Superonline Fiberoptik İnternet ve Marka Sadakati Üzerine

Kötü iş yapanları eleştirdiğim kadar güzel iş çıkaranları da övüyorum çünkü amacım hep aynı: “Daha iyiye nasıl ulaşılır?” sorusunu cevaplamaya çalışmak. Şirketler hatalardan da başarılardan da gereken dersleri çıkarabilsinler istiyorum. Bu nedenle de ara ara deneyimlediğim olayları aktarmaya çabalıyorum.

11 yıllık Turkcell müşterisiyken, son 2.5 yıldır Vodafone müşterisiyim ve çok memnunum. Turkcell’i pek sevmem (çok kötü bir müşteri ilişkileri yönetimi ve çok yanlış bir fiyat politikası var) ama iş internete gelince Superonline’ın (belki bilmeyenler olabilir. Superonline, Turkcell’in markasıdır) ne kadar harika olduğu üzerine bir yazı yazmadan da edemedim. Hiçbir şirkete ve markaya sadakatim yok. Google hizmetlerini ağırlıklı olarak kullanıyorum çünkü çok başarılılar. Ama bu Yandex kullanmayacağım anlamına da gelmiyor. Örneğin dosya paylaşımı için Yandex.Disk veya trafik bilgileri için Yandex Harita uygulamalarını beğeniyle kullanıyorum. Başarılı olan her ürünü/hizmeti kullanırım. Yeter ki suistimal olmasın.

Müşteri Sadakati..

Sadık olmak deyince aklıma köpekler geliyor. Köpekler çok sadık hayvanlardır. İnsanoğlu ise mantıklı düşünerek hangi marka onun için makulse onu kullanır ve bu makul şartlar devam etmediğinde de bir başka markaya geçer. Böyle olmasa, yani biz körü körüne bir markaya bağlansaydık o markanın bizi enayi yerine koyduğuna tanıklık ediyor olurduk. İsim vermeyeceğim ama böyle olan çok büyük markalar var. Örneğin, ürettikleri telefonun anteninde sorun olmasına rağmen, “hayır efendim! Siz telefonu yanlış elle tutuyorsunuz” deme küstahlığını gösteren yöneticiler oldu. Eğer o markanın müşterileri, gerektiğinde tepkisini koyabilen insanlar olsaydı, o markanın yöneticisi de bu kadar küstahça bir mazeret sunamaz ve özür dilerdi. Sadakat, marka için iyi ancak biz tüketiciler için kötüdür.

Konuya Giriyorum Nihayet

Konuyu dağıtmayayım. Superonline’ın fiberoptik internetini kullanıyor olmam, marka sadakatine önem vermediğimin bir göstergesidir. Dediğim gibi, Turkcell’i sevmiyorum ama Superonline internet kullanıyorum. Neden mi? Çünkü en kaliteli hizmeti en uygun fiyatla veriyorlar. Bu kadar net. TTNET’ten bıktım, usandım ve Superonline’a geçtim. Darısı herkesin başına..

Aylık 29 TL (1.2 TL vergiyi de ekleyince 30.2 TL yapıyor) ücret ödeyerek 20 Mbit hızında sınırsız internet kullanabiliyorum. Adil Kullanım Kotası (AKK) 10 GB. Yani aylık indirme kotam 10 GB’ı geçtiğinde indirme hızım 3 Mbit’e (yükleme hızı da 1 Mbit) düşüyor. Olsun.. TTNET ile kıyasladığımızda oldukça hızlı bir değer. Hem öyle TTNET gibi “8 Mbit’e kadar” kandırmacası da yok. Superonline 20 Mbit dediyse, kesinlikle daha düşük bağlantı hızı göremezsiniz.

Buyurun kendi gözlerinizle görün hız kalitesini:

Superonline Hız Testi

Değerler şunu gösteriyor: Türkiye’de interneti en hızlı kullanan %5’lik dilimin içerisindeyim.

Daha önce TTNET’in 6 GB’lık kotalı paketini kullanıyor ve 32 TL ödüyordum. Bir de 20 TL’lik ev telefonu faturasını ilave ettiğinizde (ADSL kullanmak için ev telefonu mecburi gibi bir şey. Yalın internet dedikleri olay hikaye. Yalın internet için 15 TL istiyorlar. 5 TL daha veririm bari ayda 100 dakika konuşma hakkım olur diyorsunuz ve ev telefonu da bağlatıyorsunuz.) internet için ödediğim para 52 TL’yi buluyordu. 6 GB’ı geçtiğimde gelen ilave faturaları hiç saymıyorum bile. Hız da maksimum 8 Mbit. 8 Mbit’i görebilirseniz çok şanslısınız!..

İnsanlarda “en pahalı hizmet/ürün en kaliteli olandır” anlayışı var. Bunun doğru olmadığını bu örnek çok güzel kanıtlıyor.

52 TL’ye (yalın internet olsaydı 47 TL olacaktı) TTNET’ten aldığım 6 GB kotalı 8 Mbit internet yerine, Superonline’dan 29 TL’ye 20 Mbit hızında, 10 GB AKK’li sınırsız internet kullanıyorum. Aradaki fark ne kadar bariz değil mi? Turkcell’i sevmiyorum diye Superonline mı kullanmayayım şimdi?

Daha iyi bir hizmeti daha ucuza alabilmek adına yaşadıklarım

TTNET’i ve TurkTelekom’u tamamen kapattırdım. Evime PTT ile 3 kuruşluk fatura için zarf geldi. Biliyorum, ödemesem yıllar sonra faiziyle katlanarak alırlar o parayı. 3 kuruş için yaptıkları posta masrafını düşünün.. İşte TTNET’in  kalitesi ortada. Üşenmedim ve TurkTelekom şubesine gittim. Faturayı uzattım. 3 kuruşu gören gişedeki görevli güldü. Elimdeki 5 kuruşu uzattım. Aramızda şöyle bir diyalog geçti:

Görevli: Tamam gerek yok. Ben bunu ödendi olarak kaşelerim.
Özgür: Hayır, böyle yapmanızı istemiyorum.

5 kuruşu uzattım ve para üzerini istedim.

Özgür: Bana 2 kuruş para üzeri vereceksiniz.
Görevli: Beyefendi, zorluk çıkarmayın. 2 kuruşu nereden bulup da vereyim size?
Özgür: Zorluk çıkardığım falan yok. Madem bu parayı tahsil etmeyeceksiniz, 2 kuruş bulup da para üzeri veremeyeceksiniz, neden 3 kuruş için beni buraya kadar getiriyorsunuz, PTT ile evime zarf gönderiyorsunuz? Değer miydi buna?
Görevli: Haklısınız ama sistem bu borcu otomatik olarak faturalandırıyor.
Özgür: Sizde gerçekten sistem olsaydı, 3 kuruş için fatura çıkarmazdı.

Görevli sonra başka bir bankoya gitti ve 2 kuruşu buldu, bana verdi. Ben de teşekkür ettim, çıktım.

İşte.. TTNET dediğimiz şirketin hali bu malesef. Ne verdiği internet hizmetinde hayır var (bu apayrı bir makale konusu olurdu ama yazmayacağım. Hatırlamak bile istemiyorum) ne doğru düzgün bir sistemi var.. Saçma sapan işler…

3 ay kadar bir süre evimde hiç internetim olmadı. Mobil internet ile idare ettim. Telefonumun hotspot özelliğini kullanarak internete bağlandım. Bloğumda yazılar yazmaya devam ettim. Gerçekten çok sıkıntılı bir dönemdi. Çok düşük hızlarda 3 ay boyunca internete bağlanmak kabus gibi. Ama sabırlı olmayı öğretti :)

Superonline Daha İyi Hizmet Verebilir

Superonline’ın altyapı hizmetleri çok yavaş çalışıyor. Çok fazla talep olduğunu ve yetişemediklerini biliyorum ama bu mazeret olmamalı. Başvuru yaptığım tarih ile evimde interneti kullanmaya başladığım tarih arasında tam 3 ay geçti. Keşke bu süre çok daha kısaltılabilse. Yalnız şunu söylemeliyim ki, gerçekten çok iyi iş yapıyorlar. Site bahçesinde, bina içinde ve ev içindeki işçilikleri çok profesyonel. Sitede çalışma yaptıkları gün, kazı ve montaj nedeniyle savaş alanına dönen manzarayı gören ve “Eyvah! bu ne hal?” diye panikleyen komşularımızın, akşama iş bittiğinde site bahçesini eski halde bulduklarındaki şaşkınlıkları geliyor gözümün önüne. Gülümsüyorum.. Her ince detaya kadar çok iyi iş çıkarıyorlar gerçekten.

Şansım Açılıyor

Bu kadar sıkıntı çektikten sonra şansım iyi gitti ve normalde 49 TL olan internet paketini, oturduğum semte özel kampanyalı bir fiyattan, 29 TL’den satın aldım. 24 ay taahhüt verdim. Normalde hiç yapmadığım bir şeydir taahhüt vermek ancak böylesine uygun bir fiyat için taahhüt vermekten hiç çekinmedim. Modem ve kurulum için hiçbir ilave ücret ödemedim.

Sonuç

Rekabetin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş oldum. TurkTelekom ve TTNET’in yıllarca insanları nasıl sömürdüklerini düşündükçe midem bulandı.

Umarım Superonline bu hizmeti birçok noktaya yayar ve TTNET’ gibi TEKEL bir şirket konumuna dönüşüp bu konumunu suistimal etmez. Ederse mutlaka onun da bir alternatifi çıkacaktır ve işte o zaman başka bir servis sağlayıcıya geçmek için bir an bile tereddüt etmem.

2 thoughts on “Superonline Fiberoptik İnternet ve Marka Sadakati Üzerine”

  1. Yazinizi cok begendim ttnetten bende acayip sekilde illalah ettim
    Bisey sorcam telefon icin internet paketi hangisini kullaniyosunuz neyi oneriyosunuz bu konu icinde bi makalede yazilir bence simdiden tesekkurler

  2. Samsung Galaxy Ace s5830i ve s5830’un arasındaki farkla ilgili yazınıza bi yorumda bulunmuştum.Daha doğrusu soru sormuştum. Cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.Muhtemel bugün veya 1 hafta içerisinde telefonu almam gerekiyor .Teşekkürler.

Leave a Comment