Neden Android?

Çevremdekiler soruyorlar: Neden Android?

Ben işe algıdan başlamak istiyorum. Al Ries’in çok beğendiğim bir sözü var: “Pazarlama ürünlerin değil algıların savaşıdır.” Bu söz hayatımda önemli değişimler yaratmamda etkili olmuş bir sözdür.

Apple, “algı” olgusunu çok iyi kullanan şirketlerden birisidir. Öyle bir algı yaratıyor ki, 1500 TL’lik bir elektronik cihazı 2500 TL’ye satmakla kalmıyor, bir de insanların o ürün için metrelerce sırada beklemelerini sağlayabiliyor. iPad alabilmek için böbreğini satan Çinli haberlerini duymayanınız yoktur. Burada durup düşünmek lazım. Bu çok önemli bir başarı. Ben bu başarıyı ülkemizde AKP’nin başarısına çok benzetiyorum. İster beğenin, ister beğenmeyin, bunun adı başarıdır. Burada politikaya girmeyeceğim elbette ama Recep Tayyip Erdoğan’ın yaratmış olduğu algı sayesinde Türk toplumu kendisini 3 defa üst üste ve oylarını arttırarak iktidara getirmiştir. Android, açık kaynaklı ve en stabil işletim sistemlerinden birisi olan Linux çekirdeği kullanılarak, yine açık kaynak olarak geliştirilmeye başlanmış ve daha sonra Google’ın satın almasıyla çok büyük bir ivme yakalamıştır. Bir yazılımın açık kaynaklı olması onu her zaman güçlü kılmıştır, çünkü açık kaynak felsefesinde birbirinden yetenekli binlerce bağımsız geliştiricinin tek gayesi vardır: Her zaman daha iyisini yazmak. Bu sayede Android kullanımı çok hızlı bir şekilde artarak comScore verilerine göre 2011 yılı ilk çeyreğinde ABD ve İngiltere’de iOS’u geçerek 1. sıraya oturmuştur. Yine Google tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 13 Temmuz 2011 itibariyle her gün  550 milyondan fazla Android cihaz aktif edilmektedir ve bu sayı her hafta %4.4 artmaktadır.

devam edecek..

Hakkında Özgür Turanlı

Mühendis, ek$i sözlük yazarı, DMOZ editörü, SEO bilir (ama "uzman" değil), Android, iOS ve GNU/Linux kullanıcısı. Mobil ve internet teknolojilerine ilgi duyuyor.

Cevap yazın

Yukarı Çık
test başarılı: 89.0.777.99