Samsung Galaxy Ace S5830 Android 4.2.1 Jelly Bean Güncellemesi Nasıl Yapılır?

[Güncelleme: 24.10.2013] Daha kararlı ve bir üst sürüm olan Android 4.2.2’yi yüklemenizi öneririm. [/Güncelleme]

[Güncelleme: 17.02.2013] Yazıyı yayınladıktan sonra yapılan yorumları okuyunca bu açıklamayı yapmak zorunluluk haline geldi.

 1. Yazıda belirtmiş olmama rağmen hala bu ROM’un S5830 dışındaki modellere uygulanabilip uygalanamayacağını soranlar oluyor. Bunu anlamak çok mu zor arkadaşlar? Yazıda açıkça yazdım: “sadece S5830 içindir“. “Sadece S5830 içindir” ne demek? Bu açıklamaya rağmen “belki olur” mantığıyla farklı model telefonlara bu ROM’u yükleyip, telefonunu bozup sonra da “acil yardım edin” diyenler.. Ne diyeyim ki ben size? Ağzımla laf söylüyorum, yine bildiğinizi okuyorsunuz. Madem öyle.. Siz bilirsiniz. İstediğinizi yapın.
 2. Anlattıklarımı tek tek okuyup, sırasıyla uygulayanlar sorunsuz bir şekilde ROM’u yüklemiş, teşekkür yorumları yazmış ama görüyorum ki epey bir kişi de sorun yaşamış ama sonra sakin bir kafayla ve dikkatli bir şekilde anlattıklarımı uygulayınca sorunu çözmüş. Pardon da.. Benim anlattıklarımı dikkate almayıp kafanıza göre iş yapacaksanız, niye bu yazıyı okuyorsunuz ki? Şunu en başından bir kere sabırla okuyup yapsanız da başınıza iş açmasanız olmaz mı?
 3. ROM’da yavaşlık olduğunu söyleyenler var. Kesinlikle yok. Tersine, şimdiye kadar kullandığım en iyi özel ROM.
 4. Pil ömrünün ciddi bir şekilde azaldığını, hatta yarım gün bile gitmediğini söyleyenler var. Yazının en altındaki fotoğraf galerisine birazdan ekran görüntüsünü de ekleyeceğim. Wifi sürekli açıkken ve günlük normal telefon konuşmaları yaptığımda telefonun şarjı 24 saatten fazla gitti. Buna ne diyorsunuz peki? Elbette pil süresi kullanıma göre çok değişir. Telefonu elinizden düşürmezseniz, habire oyun oynarsanız, 3G ile sürekli internete girerseniz 2 saatte de biter şarjı. Çok normal. Yazıda da belirttim. Özellikle 3G, bu ROM’da çok pil harcıyor. Bu durum belki de bu ROM’a özel. Bu ROM’u kullanacaksanız 3G’yi mümkün olduğunca kapalı tutmanızı öneriyorum dedim.
 5. Telefonda nadiren de olsa Trebuchet Launcher kaynaklı ufak sorunlar çıkıyor. Kullanımı kesinlikle etkilemiyor.
 6. Ayarlar bölümünde bazı yerler İngilizce. Bu ROM’dan kaynaklanan bir durum. İngilizce’ye küfretmektense İngilizce öğrenmeyi deneseniz?..
 7. Wifi ile ilgili bağlantı sorunları var. Şöyle ki; bağlantıyı kapattıktan sonra tekrar açmak istediğinizde bazen açılmıyor. Telefonu kapatıp tekrar açarsanız düzeliyor. Dilerseniz wifi’yi hiç kapatmayabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Çok pil harcamıyor, öneririm.
 8. Son olarak bu ROM’un Samsung tarafından üretilmiş orijinal bir ROM olmadığını, özel bir ROM olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum. Keyfine çok düşkün olanlar maceraya kapılmasın. Sonra saçma sapan bir şekilde beni sorumlu tutmayın. Ayıptır!.. İnsanlık yapıp bilgi paylaşıyorum ve bunları uygulayıp uygulamamak tamamen sizin kararınızken, utanmadan beni sorumlu tutanlar çıkıyor. Yazıklar olsun!.. Bu laflarım herkes için değil. Bazıları için. Bu şekilde yazdığım için üzgünüm ama gerçekten ayıp!..

[/Güncelleme]

En güncel Android sürümü olan 4.2.1 Jelly Bean henüz sadece Google’ın kendi telefon ve tabletlerine gelmişken, S5830 gibi düşük donanıma sahip bir telefona 4.2.1 Jelly Bean yükleyip Android’in yeni özelliklerinin tadını hangi S5830 kullanıcısı çıkarmak istemez ki?

Android 4.2.1 Jelly Bean

Android 4.2.1 Jelly Bean

Sabırsız bazı okuyucularımdan son zamanlarda çok sık bir şekilde gelen “Ne zaman çıkacak?” sorularına “Sakin olun, sakin olun..” demekten yorgun düştüm. 2011 yılının en iyi telefonu seçilen Samsung Galaxy S 2’ye bile resmi 4.1.2 sürümünün geçen hafta ancak gelebildiğini düşünürseniz, bana sürekli “ne zaman çıkacak?” diye soran S5830 kullanıcılarının ne kadar sabırsız olduklarını daha iyi anlayabilirsiniz. Zira S5830 ile S 2 veya S 3 gibi telefonlar arasında dağlar kadar donanım farkı var.

Biliyorsunuz.. S5830 resmi olarak 2.3.6 sürümünü bile almamışken, 4.2.1’den bahsediyoruz. Bu ancak ve ancak özel ROM’larla mümkün. CyanogenMod 10.1 sürümünün bazı geliştiriciler tarafından S5830 için optimize edilmiş sürümünü telefonunuza nasıl yükleyebileceğinizi ve bazı ekran görüntüleri ile 4.2.1’deki bazı yenilikleri göstermeye çalışacağım.

İlk uyarı: Burada paylaştığım bilgileri kendi telefonunuzda uyguladığınızda oluşabilecek hasar, zarar (olumsuz ne varsa) vs, hiçbirisinden beni sorumlu tutamazsınız. Anlattığım her şeyi dikkatlice ve sabırla okursanız, kelimesi kelimesine söylediklerime uyarsanız, Android’ten zerre kadar anlamayan birisi bile bu ROM’u telefonuna sorunsuz bir şekilde yükleyebilir. Bu kadar da iddialıyım.

İkinci uyarı: Bu ROM sadece S5830 kullanıcıları içindir. “Benim telefonum S5830i, ben de yükleyemez miyim?” şeklinde soru sormayın artık lütfen. Bu iki modelin birbirinden çok farklı olduğunu defalarca söyledim. Bununla ilgili teknik bir yazı da yazdım. Açın, o yazıyı okuyun.

Üçüncü uyarı: S5830 telefonunuz rootlu değilse, ClockworkMod Recovery yüklü değilse, önce ilgili yazıları okuyun ve telefonunuzu bu yeni ROM’un yüklenmesi için hazır hale getirin.

Bu yazıyı yazmadan önce S5830 için hazırlanan 4.1.2 sürümü ile ilgili gözlemlerimi paylaştığım bir yazı hazırlıyordum ancak yeni çıkan 4.2.1 sürümü, 4.1.2 sürümünden o kadar iyi ki, o yazıyı bir kenara bırakıp bu yazıyı hazırlamaya başladım.

Bu ROM’un özel bir ROM olduğunu, yani Samsung’un resmi ROM’u olmadığını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu ne demek? Bu ROM’da bazı ufak tefek hatalar, eksikler olabilir demek. Örneğin “ben her gün radyo dinleyen bir insanım. Radyo dinleyemeyince krize giriyorum, doktor iğne yapmak zorunda kalıyor” diyecek kadar radyo seven biriyseniz, bu ROM’u hemen yüklemeyin çünkü içinde radyo uygulaması yok. Sonradan yükleyebilirsiniz ama bu konuya şimdi değinmeyeceğim. Daha sonra anlatacağım ama kaç gün sonra bilmiyorum. O yazıyı yazana kadar da “radyo! radyo!.” diye yorumlar gelmesin lütfen.

Bunun dışında, Wifi ile ilgili bazen takılmalar olabiliyor. Wifi’ı açtığınızda telefon reset atabiliyor.

Saat dilimini otomatik seç dediğinizde sizi 2 saat geriye götürebiliyor. Sonra bana “İşe 2 saat geç kaldım senin yüzünden!” demeyin. (Yazının sonlarına doğru bu problemin nasıl giderilebildiğini paylaştım)

Yani özetle bu ROM’un kusursuz olmadığını, ama kesinlikle denemeye değer olduğunu bilmenizi isterim. Şimdiye kadar kullandığım en iyi özel ROM olduğunu söyleyebilirim.

Pil ömrü açısından da gayet iyi. 3G yerine sürekli 2G kullanırsanız, ev ve iş yerinde de sürekli Wifi ile bağlantı kurarsanız pil ömrünü ciddi şekilde uzatmış olursunuz. Ayrıca sık sık güncelleme yapan (mesela Twitter) uygulamaların güncelleme sıklığını biraz uzatın. 5 dakikada bir güncelleme yapacağına, 4 saatte bir yapsın. Telefon ne kadar veri alışverişinde bulunursa bataryanız o kadar hızlı tükenecektir. Daha önce Android Telefonlarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? yazımı okumadıysanız göz atmanızda yarar var.

S5830 için Android 4.2.1 Jelly Bean ROM’u Kim, Nasıl Yükleyecek?

1. Grup Kullanıcılar: Telefonunda Orijinal Samsung Android 2.3.3 veya 2.3.6 ROM Olanlar

Önce aşağıdaki iki yazıyı okuyarak telefonunuzu root edin ve ClockworkMod Recovery yükleyin. Bu işlemleri telefonunuza uyguladıktan sonra 2. gruptaki kullanıcıların yapacağı işlemlere geçebilirsiniz. Bunları uygulamadan SAKIN diğer işlemlere geçmeyin!

 1. Android Cep Telefonu Nasıl Root Edilir/Yapılır?
 2. Samsung Galaxy Ace’e (Gingerbread) ClockworkMod Recovery Nasıl Yüklenir? (Bu yazıyı iyi okuyun. ClockworkMod 4’ü yükledikten sonra 5. sürümü de yükleyin. Boşuna yazmadım o yazıyı)

2. Grup Kullanıcılar: Telefonu Rootlu ve Telefonunda ClockworkMod Recovery Yüklü Olanlar:

S5830’un dahili hafızası çok az olduğundan, rahat etmek istiyorsanız Android Telefonun Dahili Hafızasını Arttırmak (SD Kart Kullanarak) yazısını okuyun ve gerekli işlemleri uygulayın.

Yazının devamını sadece bapış yapan üyeler görebilir.

Üye iseniz oturum açın.

Üye değilseniz, Üye Olmak İstiyorum sayfasını ziyaret edin lütfen.

Neden Üye Olmalısınız?

Normalde Samsung Galaxy Ace S5830’un resmi yollarla alabileceği en son Android sürümü 2.3.6’dır.
En güncel sürüm olan 4.2 ile birlikte gelen bir çok yeni özelliği merak etmiyor musunuz?
Peki bunun için 700-900 TL verip yeni bir telefon almaya değer mi?
Telefonunuza (sadece S5830 modeli için geçerlidir) Android 4.2.1 yüklemek için 10 TL bağış yapmak çok mu?
Bu yazıyı okuduğunuzda, çöpe atmayı planladığınız telefonun yeniden canlandığını ve sizi bir iki yıl daha çok rahatlıkla idare edebileceğini göreceksiniz. 10 TL bağışla yeni bir telefon satın alma ihtiyacınızı bir iki yıl ötelemek kötü bir fikir mi sizce?
Onlarca üye boşuna mı bağışta bulunuyor acaba?

Hakkında Özgür Turanlı

Mühendis, ek$i sözlük yazarı, DMOZ editörü, SEO bilir (ama "uzman" değil), Android, iOS ve GNU/Linux kullanıcısı. Mobil ve internet teknolojilerine ilgi duyuyor.

429 yorum

 1. fatih öztemel

  abi herşeyçok güzei çok stabil ama bildirim geldiğinde ekran ışığı yanmıyo o kunada bilgisi olan varsa yardm etsin

 2. Herşey güzel hoş emeğine sağlık memnunumda şimdi birşeyi farkettim ses sadece öndeki hoparlörden geliyor arkadaki asıl müzik çalındığında veya arandığımızda aktif olan daha yükses ses veren hoparlör çalışmıyor bu romun sorunumu benmi yanlış birşey yaptım acaba telefona?

  • Dün gece batarya kalibrasyonunu sağlamak için telefonu kapalı bir şekilde sabaha kadar şarj ettim sabahta recoveryden batary wipe yaptım, ne alaka bilmiyorum ama hoparlör düzeldi. Bu batery wipe olayını bir türlü oturtamadım gibi geliyor heryerde başka şeyler yazıyor onunda doğrusu nedir biliyorsan önerebilirmisin bişeyler

  • “ROM’da böyle bir problem yok” diye yazmadan sorun çözülmüş zaten ilginç şekilde.

 3. İyi Günler Özgür Bey..
  Konunuzu 1-2 Kez Tekrar Tekrar Okudum. Çok Başarılı Bir Konu Çıkarmışsınız. Ama Uygulama Kısmına Gelince, Bi Sorun Yaşadım. Kesinlikle Sizi Suçlamıyorum Ama Neden ‘ClockworkMod Recovery’ Adlı Programı Yükledikten Sonra Telefonu Kapatıp, Home Tusuna Ve Açma Kapama Tuşunu Basılı Tutarak Açılan Menüyü Açmaya Çalıştım. Ama Nedense Samsung GALAXY Yazısında Kalmaktadır. Telefonu Normal Olarak Kapatıp Açtığımda da Aynı Sorunla Karşılaşmaktayım. Bakın Tekrar Söylüyorum, Sizi Kesinlikle Suçlamıyorum. Ve Hatta Çalışmanızdan Dolayı Sizi Takdir Ediyorum. Ama Benim Şu Sorunuma Bi Yardımcı Olursanız, Çok Sevinirim. Başarılarınızın Devamını Dilerim..

  • Merhaba Kemal Bey.. Rahat olun.. Suçlayabilirsiniz de.. Önemsemem, çünkü içim rahat. Kimseye iyilik yapmak gibi bir niyetle paylaşmıyorum bunları. Hakkında sayfasında bu bloğun amacını yazdım.
   Anlattıklarımı okuyarak sorunsuz bir şekilde işlemleri gerçekleştirenler varsa.. Bence oturup biraz da özeleştiri yapmak lazım..

 4. Mustafa Yanık

  Özgür Bey telefonu eski haline döndürmeye çalıştım ama açılım ekranında kaldı ne yapmalıyım?

 5. mesut akgül

  Özgür bey paylaşım için teşekkürler.bir sorunum var 2.3.4 te iken root lu olan cihaz bu yüklemeden sonra root gitti sanki nedeni 2sdapp ile önceden sd karta attığım uygulamaları şimdi atamıyorum rootlu değil gibi uyarı alıyorum.yardım ederseniz sevinirim.

 6. Uygulamaları nasıl sd karta taşıyabiliriz ? Move2Sd var ama hep çalışmayı durdurdu diyor onu açamıyorum başka bir öneriniz var mı ?

 7. Mecit ÖZALEMDAR

  eline emeğine yüreğine sağlık ALLAH (cc) senden razı olsun sizin gibi nice cevherlerin ülkemize kazandırılması dileğimdir her zaman destekcinizim saygılar başarılar

 8. Merhaba, klavyede yazı yazar titremesini kapatamadım bir türlü, titreşimli tuşlar tikini kaldırmış olmama rağmen yazı yazarken her harfte titriyor

Cevap yazın

Yukarı Çık
test başarılı: 117.1.347.99