğini söylemek imkansız. Tüm dünyada %95’in üzerinde masaüstü işletim sistemi sunmayı başarabilmiş bir şirketin söz konusu mobil işletim sistemi olduğunda bu kadar geriden gelmesi çok tuhaf.

Microsoft’un da yakın zamanda bir donanım firmasını satın aldığını görürsem hiç şaşırmayacağım. Bu belki de Nokia olabilir? Google’ın Motorola Mobility’yi satın alacağı haberinin yayınlandığında Nokia hisselerinin %15’in üzerinde değer kazanması bir tesadüf değil. Beklenti bu yönde.

Posted from WordPress for Android

Hakkında Özgür Turanlı

Mühendis, ek$i sözlük yazarı, DMOZ editörü, SEO bilir (ama "uzman" değil), Android, iOS ve GNU/Linux kullanıcısı. Mobil ve internet teknolojilerine ilgi duyuyor.

Cevap yazın

Yukarı Çık
test başarılı: 103.1.117.99