TTNET’ten Skandal Aile Hekimliği Uygulaması: AviCenna

En mahrem bilgilerimiz TTNET’in elinde!

Şaka değil gerçek! Siz de görün ve dumur olun!

http://www.ttnet.com.tr/web/539-2764-1-1/tur/evde_ttnet/servisler_-_avicenna/

TTNET’in ilgili sayfasına girdiğinizde göreceğiniz kısa açıklama her şeyi fazlasıyla anlatıyor zaten.

AviCenna AHBS ile aile hekimleri, hastaları ile ilgili tüm tanı ve tedavi bilgilerini kolayca kaydedebilir ve bu bilgilere mekan ve zamandan bağımsız şekilde ulaşabilir.

Aile hekimleri, AviCenna AHBS sayesinde hastaların T.C. Sağlık Bakanlığı “SAĞLIK NET”e kayıt edilmiş tüm bilgilerine erişim sağlayarak etkin tanı ve tedavi sunma imkanına kavuşurlar.

Bu ne demek?

Yalnızca devletin elinde olması gereken hasta bilgileri gibi çok hassas ve mahrem bilgiler, bir özel şirketin elinde demek! Kimin hangi web sayfasına girdiğini bile izlediği ile ilgili ciddi şüpheler taşıyan bir şirketin, insanların sağlıkları ile ilgili tutulan bilgileri elinde bulundurması ne demek, bir de bunu düşünün bakalım.

TTNET’e bu verilere erişim yetkisini kim, neden veriyor?

Ve Doktorlar!.. Mahremiyetimizi teslim edip güvendiğimiz doktorlar!.. Sağlığımızla ilgili bilgileri nasıl ve hangi gerekçe ile özel şirketlerle paylaşabiliyorsunuz?

Kamu ve özeldeki tüm yetkilileri göreve davet ediyorum. Bu çok büyük bir SKANDALDIR!

Buna hep birlikte DUR! diyelim.

 

İlave Bilgi: Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genele Müdürlüğü resmi web sayfası olan e-saglik.gov.tr‘de, sistemin adına “Sağlık.NET” ismini vermiş. Amerika’da yaşayan uyanık  bir Türk de sağlık.net isimli domain’i satın almış. Projenin isminin sağlık.NET olması birçok insanı sağlık.net web sayfasına yönlendirecektir. Bu da çok yanlış.

3 thoughts on “TTNET’ten Skandal Aile Hekimliği Uygulaması: AviCenna”

 1. Yazınızı ekşisözlük üzerinde gördüm ve cevap vermek istedim. Orada yazarlığım bulunmadığı için buraya yazmak durumundayım. Sağlık bakanlığının geliştirdiği sağlık.net uygulamasını yazan ekipte bir zamanlar yer aldım. Ayrıca aile hekimliği sisteminin de başlangıçtan günümüze gelişini teknik olarak gayet iyi bilirim. Mevzuat olarak 3.parti uygulamalar (buna ttnet dahil) kendi veritabanlarında veri saklayamazlar. Veriler Sağlık.net portalına web servisler kanalıyla gönderilir. TTNET’in geliştirdiği sistem de bundan ibarettir. Aksi durumda yazılmış bir uygulama mevzuata ve dolayısıyla yasalara aykırıdır. Bu şekilde geliştirilmiş uygulamalar da sağlık bakanlığı bilgi işlem dairesi tarafından onaylanmaz ve son kullanıma açılamazlar. Bilginize …

  • Ömer Bey,

   Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
   Ona bakılırsa Phorm da mevcut yasalara göre suç. Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi de kapsayacak şekilde verdiği bir mahkeme kararı var. Peki Phorm Türkiye’de TTNET ile anlaştı mı? Anlaştı..
   O zaman yasalara uyuluyor mu sizce?

Leave a Comment