Samsung Galaxy Ace S5830 Android 4.2.1 Jelly Bean Güncellemesi Nasıl Yapılır?

[Güncelleme: 24.10.2013] Daha kararlı ve bir üst sürüm olan Android 4.2.2’yi yüklemenizi öneririm. [/Güncelleme]

[Güncelleme: 17.02.2013] Yazıyı yayınladıktan sonra yapılan yorumları okuyunca bu açıklamayı yapmak zorunluluk haline geldi.

 1. Yazıda belirtmiş olmama rağmen hala bu ROM’un S5830 dışındaki modellere uygulanabilip uygalanamayacağını soranlar oluyor. Bunu anlamak çok mu zor arkadaşlar? Yazıda açıkça yazdım: “sadece S5830 içindir“. “Sadece S5830 içindir” ne demek? Bu açıklamaya rağmen “belki olur” mantığıyla farklı model telefonlara bu ROM’u yükleyip, telefonunu bozup sonra da “acil yardım edin” diyenler.. Ne diyeyim ki ben size? Ağzımla laf söylüyorum, yine bildiğinizi okuyorsunuz. Madem öyle.. Siz bilirsiniz. İstediğinizi yapın.
 2. Anlattıklarımı tek tek okuyup, sırasıyla uygulayanlar sorunsuz bir şekilde ROM’u yüklemiş, teşekkür yorumları yazmış ama görüyorum ki epey bir kişi de sorun yaşamış ama sonra sakin bir kafayla ve dikkatli bir şekilde anlattıklarımı uygulayınca sorunu çözmüş. Pardon da.. Benim anlattıklarımı dikkate almayıp kafanıza göre iş yapacaksanız, niye bu yazıyı okuyorsunuz ki? Şunu en başından bir kere sabırla okuyup yapsanız da başınıza iş açmasanız olmaz mı?
 3. ROM’da yavaşlık olduğunu söyleyenler var. Kesinlikle yok. Tersine, şimdiye kadar kullandığım en iyi özel ROM.
 4. Pil ömrünün ciddi bir şekilde azaldığını, hatta yarım gün bile gitmediğini söyleyenler var. Yazının en altındaki fotoğraf galerisine birazdan ekran görüntüsünü de ekleyeceğim. Wifi sürekli açıkken ve günlük normal telefon konuşmaları yaptığımda telefonun şarjı 24 saatten fazla gitti. Buna ne diyorsunuz peki? Elbette pil süresi kullanıma göre çok değişir. Telefonu elinizden düşürmezseniz, habire oyun oynarsanız, 3G ile sürekli internete girerseniz 2 saatte de biter şarjı. Çok normal. Yazıda da belirttim. Özellikle 3G, bu ROM’da çok pil harcıyor. Bu durum belki de bu ROM’a özel. Bu ROM’u kullanacaksanız 3G’yi mümkün olduğunca kapalı tutmanızı öneriyorum dedim.
 5. Telefonda nadiren de olsa Trebuchet Launcher kaynaklı ufak sorunlar çıkıyor. Kullanımı kesinlikle etkilemiyor.
 6. Ayarlar bölümünde bazı yerler İngilizce. Bu ROM’dan kaynaklanan bir durum. İngilizce’ye küfretmektense İngilizce öğrenmeyi deneseniz?..
 7. Wifi ile ilgili bağlantı sorunları var. Şöyle ki; bağlantıyı kapattıktan sonra tekrar açmak istediğinizde bazen açılmıyor. Telefonu kapatıp tekrar açarsanız düzeliyor. Dilerseniz wifi’yi hiç kapatmayabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Çok pil harcamıyor, öneririm.
 8. Son olarak bu ROM’un Samsung tarafından üretilmiş orijinal bir ROM olmadığını, özel bir ROM olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum. Keyfine çok düşkün olanlar maceraya kapılmasın. Sonra saçma sapan bir şekilde beni sorumlu tutmayın. Ayıptır!.. İnsanlık yapıp bilgi paylaşıyorum ve bunları uygulayıp uygulamamak tamamen sizin kararınızken, utanmadan beni sorumlu tutanlar çıkıyor. Yazıklar olsun!.. Bu laflarım herkes için değil. Bazıları için. Bu şekilde yazdığım için üzgünüm ama gerçekten ayıp!..

[/Güncelleme]

En güncel Android sürümü olan 4.2.1 Jelly Bean henüz sadece Google’ın kendi telefon ve tabletlerine gelmişken, S5830 gibi düşük donanıma sahip bir telefona 4.2.1 Jelly Bean yükleyip Android’in yeni özelliklerinin tadını hangi S5830 kullanıcısı çıkarmak istemez ki?

Android 4.2.1 Jelly Bean

Android 4.2.1 Jelly Bean

Sabırsız bazı okuyucularımdan son zamanlarda çok sık bir şekilde gelen “Ne zaman çıkacak?” sorularına “Sakin olun, sakin olun..” demekten yorgun düştüm. 2011 yılının en iyi telefonu seçilen Samsung Galaxy S 2’ye bile resmi 4.1.2 sürümünün geçen hafta ancak gelebildiğini düşünürseniz, bana sürekli “ne zaman çıkacak?” diye soran S5830 kullanıcılarının ne kadar sabırsız olduklarını daha iyi anlayabilirsiniz. Zira S5830 ile S 2 veya S 3 gibi telefonlar arasında dağlar kadar donanım farkı var.

Biliyorsunuz.. S5830 resmi olarak 2.3.6 sürümünü bile almamışken, 4.2.1’den bahsediyoruz. Bu ancak ve ancak özel ROM’larla mümkün. CyanogenMod 10.1 sürümünün bazı geliştiriciler tarafından S5830 için optimize edilmiş sürümünü telefonunuza nasıl yükleyebileceğinizi ve bazı ekran görüntüleri ile 4.2.1’deki bazı yenilikleri göstermeye çalışacağım.

İlk uyarı: Burada paylaştığım bilgileri kendi telefonunuzda uyguladığınızda oluşabilecek hasar, zarar (olumsuz ne varsa) vs, hiçbirisinden beni sorumlu tutamazsınız. Anlattığım her şeyi dikkatlice ve sabırla okursanız, kelimesi kelimesine söylediklerime uyarsanız, Android’ten zerre kadar anlamayan birisi bile bu ROM’u telefonuna sorunsuz bir şekilde yükleyebilir. Bu kadar da iddialıyım.

İkinci uyarı: Bu ROM sadece S5830 kullanıcıları içindir. “Benim telefonum S5830i, ben de yükleyemez miyim?” şeklinde soru sormayın artık lütfen. Bu iki modelin birbirinden çok farklı olduğunu defalarca söyledim. Bununla ilgili teknik bir yazı da yazdım. Açın, o yazıyı okuyun.

Üçüncü uyarı: S5830 telefonunuz rootlu değilse, ClockworkMod Recovery yüklü değilse, önce ilgili yazıları okuyun ve telefonunuzu bu yeni ROM’un yüklenmesi için hazır hale getirin.

Bu yazıyı yazmadan önce S5830 için hazırlanan 4.1.2 sürümü ile ilgili gözlemlerimi paylaştığım bir yazı hazırlıyordum ancak yeni çıkan 4.2.1 sürümü, 4.1.2 sürümünden o kadar iyi ki, o yazıyı bir kenara bırakıp bu yazıyı hazırlamaya başladım.

Bu ROM’un özel bir ROM olduğunu, yani Samsung’un resmi ROM’u olmadığını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu ne demek? Bu ROM’da bazı ufak tefek hatalar, eksikler olabilir demek. Örneğin “ben her gün radyo dinleyen bir insanım. Radyo dinleyemeyince krize giriyorum, doktor iğne yapmak zorunda kalıyor” diyecek kadar radyo seven biriyseniz, bu ROM’u hemen yüklemeyin çünkü içinde radyo uygulaması yok. Sonradan yükleyebilirsiniz ama bu konuya şimdi değinmeyeceğim. Daha sonra anlatacağım ama kaç gün sonra bilmiyorum. O yazıyı yazana kadar da “radyo! radyo!.” diye yorumlar gelmesin lütfen.

Bunun dışında, Wifi ile ilgili bazen takılmalar olabiliyor. Wifi’ı açtığınızda telefon reset atabiliyor.

Saat dilimini otomatik seç dediğinizde sizi 2 saat geriye götürebiliyor. Sonra bana “İşe 2 saat geç kaldım senin yüzünden!” demeyin. (Yazının sonlarına doğru bu problemin nasıl giderilebildiğini paylaştım)

Yani özetle bu ROM’un kusursuz olmadığını, ama kesinlikle denemeye değer olduğunu bilmenizi isterim. Şimdiye kadar kullandığım en iyi özel ROM olduğunu söyleyebilirim.

Pil ömrü açısından da gayet iyi. 3G yerine sürekli 2G kullanırsanız, ev ve iş yerinde de sürekli Wifi ile bağlantı kurarsanız pil ömrünü ciddi şekilde uzatmış olursunuz. Ayrıca sık sık güncelleme yapan (mesela Twitter) uygulamaların güncelleme sıklığını biraz uzatın. 5 dakikada bir güncelleme yapacağına, 4 saatte bir yapsın. Telefon ne kadar veri alışverişinde bulunursa bataryanız o kadar hızlı tükenecektir. Daha önce Android Telefonlarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? yazımı okumadıysanız göz atmanızda yarar var.

S5830 için Android 4.2.1 Jelly Bean ROM’u Kim, Nasıl Yükleyecek?

1. Grup Kullanıcılar: Telefonunda Orijinal Samsung Android 2.3.3 veya 2.3.6 ROM Olanlar

Önce aşağıdaki iki yazıyı okuyarak telefonunuzu root edin ve ClockworkMod Recovery yükleyin. Bu işlemleri telefonunuza uyguladıktan sonra 2. gruptaki kullanıcıların yapacağı işlemlere geçebilirsiniz. Bunları uygulamadan SAKIN diğer işlemlere geçmeyin!

 1. Android Cep Telefonu Nasıl Root Edilir/Yapılır?
 2. Samsung Galaxy Ace’e (Gingerbread) ClockworkMod Recovery Nasıl Yüklenir? (Bu yazıyı iyi okuyun. ClockworkMod 4’ü yükledikten sonra 5. sürümü de yükleyin. Boşuna yazmadım o yazıyı)

2. Grup Kullanıcılar: Telefonu Rootlu ve Telefonunda ClockworkMod Recovery Yüklü Olanlar:

S5830’un dahili hafızası çok az olduğundan, rahat etmek istiyorsanız Android Telefonun Dahili Hafızasını Arttırmak (SD Kart Kullanarak) yazısını okuyun ve gerekli işlemleri uygulayın.

Yazının devamını sadece bapış yapan üyeler görebilir.

Üye iseniz oturum açın.

Üye değilseniz, Üye Olmak İstiyorum sayfasını ziyaret edin lütfen.

Neden Üye Olmalısınız?

Normalde Samsung Galaxy Ace S5830’un resmi yollarla alabileceği en son Android sürümü 2.3.6’dır.
En güncel sürüm olan 4.2 ile birlikte gelen bir çok yeni özelliği merak etmiyor musunuz?
Peki bunun için 700-900 TL verip yeni bir telefon almaya değer mi?
Telefonunuza (sadece S5830 modeli için geçerlidir) Android 4.2.1 yüklemek için 10 TL bağış yapmak çok mu?
Bu yazıyı okuduğunuzda, çöpe atmayı planladığınız telefonun yeniden canlandığını ve sizi bir iki yıl daha çok rahatlıkla idare edebileceğini göreceksiniz. 10 TL bağışla yeni bir telefon satın alma ihtiyacınızı bir iki yıl ötelemek kötü bir fikir mi sizce?
Onlarca üye boşuna mı bağışta bulunuyor acaba?

Hakkında Özgür Turanlı

Mühendis, ek$i sözlük yazarı, DMOZ editörü, SEO bilir (ama "uzman" değil), Android, iOS ve GNU/Linux kullanıcısı. Mobil ve internet teknolojilerine ilgi duyuyor.

429 yorum

 1. merhaba herşey çok güzel gidiyor indirdim ve kurdum 4.2.1 emeğinize sağlık google haritaları attım sd kartına ama nasıl neşekilde çalıştıracağımı bilemedim yardımcı olurmusunuz

 2. abicim 4.2.1 sürümünü yükledim herşey gayet güzel ama Movie Studio çalışmıyor

 3. fatih öztemel

  samsung yazısının altında elinizi sağa sola kaydrnca ekran parlaklığını ayarlayabiliyosunuz ekran kilitli olsa bile. ve kamera on numara oldu 4.2.1 sayesinde

 4. öncelikle s.a benim telim galaxy ace ama s8539i bu telim için de rom
  yokmu hiç bulamadım.ClockworkMod Recovery ede yüklenmiyor 8530 için
  olanlarda denedim olmadı…yardımınızı bekliyorummm

 5. GALAXY ACE S8539İ İÇİNDE ROM VARMI ACABA BİZİ BEKLİYORUM ÖZGÜR BEY

 6. öncelikle s.a benim telim galaxy ace ama s8539i bu telim için de rom yokmu hiç bulamadım.ClockworkMod Recovery ede yüklenmiyor 8530 için olanlarda denedim olmadı…yardımınızı bekliyorummm

 7. eline sağlık güzel olmuş. ben yorumlarıda yazıyıda okudum fakat google maps ile ilgili bir şey göremedim telefona nasıl yükleyebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 8. Merhabalar. Bence güzel bir rom. Fakat illaki eksiklikler var en basitinden Not defteri bazen çok yararlı olabiliyor bir telefonda. Efendime söyliyeyim başta türkçeyi seçerek kurulum tamamlandıkdan sonra kurulum sihirbazı hata veriyor. Daha sonralarda hata almıyorsunuz. Bazı yerlerde türkçeleştirmede sıkıntı var ingilizce yazılı. Umarım onlarda ilerleyen zamanlarda güncellemeyle gelecek fix’lemelerle düzeltilir. Gerçekten görünüş olarak insanı telefonuna tekrar bağlayıp ilk aldıgı günki gibi kurcalamasını sağlayan ve mutlu eden birşey. Deneyin, Özgür beyde anlatımı müthiş yapmış yanlış bir işlem yapmayın. Okuya okuya gidin size saniye sınırlaması felan vermıyor acele ediyorsunuz yanlış işlem yapıyorsunuz sonra eski sisteme nasıl dönücem telefon açılmıyor şudur budur. Adam getirmiş yayınlamış yararlanın bilgi paylaşımı olsun diye. Yararlanın bizleride bilgilendirin bilmediğimiz onca şey var. Öğrenerek telefonumuzdan daha memnun kalıyoruz bazen. :)

  • Not defteri olmaması mı eksiklik?
   Gece gece iyi güldürdün beni :) Sanki Google Play’de not defteri uygulaması yok hiç.. :)
   Anlatım konusundaki düşüncelerin için teşekkürler. Bence müthiş değil, baksana hala kurarken sorun yaşayanlar var :) Müthiş olsa bu kadar yorum olur muydu? :)

   • Evet bir dünya hata yapıp telefonunu arıza durumuna sokan var abicim. Ama onlar heyecandan dır. 1 kere okuyor yapmaya calısıyor bozuyor sonra gelıyor burada abuk zubuk konusuyor. Kesin çözüm 1 Kere oku uygularken okuya okuya git :) Benim mantıgım :) Bence yazı cok acık net. Birde abicim burası yeri değil ama Bu swap nedir hafıza kartını dahılı bellek olarak arttırmak ıcın yapılan ıslem swap size.

Cevap yazın

Yukarı Çık
test başarılı: 123.2.331.99