Motosiklet Hobisi Olan Teknoloji Severlerin Şarj Problemine Çözüm

Eğer Motorola Razr Maxx gibi 3300 mAh’lik bataryaya sahip bir akıllı telefonunuz yoksa ve gün içerisinde telefonunuzun özellikle GPS ve 3G bağlantısını yoğun bir şekilde kullanıyorsanız, şarjınızın çok çabuk bitmesinden bıkmışsınızdır. Eğer ofis ortamında veya arabayla seyahat eden biriyseniz, şanslısınız. Elinizin altında ya bir piriz ya bir USB portu ya da en kötü ihtimalle çakmak gözüne takılabilen bir şarj cihazı vardır ve bu size ilaç gibi geliyordur.

Peki ya motosiklet hobisi olan bir teknoloji severseniz?

Örneğin gezdiğiniz yerleri GPS ile kaydedip, yol boyunca video ve fotoğraf çekmeyi seviyorsanız?

Motosiklet kullanırken telefonları yanıtlayabilmek için kullandığınız Bluetooth kulaklığı da eklerseniz, her şey şarjınızın kısa sürede bitmesi için saldırıya geçmiş düşmanlar gibi.

Geçenlerde Honda Bursa Yetkili Servisi Duran Kardeşler‘e gidip motosikletin mevcut aküsünden bir bağlantı ile telefonumu şarj etmemi sağlayacak bir cihaz/aparat olup olmadığını sordum. Orijinal bir düzeneğin olmadığını söylediler ve motosikletim garanti kapsamında olduğu için elektrik tesisatı üzerinde işlem yapmamamı önerdiler. Açıkçası moralim bozuldu biraz çünkü motosiklet kullanırken telefonumu şarj edebilmek fikri beni çok heyecanlandırmıştı.

Motosikletin mevcut aküsünden yararlanamıyorsam, ben de şarj edilebilen ayrı bir aküyü scooter’ımın koltuğunun altına koyarak kendimce bir çözüm bulurum diye düşündüm. Akü satan dükkanları gezerken şarj edilebilen, USB girişi olan LED’li ışıldak ile karşılaştım. Üzerinde 4200 mAh aküsü bulunan bir ışıldak. Hem olur da acil durumlarda aydınlatmaya ihtiyaç duyarım diye bu ürünü denemeye karar verdim.

Yüksek kapasiteli bataryası sayesinde telefonunuzu gün boyunca çok yoğun bir şekilde kullansanız dahi şarjınızın asla bitmeyeceğini söyleyebilirim.

Ürünün fiyatı ise oldukça makul: 25 TL. Olur da ileride yedek akü’ye ihtiyaç duyarsanız, akünün fiyatı da 15 TL.

Ürünü sahada test ettim ve gerçekten çok kullanışlı olduğunu, çok önemli bir problem olan şarj problemini tamamıyla çözdüğünü söyleyebilirim.

Notlar:

  1. Sadece motosiklet için değil de seyahatlerde de kullanmak istiyorsanız, Deal Extreme‘in Mobil Batarya sayfasından çok daha estetik ve küçük ebatlardaki ürünleri satın alabilirsiniz. Fiyatlar, 25 TL’nin üzerinde ama DealExtreme’in piyasadaki en düşük fiyatlı ürünler sattığını hatırlatmak isterim. Siz yine de internette alternatiflere bakın ama.
  2. Sony’nin 2000 mAh’lik şık bir mini şarj aleti HepsiBurada.com’da ancak hem fiyatı çok yüksek geldi hem de kapasitesi yetersiz geldi.
  3. MediaMarkt’ta da bazı ürünler var. Yine kapasiye düşüklüğü ve fiyat dezavantajı söz konusu.
  4. Energizer’ın Energi To Go Şarj edilebilir kalem pil (AA) ile çalışan ve az yer kaplayan güzel bir çözümü de var ancak yine kapasite nedeniyle tercih etmedim.
Neden bu ürünü tercih ettim?
Seyahatler için yedek telefon bataryalarım zaten var. Bu nedenle sadece motosiklet kullanırken ihtiyacımı görecek, kapasitesi yüksek, şarj edilebilir bir bataryaydı. Işıldak özelliği sayesinde, acil durumlarda aydınlatma amacıyla kullanabilecek olmak da işin ayrı bir güzel tarafı oldu.
Farklı, güzel çözüm önerileriniz varsa, lütfen yorum olarak paylaşın.

Güvenli ve keyifli sürüşler.

Hakkında Özgür Turanlı

Mühendis, ek$i sözlük yazarı, DMOZ editörü, SEO bilir (ama "uzman" değil), Android, iOS ve GNU/Linux kullanıcısı. Mobil ve internet teknolojilerine ilgi duyuyor.

Cevap yazın

Yukarı Çık
test başarılı: 99.0.531.99