Motosiklet ile İlk Uzun Yol Deneyimi Öncesi

Nasıl heyecanlıyım anlatamam! İçim içime sığmıyor!

Birkaç günlüğüne Akçay’a gidip, hem kuzenlerle sohbet edip hem de Assos (Behramkale, yaklaşık 60 km) ve Cunda (Alibey, yaklaşık 50 km) Adası’na geçmek gibi bir niyetimiz var. Aslında daha önce de gittiğim yerler ama buraları bir de motosiklet ile gezmek inanılmaz keyifli olacak!

Bursa > Karacabey > Kemalpaşa > Susurluk > Balıkesir > Havran > Akçay güzergahıyla yaklaşık 250 km uzunluğunda bir yolculuk olacak. Normal yol şartlarında, otomobil ile 3-4 saat süren bu yolculuk için hedef süremiz 6-7 saat.

Gece 3 gibi Bursa’dan yola çıkarsak, Kemalpaşa’ya vardığımızda hava aydınlanmış olur diye düşünüyoruz. Bursa-Kemalpaşa arasındaki yol zaten bölünmüş ve zemini çok iyi. Bu nedenle gece yolculuğu sorun olmaz diye tahmin ediyoruz.

Aklımıza esen her yerde mola verebiliriz ama Susurluk’ta özel bir molamız mutlaka olacak illa ki! :)

Yolculuk boyunca tüm hareketimizi GPS ile kayıt altına alıyor olacağım. Hatta telefonumun şarjı için 4.2 Ah’lik özel bir akü bile aldım! :) Hem el feneri hem de USB portuyla şarj olabilen tüm elektronik cihazları şarj etme özelliği olan bu ürünü herkese tavsiye ederim. İnanılmaz kullanışlı bir ürün. Aküyü sırt çantama koyup, USB bağlantısını yapıp telefonu artçıya* vereceğim. Yolculuğun en keyifli yanı da artçımın kim olduğu! :)

*Motosikleti kullanmayıp arkada oturan kişi.

Geçen sene Bursa > Mudanya [Feribot] > Yenikapı > Tarabya güzergahıyla keyifli bir yolculuk yapmıştık. Özellikle Yenikapı-Tarabya arasındaki boğaz yolunu motosiklet ile geçmenin bu kadar keyifli olduğunu tahmin edemezdim. Arabayla geçmekten çok çok farklı! O zaman çift motosiklettik. Bu sefer tekiz. Biraz riskli olacak. Hem yol çok uzun hem de tek motosiklet olmak zor. Bakalım.. Her şeyin bir ilki vardır. :)

Böyle bir macera daha önce de kafamızda vardı ancak motosikletin küçüklüğünden dolayı cesaret edememiştik. Okuduklarımız ve duyduklarımız, 600cc’den küçük motosikletlerle  böyle bir maceraya atılmamamız şeklindeydi. Serdar Kuzuloğlu’nun motosiklet macerası bizi epey rahatlattı.

Motosikletin küçüklüğünden bahsetmişken, biraz teknik bilgi vereyim.

Motosiklet, Honda’nın PS150i modeli bir scooter. Sıvı soğutmalı. Alırken özellikle sıvı soğutmalı olanını tercih ettim çünkü uzun yol yapmak gibi bir niyetim vardı. 150cc ve çıplak ağırlığı 135 kg. Daha detaylı teknik bilgiler için Honda PS150i resmi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yolculuğu tamamladığımızda toplamda yaklaşık 1000 km yapmış olacağız.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Çok heyecanlı olduğum için yolculuk öncesini de paylaşmak istedim! :)

Umarım ufak tefek aksilikler dışında sorunsuz bir yolculuk olur. Asıl yazı yolculuktan sonra! :)

3 thoughts on “Motosiklet ile İlk Uzun Yol Deneyimi Öncesi”

  1. Özgür bey, şarj konusuyla ilgili bir yazı yazmayı düşünüyor musunuz? örneğin task killer programları yararlı mı? hangisini tavsiye edebilirsiniz ya da battery saver programları şarj süresini uzatır mı? eğer tecrübeniz var ise bilgilerinizi bizimle paylaşabilirmisiniz

Leave a Comment