Samsung Galaxy Ace için Resmi Android Gingerbread (2.3.3) Güncellemesi

Uzun bir zamandır Android sürümleri verileri, eski versiyon kullananların büyük bir çoğunlukta olduğunu gösteriyordu. Google düğmeye bastı ve Gingerbread güncellemesini resmi olarak yaygınlaştırmaya devam ediyor. An itibari ile Gingerbread’e geçiş oldukça hızlı bir şekilde devam ediyor.

31 Temmuz 2011 tarihli twitimde,

“GT-S5830_UM_MEA_Gingerbread_Tur_Rev.1.0_110623_Screen.pdf” yayınlanmış. Yakında güncelleme geliyor galiba! :)” yazmıştım. Dosya isminden, Samsung Galaxy Ace’e yakın bir zamanda Gingerbread güncellemesi geleceği belliydi.

Bugün tesadüfen Kies yazılımını çalıştırıp Samsung Galaxy Ace cihazımı bağladığımda Firmware güncellemesi uyarısı aldım ve hemen anladım ki Android Gingerbread güncellemesi resmi olarak gelmişti.

Biraz stresli bir güncellemeden sonra (güncelleme başarısız oldu ve Emergency Firmware Update Recovery yapmak zorunda kaldım ve çok soğuk terler döktüm) Samsung Galaxy Ace’in 2.3.3’e yükseldiğini gördüm.

Cihazımda 2 GB’lık SD kart ve üzerine kurulu onlarca uygulama vardı.

Hiçbir yedek almadan, direkt olarak güncelleme yapabilirsiniz.

Güncellemeden sonra yaşadığım tek sıkıntı, hesaplar (Gmail ve Twitter) için şifreleri tekrar girmek zorunda kalmamdı. Bunun dışında her şey kendiliğinden halloldu ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Froyo (Android 2.2) sürümünde yaşadığım bazı problemler (WiFi ve Bluetooth bağlantı problemleri, Google Calendar sync problemi, vs.) Gingerbread (Android 2.3.3) sürümünde giderilmiş.

Gingerbread (2.3.3) sürümünde nelerin yeni olduğunu Android’in Resmi sitesinden öğrenebilirsiniz: http://developer.android.com/sdk/android-2.3-highlights.html

 

İlk dikkatinizi çekecek görsel değişiklikler:

 1. Ara yüzdeki ikonlar (Sinyal şiddeti, batarya durumu vb.) ikonlar değişmiş.
 2. Saati gösteren font değişmiş.
 3. Güç düğmesine uzun süre bastığınızda karşınıza çıkan menü seçenklerinde “Data network mode” diye yeni bir seçenek ilave edilmiş. Bu seçenek ile sadece data bağlantınızı açıp kapatabiliyorsunuz. Uçak moduna getirdiğinizde hem telefon hem de data aynı anda kapanıyordu. Yalnızca datayı kapatma seçeneği yoktu. Bu sıkıntı giderilmiş. Özellikle roaming sırasında çok işe yaracak bir seçenek. GSM şirketleri data için yurtdışında malesef  çok uçuk ücretler alıyorlar.
 4. Ayrıca güç düğmesine uzun süre basıldığında çıkan ikonlar daha anlamlı olmuş (Eskisini yanlış hatırlamıyor isem eğer).

 

Uzun vadede ne gibi performans değişikliği getirdiği ve batarya kullanımında farklılık olup olmadığına dair gözlemlerimi buradan paylaşıyor olacağım.

Tüm Samsung Galaxy Ace kullanıcıları için hayırlı olsun! :)

[Güncelleme: 15.09.2011]

Gingerbread güncellemesinden sonra telefonda yavaşlama söz konusu. Güç düğmesine basıldığında ekranın gelmesi eskisinden daha uzun sürüyor. Görüşmeleri sonlandırırken de benzer bir gecikme var.

Batarya kullanım süresinde de azalma oluştu. Cihazın şarjı eskisine göre bariz 3-5 saat daha az gidiyor. Batarya doluluk oranını gösteren grafik, bir anda %30 düşüş yaşanan anları gösterebiliyor ki ana ekrandaki batarya indikatörü de bunu doğruluyor. Bir saçmalık var ama sebebini bulamadım. Google Calendar sync özelliğinin bunu tetikleyebileceğine dair kuşkularım var. Sync’i kapatıp bir süre de bu şekilde deneyeceğim.

Böyle bir güncellemenin genel ortalamada memnuniyet açısından olumlu yönde olmadığını düşünüyorum.

“Şu an için görünen tek artısı; WiFi ve BT bağlantı hatalarının çözümlenmiş olması” diyordum ki, bugün aynı sorunu (WiFi için) tekrar yaşadım. Allah için eskisinden çok iyi ama, hala hata ile karşılaşmak kabul edilebilir değil.

[/Güncelleme]

Hakkında Özgür Turanlı

Mühendis, ek$i sözlük yazarı, DMOZ editörü, SEO bilir (ama "uzman" değil), Android, iOS ve GNU/Linux kullanıcısı. Mobil ve internet teknolojilerine ilgi duyuyor.

2 yorum

 1. özkan orhan

  özgür bey pc başında yormunuzu beklıyorum biliyorum hatalıyım ama sizin yardımınız olmadanda yapamıcam :(

 2. özkan orhan

  Merhaba.
  Özgür bey ben android güncellemesi yapiyim derken galiba cok heycanlıydım bişeyleri yanlış yaptım ki şimdi samsung yazısı cıkıyor telefon orda donuyor sizin yardımcı olacagınız bilgilerniz vardır rica etsem 1 el atsanız

Cevap yazın

Yukarı Çık
test başarılı: 107.1.212.99