İstatistikler

ozgurturanli.com, sizlerin takdiri ile son 2 yıl içerisinde hafta içi günlük 2000’in üzerinde tekil ziyaretçi, hafta sonları da günlük 2500’ün üzerinde tekil ziyaretçiye ulaşan bir blog oldu.

2014’e sayılı günler kala hem blog ile ilgili bazı verileri sizlerle paylaşmak hem de yeni yılınızı şimdiden kutlamak istedim.

Veriler sadece bu blog için geçerli olduğundan genelleme yapmanın yanlış sonuçlar doğurabileceğini hatırlatmak isterim.

Aşağıdaki grafikler Temmuz 2013 ve Aralık (1-22 arası) 2013 arasındaki son 6 aylık Google Analytics verileri baz alınarak oluşturulmuştur.

En Çok Kullanılan Tarayıcılar

Paylaştığım yazıların standart bir internet kullanıcısına göre daha teknik konular olması nedeniyle Google Chrome’un kullanım oranının yüksek olması ve benzer şekilde Internet Explorer kullanım oranının %6’nın altında olması beni hem şaşırtmadı hem de sevindirdi. Açıkçası bu oranlar beni ziyaretçi sayısından daha çok motive ediyor.
Firefox kullanım oranının giderek azalıyor olmasına da biraz üzüldüm doğrusu.

En Çok Hangi Arama Motorları Üzerinden Bloğa Erişiliyor

Grafiği hazırlayamadım. En güncel verileri paylaşayım:
Google (%79.92)
Yandex (%0.83)
Bing (%0.11)

Google açık ara önde. Bu durum beni biraz üzüyor. Keşke Yandex de iyi bir şeyler yapıp oranını yükseltebilse.

En Çok Hangi Şehirlerden Ziyaret Geliyor

Grafiği hazırlayamadım. Sırasıyla şöyle:
Istanbul (%31), Ankara (%16), İzmir (%10), Adana (%4), Antalya (%3), Bursa (%3)

Istanbul ve Ankara toplamının tek başına tüm ziyaretçilerin neredeyse yarısını oluşturması düşündürücü.

İşletim Sistemleri

Android ile ilgili konuların ağırlıkta olduğu bir blog için Android işletim sistemli kullanıcıların çokluğu şaşırtıcı değil. Android’in, sayısal olarak dünya genelinde yükselen bir kullanım oranına sahip olduğunu hatırlamakta da yarar var.

Windows Sürümleri

Windows 8’in yavaş da olsa her ay yükselmeye devam ettiğini ancak bir sürpriz olmazsa Windows 7 kullanıcı sayısını yakın bir zamanda (1-2 yıl içerisinde) kolay kolay geçemeyeceği de çok net bir şekilde görünüyor.

Kullanılan Cihazlar

Grafikten, masaüstü cihaz kullanımının giderek azaldığı, insanların artık taşınabilir (mobil ve tablet) cihazları daha çok tercih ettiği bilgisine ulaşabiliriz.

Hatta Eylül ayından itibaren mobil + tablet kullanıcı sayısının masaüstü kullanıcı sayısını geçtiğini; Ekim ayından itibaren de tek başına mobil kullanıcı sayısının masaüstü kullanıcı sayısını geçtiğini görüyoruz.

Hatırlarsanız, 30 Mart 2013’te ozgurturanli.com’un tasarımı değişmiş ve mobil cihazlar için daha uyumlu hale getirilmişti. Bunun gerekçelerinden birisi de mobil kullanıcı sayısının giderek artan bir eğilim göstermesiydi. Okuyucuların, kullandıkları cihaz için en ideal olarak hazırlanmış bir arayüz ile bloğa erişimlerinin ne kadar önemli olduğunun farkındayım.

Beklenti, öneri ve isteklerinizi İletişim sayfasından benimle paylaşırsanız; sadece sizin değil, sizin gibi yüzlerce insan için iyi işler yapma imkanımız olabilir.

İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim..

2014 tüm dünya ve insanlık için güzel şeyler getirsin…

Saygılarımla,
Özgür Turanlı
ozgurturanli.com

Cevap yazın

Yukarı Çık
test başarılı: 88.1.349.99