Müşteri Çalma Odaklı GSM Operatörü Savaşları Mantıksızlığı

Numara Taşınabilirliği geldikten sonra GSM şirketleri arasındaki rekabet iyice kızıştı ve ortaya saçma sapan rekabet görüntüleri çıkmaya başladı.

Bir yandan yeni gelen müşteriye fırsatlar sunulurken, diğer yandan yıllardır aynı operatörün müşterisi olanlar resmen enayi yerine konulur oldu. Yeni gelen müşteriye 15 TL’ye her yöne 500 dakika konuşma fırsatı sunulurken, mevcut müşteri 22 TL’ye her yöne 250 dakika konuşabiliyor. Bu örneği Vodafone’u karalamak için değil, bizzat bu mantıksızlığı yaşadığım en canlı örnek olduğu için verdim. Tüm operatörlerde aynı mantıksızlık var.

Şirketlerin nasıl bir ekiple çalıştıklarını, kampanyaları nasıl yürüttüklerini gerçekten yakından gözlemlemek isterdim. Bu nasıl bir kafadır çok merak ediyorum. Hatırlı müşterini bir kenara bırakıp daha yeni gelmiş müşteriye odaklanmak hangi pazarlama mantığıdır anlayabilmiş değilim çünkü tüm pazarlama guruları eldeki müşteriyi tutmanın maliyetinin, yeni müşteri bulmanın maliyetinden her zaman daha düşük olduğunu söylüyor. Yanıldığım bir nokta varsa karşı argümanları paylaşın lütfen, çok memnun olurum.

GSM operatörleri yeni müşteri kazanmayı, ellerindeki müşterileri tutmaktan daha fazla önemseyince, herkes kendi operatörünü bırakıp başka operatöre geçer oldu. Doğrusu da bu zaten. Gittiğin yer seni daha çok seviyorsa, duygusal olmaya gerek yok. Bırak mevcut operatörünü, yenisine git! Zaten GSM operatörü, mevcut müşterisine daha az fırsat sunuyorsa, o zaman sizi önemsemiyor, sizi istemiyor demek. Sevilmediğiniz yerde niye durasınız ki?

Hiçbir operatör bu dengeyi sağlayamadığı için bir taraftan müşteri kazanırken, diğer taraftan da müşteri kaybetti. Havuz problemi gibi. Bir musluk havuzu doldururken, diğeri de hep boşaltıyordu. Kimsenin de aklına “ya kardeşim, biz bu yeni gelenlere güzel fırsatlar sunuyoruz ama mevcut müşterileri gücendirip kaybetmeyelim?” diye sormak gelmedi. Çünkü onlara göre yeni gelen müşteri sayısı önemliydi oysa gözler kör olmuştu. Kimse göremedi şu basit denklemi: “Müşteri Sayısı = Gelen Müşteri – Giden Müşteri

Bakalım ilk önce hangi operatör bu mantıksılığı görecek ve mevcut müşterisinin de değerli olduğunu hatırlayacak?

Leave a Comment