Soru / Cevap

​Merhaba,

Soru sormadan önce bu yazıyı tamamen okumuş olmanız gerekiyor. Nedenini aşağıda açıkladım.

Bu yazıyı okumak sadece 5 dakikanızı alır. Bana ayıracak 5 dakikası olmayana benim de ayıracak zamanım yok. Kimse kusura bakmasın.

SORU SORACAKLARIN DİKKATİNE:

 1. Önce benim bir insan olduğumu bilin lütfen. Sosyal bir varlığım. Sevdiklerim, birlikte zaman geçirdiğim kişiler var. Okumaya, eğlenmeye, gezmeye, yemeye, içmeye vs ihtiyacım var. Sürekli bilgisayar başında oturup sabırsızlıkla sorularınıza cevap vermeyi bekleyen biri değilim. Bu blog, hayatımın ve zamanımın küçük bir parçasını oluşturuyor.
 2. Samsung’un veya bir başka firmanın maaşlı çalışanı olduğumu ya da 7/24 sizin sorularınıza anında cevap verme zorunluluğumun olduğunu sananlar var sanırım. Yok böyle bir şey! Samsung Galaxy Ace S5830 sahibi bir Android kullanıcısıyım sadece. Onlarca web sayfasından, yüzlerce makaleyi okuyarak kendim için tuttuğum notları yazıyorum bu blogta, o kadar.
 3. Yazılarım için saatlerimi harcıyorum. Siz de benim bu emeğime saygı duyuyorsanız, bir zahmet 10 dakikanızı ayırıp makalelerde ve yorumlarda yazılan her şeyi dikkatlice okuyun. Soru sorarken hazıra konmayın. Sorduğunuz sorunun cevabı makale içerisinde veya daha önce sorulan soruların içerisinde olabilir. Evet biliyorum o kadar çok şeyi okumadan hemen cevap almak istiyorsunuz ama cevabı zaten bu blogda olan sorular için herkese tek tek “şunun cevabı şurada, bunun cevabı burada” diye yol gösterirsem, bana zaman kalmaz. Bu kadar tembel olmayın.
 4. Soru sorarken kullandığınız üsluba önem verin. Buna sadece bu blogda değil, hayatınızın her alanında önem verin. İnsanlara saygılı olmakla bir şey kaybetmez, aksine çok şey kazanırsınız.
 5. “İyi niyetten kötülük doğarmış”. Beni, iyi niyetli olup kendim için tuttuğum notları herkesle paylaştığım için pişman etmeyin.
 6. Sorduğunuz soruya anında cevap yazmak gibi bir zorunluluğum yok. Ne zaman uygun olursam o zaman cevap yazarım ama açıkça şunu da söyleyeyim: Düzgün üslupla yazanlara öncelik veriyorum. Kimine de zamanım olsa bile cevap yazmıyorum. “Acil cevap bekliyorum!” diye soru soranlar… Daha çook beklersiniz, baştan söyleyeyim. 1. maddeyi bir kez daha okuyun.
 7. Twitter üzerinden bana mention yaparak soru sormayın. Korumalı bir hesap kullandığım için size cevap yazmam teknik olarak imkansız.
 8. İletişim formu üzerinden de soru sormayın. Açıkça yazdım zaten, iletişim formu
  üzerinden soru sormayın, cevap alamazsınız diye.
 9. Eposta ile soru sormayın. Cevap alamazsınız.
 10. Soru sormak için tek yol ilgili yazının altındaki yorum bölümüdür. Neden? Çünkü sizin sorduğunuz bir soruya verdiğim cevap başka kişilerin problemi için de bir çözüm olabilir. Sorularınıza cevap vermemin amacı sadece bir kişiye yardımcı olmak değil, bu yazıları okuyan herkese yardımcı olmak. Bu yazıları her ay binlerce kişi okuyor. Herkes sorusunu bana direkt sorsaydı, hangisine cevap yazabilirdim? Ancak zamanımı verimli kullanırsam buradaki paylaşımlarımın kalitesi yüksek olabilir. Bunu anlayın lütfen.
 11. Yasal olmayan telefonlara (kaçak, IMEI numarası değiştirilmiş, vs.) sahip olanlar, sorularının cevaplarını telefonu satın aldıkları veya IMEI numarasını değiştirttikleri kişilerden destek alabilirler. Burada cevap aramasınlar.
 12. Eğer sorunuza cevap yazmamışsam yukarıda anlattığım maddelerden bir veya birkaçına uymamış olabilirsiniz. Veya gerçekten unutmuş olabilirim.
Bunları neden yazdım? Küstah veya şımarık birisi olduğum için değil. Bunları bu şekilde yazmamı gerektirecek seviyede insanlar da bu bloğu ziyaret ediyor. Bu tür kişilerin erişimini filtreleyebilecek bir çözüm bulamadığım için bunları bu şekilde yazdım. Keşke sadece insan olabilen kişiler bu sayfayı ziyaret edebilse de ben de rahat etsem. İnsan gerçekten bıkıyor böylelerinden. Ama bu insan görünümlü canlılar yüzünden, bilgiyi gerçekten hak eden kişileri cezalandırmak istemiyorum. Yoksa kolayı var. Kapatırım bloğu, siz sağ ben selamet..

Hakkında sayfasında da yazdığım gibi amacım insanlara bir şey öğretmek değil. Benim bilgim ne ki başkasına öğreteyim? Bildiklerimi paylaşarak daha çok öğrenmek için yazıyorum ama öğrenenler devarsa mutlu olurum.

Yazılarımı okuyanlardan yağmur gibi sorular geliyor. İlk başlarda bu sorulara iyi niyetle yaklaşarak tek tek cevap vermeye çalıştım. Ancak gördüm ki her soruya cevap vermek hem adil değil hem de buna zamanım yok. Tembelleşip en basit şeyleri bile Google’da aramak varken burada soranların sayısında artış oldu. İyi niyetimin suistimal edildiğini düşündüğüm için ve Türk insanının, ister doğru olsun ister yanlış, “beleş” bilgiyi çok sevdiğini bildiğimden, sadece kaliteli sorulara cevap verebilmek adına artık soru sormak için aşağıdaki Bağış Yapın butonuna tıklayarak PayPal üzerinden (dünyanın en güvenilir sistemlerinden birisidir) 25 TL bağış yapanların sorularına cevap veriyorum.

“Manyak mıyım? Niye 25 TL vereyim! Google’da arar bulurum o cevabı!” diyorsanız doğru yoldasınız. Ben de aynısını söylüyorum zaten. Tembellik yapmayın, arayıp kendiniz bulun istiyorum o cevapları. Para kazanmak için yapmıyorum yani bunu. Ama paranız bolsa ve tembellik yapmak istiyorsanız buyurun sorun.

Özgür Turanlı

324 yorum

 1. özgür abi size bir sorum olacaktı mesaj yollarken ı harfı gıtmıyo mesela nasılsın yazdıgın da nasılgn olarak gıdıyo şimdiden cok tşkler

 2. Onur Yıldız

  Samsung galaxy Y jeal blast yükledim ses girişi yok yükleye bılırmıyım

 3. S.a ubicim ben g ace kullanıyorum real futboll vs ire oyunları yükleyemiyorum yüklemek için ne yapmam lazım

  • “Şahin’le 300 km/h hız yapamıyorum, ne yapmalıyım?” gibi bir soru bu. Güzel bir telefon al. ARMv7 destekleyen, her şeyi çok güzel çalıştırır. Ace biraz eski bir telefon. Bazı uygulamaların ARMv6 sürümleri de olabiliyor internette. Google’da ara bence.. Belki vardır.

 4. arkadaşlar s5830 a 2.3.6 yükseltim sonrasında tekrar 2.3.3 versiyonuna geri döndüm.sonradan fark ettim ki Kies te telefonumun güncelenmesi desteklenmemektedir diye uyarı alıyorum acaba neden olabilir bu?
  Paylaşımlarınız için şimdiden TEŞEKÜRLER….

 5. error message handler.handlemessage (-1) sorununa bir çözümünüz varmı.tşkler şimdiden

 6. Selamün aleyküm . Özgür abi recovery alayım derken odin’e girdi. ses açmaya basarak download dedim . downloading… te kaldı. ne yapayım lütfen bilgilendir .. teşekkür ederim

 7. Selamün aleyküm. Kardeş ben recovery moda almak isterken odin moda aldı baktın download yazıo ses açmaya bastım downloada gittim. Downloading… Do not turn off target!! yazıyor ne yapayım ? ve suan bu ne indiriyor bilgilendirirmisn teşekkür ederim

 8. Merhaba ozgur abi benim telefonum samsung galaxy wonder ben alttakı komsudan wifi ile baglanıp. Sonra telefonumu modem olarak kullanıyorum. Sonra laptobumla telefonuma baglanıyorum kablosuz sekılde. Pc de sag altta bağlandı dıye gosterıyor ama internete tıklatınca erişilemiyor yazıyor ?? yardım

Yukarı Çık
test başarılı: 88.0.995.99