Soru / Cevap

​Merhaba,

Soru sormadan önce bu yazıyı tamamen okumuş olmanız gerekiyor. Nedenini aşağıda açıkladım.

Bu yazıyı okumak sadece 5 dakikanızı alır. Bana ayıracak 5 dakikası olmayana benim de ayıracak zamanım yok. Kimse kusura bakmasın.

SORU SORACAKLARIN DİKKATİNE:

 1. Önce benim bir insan olduğumu bilin lütfen. Sosyal bir varlığım. Sevdiklerim, birlikte zaman geçirdiğim kişiler var. Okumaya, eğlenmeye, gezmeye, yemeye, içmeye vs ihtiyacım var. Sürekli bilgisayar başında oturup sabırsızlıkla sorularınıza cevap vermeyi bekleyen biri değilim. Bu blog, hayatımın ve zamanımın küçük bir parçasını oluşturuyor.
 2. Samsung’un veya bir başka firmanın maaşlı çalışanı olduğumu ya da 7/24 sizin sorularınıza anında cevap verme zorunluluğumun olduğunu sananlar var sanırım. Yok böyle bir şey! Samsung Galaxy Ace S5830 sahibi bir Android kullanıcısıyım sadece. Onlarca web sayfasından, yüzlerce makaleyi okuyarak kendim için tuttuğum notları yazıyorum bu blogta, o kadar.
 3. Yazılarım için saatlerimi harcıyorum. Siz de benim bu emeğime saygı duyuyorsanız, bir zahmet 10 dakikanızı ayırıp makalelerde ve yorumlarda yazılan her şeyi dikkatlice okuyun. Soru sorarken hazıra konmayın. Sorduğunuz sorunun cevabı makale içerisinde veya daha önce sorulan soruların içerisinde olabilir. Evet biliyorum o kadar çok şeyi okumadan hemen cevap almak istiyorsunuz ama cevabı zaten bu blogda olan sorular için herkese tek tek “şunun cevabı şurada, bunun cevabı burada” diye yol gösterirsem, bana zaman kalmaz. Bu kadar tembel olmayın.
 4. Soru sorarken kullandığınız üsluba önem verin. Buna sadece bu blogda değil, hayatınızın her alanında önem verin. İnsanlara saygılı olmakla bir şey kaybetmez, aksine çok şey kazanırsınız.
 5. “İyi niyetten kötülük doğarmış”. Beni, iyi niyetli olup kendim için tuttuğum notları herkesle paylaştığım için pişman etmeyin.
 6. Sorduğunuz soruya anında cevap yazmak gibi bir zorunluluğum yok. Ne zaman uygun olursam o zaman cevap yazarım ama açıkça şunu da söyleyeyim: Düzgün üslupla yazanlara öncelik veriyorum. Kimine de zamanım olsa bile cevap yazmıyorum. “Acil cevap bekliyorum!” diye soru soranlar… Daha çook beklersiniz, baştan söyleyeyim. 1. maddeyi bir kez daha okuyun.
 7. Twitter üzerinden bana mention yaparak soru sormayın. Korumalı bir hesap kullandığım için size cevap yazmam teknik olarak imkansız.
 8. İletişim formu üzerinden de soru sormayın. Açıkça yazdım zaten, iletişim formu
  üzerinden soru sormayın, cevap alamazsınız diye.
 9. Eposta ile soru sormayın. Cevap alamazsınız.
 10. Soru sormak için tek yol ilgili yazının altındaki yorum bölümüdür. Neden? Çünkü sizin sorduğunuz bir soruya verdiğim cevap başka kişilerin problemi için de bir çözüm olabilir. Sorularınıza cevap vermemin amacı sadece bir kişiye yardımcı olmak değil, bu yazıları okuyan herkese yardımcı olmak. Bu yazıları her ay binlerce kişi okuyor. Herkes sorusunu bana direkt sorsaydı, hangisine cevap yazabilirdim? Ancak zamanımı verimli kullanırsam buradaki paylaşımlarımın kalitesi yüksek olabilir. Bunu anlayın lütfen.
 11. Yasal olmayan telefonlara (kaçak, IMEI numarası değiştirilmiş, vs.) sahip olanlar, sorularının cevaplarını telefonu satın aldıkları veya IMEI numarasını değiştirttikleri kişilerden destek alabilirler. Burada cevap aramasınlar.
 12. Eğer sorunuza cevap yazmamışsam yukarıda anlattığım maddelerden bir veya birkaçına uymamış olabilirsiniz. Veya gerçekten unutmuş olabilirim.
Bunları neden yazdım? Küstah veya şımarık birisi olduğum için değil. Bunları bu şekilde yazmamı gerektirecek seviyede insanlar da bu bloğu ziyaret ediyor. Bu tür kişilerin erişimini filtreleyebilecek bir çözüm bulamadığım için bunları bu şekilde yazdım. Keşke sadece insan olabilen kişiler bu sayfayı ziyaret edebilse de ben de rahat etsem. İnsan gerçekten bıkıyor böylelerinden. Ama bu insan görünümlü canlılar yüzünden, bilgiyi gerçekten hak eden kişileri cezalandırmak istemiyorum. Yoksa kolayı var. Kapatırım bloğu, siz sağ ben selamet..

Hakkında sayfasında da yazdığım gibi amacım insanlara bir şey öğretmek değil. Benim bilgim ne ki başkasına öğreteyim? Bildiklerimi paylaşarak daha çok öğrenmek için yazıyorum ama öğrenenler devarsa mutlu olurum.

Yazılarımı okuyanlardan yağmur gibi sorular geliyor. İlk başlarda bu sorulara iyi niyetle yaklaşarak tek tek cevap vermeye çalıştım. Ancak gördüm ki her soruya cevap vermek hem adil değil hem de buna zamanım yok. Tembelleşip en basit şeyleri bile Google’da aramak varken burada soranların sayısında artış oldu. İyi niyetimin suistimal edildiğini düşündüğüm için ve Türk insanının, ister doğru olsun ister yanlış, “beleş” bilgiyi çok sevdiğini bildiğimden, sadece kaliteli sorulara cevap verebilmek adına artık soru sormak için aşağıdaki Bağış Yapın butonuna tıklayarak PayPal üzerinden (dünyanın en güvenilir sistemlerinden birisidir) 25 TL bağış yapanların sorularına cevap veriyorum.

“Manyak mıyım? Niye 25 TL vereyim! Google’da arar bulurum o cevabı!” diyorsanız doğru yoldasınız. Ben de aynısını söylüyorum zaten. Tembellik yapmayın, arayıp kendiniz bulun istiyorum o cevapları. Para kazanmak için yapmıyorum yani bunu. Ama paranız bolsa ve tembellik yapmak istiyorsanız buyurun sorun.

Özgür Turanlı

324 yorum

 1. abi kusura bakma meşgul ediyorum ama seni mkdir le başlayan bir hata alıyorum ve şunu belirtiyor /data/exsd2/ falan yanlış yazmış olabilirim ama buna çok benziyordu bakıp yazabilirim istersen ama ext4 den mi acaba ext2 de deniyorum cevabını bekliyorum

  • Atakan,

   Ne yapmaya çalıştığını detaylıca anlatsan hiç sorun değil, seve seve meşgul et de.. Böyle üstü kapalı soruları gerçekten anlamıyorum, doğal olarak cevap da veremiyorum.

 2. Merhaba özgür bey;
  S5830 android 2.3.6 sizin verdiğiniz sürümü kullanıyorum fakat telefonda daha önce ics kurmuştum terkrar geri döndüğümde telefonun sesi çok az geliyor. konusurken karşıdakinn sesini duyamıyorum. bunun sebebi hakkında bilginiz varmı acaba yada bana önerebiliceğiniz bişey?

 3. galaxy ace 4.2.1 jelly bean sürümünü kurdum eski haline çevirmek istiyorum yardım edermisiniz

 4. Merhaba özgür bey,ben samsung galaxy ace s5830 telefona sahibim ve paylaştığınız jelly bean 4.2.1 güncellemesini yaptım.Ama pek kullanamadığım için recovery moddan tekrar restore etmeye çalıştım ama bir sorunla karşılaştım,restore sırasında error while restoring/system ! hatası. Yardımcı olursanız sevinirim eski haline nasıl döndürebilirim

  • Google da aramadığım site kalmadı.Sorunun çözümü hakkında herhangi bir şeye ulaşamadım yarımcı olucakmısınız

   • Tabi olurum. Bağış yap önce.
    Hazır bilgi isteyenler 5 TL ödüyor. İstersen Google’dan bedavaya bilgi de bulabilirsin. Sana kalmış…

 5. Abi swap ı anlatacaktın ne oldu ? lütfen bekliyorum :D

 6. Ertugrul Sagdic

  merhabalar özgür abi ben telefonuma jelly bean i yukledim ancak suan telefonum calısmıyor daha öncesinde calısıyordu. bunu iki gün once yaptım iki gün once bi sorun yoktu ancak simdi calismıyor. yardım edin lütfen. acılıs ekranı geliyor ancak o daire döbüp duruyo. yarım saate yakın bekledim ancak yapamadım yardım edin liütfen

 7. Galaxy Ace Gt s5830 uygulamalarda *#9900# to take log hatası veriyor yardımcı olursanız sevinirim..

 8. Özgür Bey merhaba.. Efendim çok acil yardımınız lazım.. Telefonum samsung galaxy ace.. Telefonumu fabrika ayarlarına döndürmek istedim. Karsıma Recovery menüsü cıktı.. Gingerbread ClockworkMod Recovery 5.0.2.6 kurulu. yanlıslıkla wipe data factory reset’e tıkladım. Telefonum kapandı. Açtım telefonu Samsung Galaxy ace yazıyor Sadece.. Öylece kalıyor. Nasıl rom yükleyebilirim ?

Yukarı Çık
test başarılı: 94.1.507.99