Sektöre Yön Verdiğini Sananlar Bile Twitter Kullanmasını Bilmiyor

Sektöre yön verdiğini sanan teknoloji blogları bile Twitter’ı nasıl kullanacağını bilmiyor ama sektöre yön verdikleri iddiasındalar. Komik, değil mi?

Çok sıcak bir örnek size: Bir süredir Sosyalmedya.co teknoloji blog sitesi İngilizce ve Fransızca tweetlerini Türkçe tweetlerini gönderdiği Twitter hasabı üzerinden paylaşıyor. Hadi İngilizce’yi anladım da (İngilizce bilmeyen kalmadı çünkü), Fransızca  tweetleri Türkçe hesap üzerinden göndermek nereden çıktı yahu? Ben mecbur muyum anlamadığım tweetleri görmeye?

Çözüm basit: Alırsın her dil için ayrı Twitter hesabı, hangi dili kim takip etmek istiyorsa takip eder.

Durumun rahatsız edici olduğunu hissettirmek için şöyle bir tweet gönderdim:

Gelen cevap: 

 (Eğer bu tweeti silerlerse ekran görüntüsünü koyacağım)

Yani diyorlar ki: “Biz sektörün kalbindeyiz, en iyi biz biliriz aslanım! Doğrusu böyle. Rahatsız olduysan takip etme!”

Hay hay.. Takip etmem tabi. Güzel bir bahane olur. İngilizce’den çevirilen haberleri 1 gün öncesinden orijinal bloglardan zaten takip ediyorum. Kaybedeceğim hiçbir şey yok.

Tam bu arada şöyle bir cevap geldi:

Ohh ne güzel yaa dedim. Ne kadar kibar.. Yanlış yaptıklarını farketmişler. Ve şöyle bir cevap yazdım:

Gelen cevap:

 

“Az daha sabır..” :)

Şaka gibi yaa.. Gerçekten şaka gibi. Az daha sabır..

DM’lerden hiç bahsetmeyeceğim.. Alkış için böyle tepki gösteriyormuşum.. :))

Alkış için kimin çalıştığını herkes biliyor. Yayından kaldırmak zorunda kalınan haberler, başlığında “Yavşak” kelimesi geçtiği için düzeltilmek zorunda kalınan haberler (Turkcell Foursquare haberini hatırlarsınız).. Alkışın, şöhretin, sansasyonun peşinde kimin olduğunu herkes biliyor.

Bir kez daha şunu anladım. Hırs iyi bir şey, ama kalite daha iyi bir şey. Rakibini kaliteyle geçmeye çalışmayıp hırsla belden aşağı taktiklerle geçmeye çalışanların sonu bence hüsran.. Ne demek istediğimi teknoloji blog sitelerini takip edenler çok iyi anlamıştır.

RIP SMCO!

Reposer en paix SMCO! ;)

3 thoughts on “Sektöre Yön Verdiğini Sananlar Bile Twitter Kullanmasını Bilmiyor”

  1. sosyalmedya.co ve webrazzi.com zaten uzun zamandir “biz biliriz” havalarinda fakat zaten yaptiklari bir iki gun gecikmeli, bayatlamis techcrunch.com mashable.com gibi sitelerin haberlerini cevirmek, arada bir de birileri bunlara haber verdiyse Turkiye’den haber vermek. Vakti bol (issiz) insanlar icin teknoloji oncusu blog acmak kolay artik.

    sosyalmedya.co’nun ozellikle gecmiste kalmis ve fosil (+ amelece) yontemlerle goruntulenme sayilarini arttirmaya calistiklari zaten onlarin ne kadar profosyonel olduklarini gosteriyor (bkz: durup dururken kendini yenileyen sayfalar).

Leave a Comment