Samsung Google’dan İntikam Mı Alıyor?

Samsung, Galaxy ailesindeki çok çeşitlli ürünleri ile 2011’de çok sağlam bir çıkış yakaladı ve tarihi boyunca en iyi satış değerlerine ulaştı (Aslında referans/kaynak vermemek hiç adetim değildir ama bu seferlik beni mazur görün lütfen. İnternette biraz araştırınca söylediklerimi ispatlayacak resmi bilgilere ulaşabilirsiniz).

Samsung’un başarılı olmasında çok önemli 3 kriter var:

 1. Kaliteli ürün
 2. Rekabetçi fiyat
 3. Android işletim sistemi.

Bu 3 kriteri sağlamaya devam ettikçe, Samsung’un başarı hikayesi de devam edecektir.

Ortalıkta dolanan “yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan çıkar” tartışmasının bir benzeri, Android ve Samsung için yapılıyor son birkaç aydır. “Samsung mu Android’in yükselmesini sağladı, yoksa Android mi Samsung’un satışlarını arttırdı?” Bu tartışmanın aslında çok net bir cevabı var bana göre: Android, Samsung’un satışlarını arttırdı. Nereden mi vardım bu sonuca? Samsung’un kendi işletim sistemi olan Bada veya Windows Mobile işletim sistemli  cihazlarının satış rakamları ile Android işletim sistemli cihazların satış rakamlarını karşılaştırmanız yeterli. Samsung’u uçuşa geçmesinde Android’in çok büyük bir etkiye sahip olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Şu soruyu soranlar olacak, eminim: “O halde neden en çok tercih edilen Android işletim sistemli telefon Samsung da diğerleri değil? Samsung sayesinde Android de uçuşa geçmedi mi?” Bu soruyu soranlara kısmi olarak katılıyorum. Samsung, ilk 2 kriterden dolayı tercih edildi. Yani rakiplerine göre daha kaliteli ve daha makul fiyatlı olması sayesinde. Kendimce kıyaslama yaptığımda yıl boyunca HTC, LG, Sony gibi telefonların kalite(performans)/fiyat değerinin Samsung’un hep altında kaldığını gördüğüm ve yeni bir cihaz alacak olsam tercihimi hep Samsung’tan yana kullanırdım.

Ancak çok yakın bir zamanda anlamsız (belki de çok derin bir anlamı olan) bir durumla karşılaştım.

Samsung’un Google için ürettiği Galaxy Nexus telefonun fiyatı hepsiburada.com web sayfasında 2039 TL (28.02.2012 itibariyle) olarak belirlenmiş.

Android telefon tercih edenlerin bir özelliği de Apple’ın ürünlerine fahiş fiyat biçmesinden (Apple’ın şu an 500 milyar dolara yaklaşan piyasa değeri ile dünyanın en büyük petrol şirketlerinden bile daha değerli hale gelmesini sağlayan şey, çok yüksek karlarla sattığı ürünleridir) rahatsız olması ve bunu boykot etmesidir. Hal böyle iken Samsung’un bir anda gereksiz bir hamlesi sonucu bu kadar fahiş fiyatla telefon satılmasına izin vermesi (Samsung Türkiye ürünü bu fiyatla Türkiye’ye getirmiyor olabilir ancak aracıların bu kadar yüksek karlarla bu telefonu satmalarına izin vermemesi gerekir) yakında Samsung’un müşteri sadakatini fena baltalayacağını söyleyebilirim. Şahsen benim gibi bir Samsung-severi çok olumsuz bir şekilde etkilemiş durumda.

Yüksek fiyatlar dışında, ürünlerin fiyatlarının belirlenirken yapılan çok stratejik hatalar var. Örneğin: Donanım olarak birbirine çok benzer olan Samsung Galaxy S 2 telefonun fiyatı (kıyaslama yapabilmek için yine aynı e-ticaret sitesinden örnek vereceğim) 1599 TL (28.02.2012 itibariyle) iken Galaxy Nexus’un 2039 TL gibi bir fiyatla satışa çıkarılması bana manidar geldi.

Önce Samsung Galaxy S 2 ve Samsung Galaxy Nexus telefonların teknik özelliklerini karşılaştıralım isterseniz:

Samsung Galaxy S 2 ve Samsung Galaxy Nexus’un teknik özelliklerini karşılaştırmak için lütfen tıklayın

Genel olarak Samsung Galaxy S 2’nin Samsung Galaxy Nexus’a göre biraz daha avantajlı teknik özelliklere sahip olmasına rağmen, Galaxy Nexus’un neden 440 TL daha pahalı olduğunu bana açıklayabilecek birisi çıkarsa çok memnun olurum.

Samsung Galaxy Nexus’ta Olmayan veya Daha Düşük Olan Özellikler:

 • FM Radyo yok
 • Gorilla Glass dayanıklı camı yok
 • 8 MP değil, 5 MP kameraya sahip (benim için çok önemli değil)
 • 19 gram daha ağır (çok önemli değil)

Samsung Galaxy Nexus’un Galaxy S 2’den Daha İyi Olan Özellikleri:

 • Ekran 4.3″ değil, 4.65″
 • Ekran çözünürlüğü daha yüksek (720×1280), S 2’de çözünürlük 480×800 piksel
 • Grafik işlemcisi biraz daha hızlı
 • NFC
 • Android 4.0 (yakında Galaxy S 2’ye de resmi güncelleme gelecek ve bu fark ortadan kalkacak)

Bu özelliklere ve 440 TL’lik fiyat farkına baktığımda Samsung’un, Galaxy Nexus’u satmamak için özel bir çaba gösterdiğini düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum.

Acaba Samsung’un bu hamlesi, Motorola’yı satın alan Google’a bir cevap mı?

Android işletim sistemi sayesinde tarihinin satış rekorlarını kıran bir şirket böyle bir yanlış hamle yapar mı?

Eğer yanılıyorsam, fiyat politikasının arkasındaki gerçek neden nedir? Samsung yetkilileri sesimi duyar ve bir açıklama yaparsa eminim bir çok kişinin içini rahatlatmış olacak.

Siz de merak etmiyor musunuz aradaki bu fiyat farkının sebebini?

2 thoughts on “Samsung Google’dan İntikam Mı Alıyor?”

 1. Çok doğru bir tespit.Şu sıralar Nexus’un yurtdışı fiyatı 400 usd civarında ve galaxy S II ise 450 usd civarında. Türkiye’de neden nexus çok daha pahalı gerçekten merak etmemek elde değil.

Leave a Comment