Van Gogh ve Dali İstanbul’da

Nadiren de olsa teknolojiden uzaklaşıp çok farklı konularda yazmaya çabalıyorum naçizane..

25 Şubat 2012 Cumartesi günü @GulerMelis ile Antrepo 3’teki “Van Gogh Alive” dijital resim sergisini ve MSGSÜ Tophane-i Amire’deki Salvador Dali sergisini gezme fırsatım oldu.

Öncelikle her iki sergiye de kapalı bir İstanbul havası ve sabahın erken saatleri olmasına rağmen çok büyük bir ilginin olduğunu, yerli ve yabancı çok sayıda izleyicinin metrelerce bilet kuyruğunda bekleyerek girebildiği bir sergi olduğu belirtmek isterim.

Sırasıyla izlenimlerimi aktarmak istiyorum:

Abdi İbrahim sponsorluğunda gerçekleştirilen dijital serginin, organizasyon açısından profesyonel ve çok sıradışı bir deneyim olduğunu, beni çok etkilediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Giriş ücreti Tam: 18 TL, Öğrenci 11 TL. Biletinizi Biletix üzerinden de satın alabilirsiniz.  Sergiyi Pazartesi günleri hariç 11:00 /19:00 saatleri arasında ve 10 Şubat – 15 Mayıs 2012 tarihleri arasında, Antrepo 3 / Karaköy’de görebilirsiniz.

Van Gogh Alive Dijital Sergisi Resmi internet sayfası

Ren Nehri Üzerinde Yıldızlı bir Gece (1888), Vincent Van GoghRen Nehri Üzerinde Yıldızlı Bir Gece (1888), Vincent Van Gogh

Hemen girişte eserlerin açıklamalarını tek tek okuduktan sonra asıl heyecanı yaşayacağınız büyük salona varıyorsunuz.

Klasik tuval üzerine yağlı boya sergisinin aksine, tamamen yüksek çözünürlüklü projeksiyon cihazlarının aydınlattığı beyaz perdelerden oluşan dev bir sinema salonu gibiydi sergi alanı. Bir tarafta Van Gogh’un eserleri, diğer taraftan ressamın erkek kardeşi Theo, kız kardeşi Wil ve annesine yazdığı yüzlerce mektup arasından titizlikle seçilmiş sözleri gösteriliyor ve tüm bunlar çok uyumlu bir müzikle harmanlanarak sunuluyordu seyirciye. Sonuç: Çok farklı ve büyüleyici bir deneyimdi.

Çıkışta sizi Van Gogh eserlerinin kullanıldığı hediyelik eşyaların satıldığı bir Dükkan karşılıyor. O zaman işin kapitalist duvarına iyice tosluyorsunuz! Küçük metal bir kalem kutusunun bile 11 TL’den satıldığı her türlü ürünü bulabilirsiniz! Belki 11 TL size pahalı gelmeyebilir ama hayatı boyunca yalnızca tek tablosunu satabilmiş ve yokluk içinde yaşamaış bir ressamın ölümünden sonra tablolarının milyonlarca dolara satılması, üzerinde yaptığı resmi taşıyan basit bir kalem kutusunun 11 TL’den satıldığı bir dünyada yaşıyoruz işte! Acı değil mi sizce de? Evet, Van Gogh sonuna kadar sömürülüyordu! :(

Sergi çıkışında @GulerMelis ile serginin sunuluş şekli üzerine konuştuk biraz. Kendisi bunun bir deney olduğunu ve asıl yapılmak istenenin, kapitalist zihniyetin tablo sergiciliğini yavaş yavaş ortadan kaldırmak olduğunu dile getirdi. İlk defa duyuyordum ve çok ilginç geldi bu düşünce. Üstelik hiç de yavana atılacak gibi bir iddia da değildi!

Düşünsenize… Dijital dergiler, gazeteler, kitaplar, müzikler derken.. Dijital resimler.. Belki bunu teknolojinin nimetlerinden yararlanmak gibi algılayabiliriz ancak bu sanatın ve sanatçının ölümü de demek aynı zamanda, çünkü sanat aynı zamanda tuval, aynı zamanda fırça, aynı zamanda şovale demek. Oysa kapitalizm, sergileri en ucuz ve hızlı şekilde insanlara nasıl tükettirebilirimin derdine düşmüş, müzik, film ve kitap endüstrisinde olduğu gibi.

Gelelim diğer sergiye;

Salvador Dali..

Gençliğimden beri beni en çok etkileyen ressamların başında gelmiştir Salvador Dali. Belki de bir sürrealist olmasıydı beni etkileyen. Çok farklı bir düşünce yapısına sahipti ve bunları resmediyordu. Ona deli denmesi çok normaldi çünkü olmayanı hayal edebiliyordu.

Sergi organizasyonunun yeterince iyi olmadığını, bilet kuyruğundaki karmaşa ve çok sık aralıklarla dizilen eserleri uzun bir aradan sonra kendimi yemekhane kuyruğunda hissedercesine izlemek zorunda kalmam, yeterince açıklar sanırım. Eserlerin hiçbiri orijinal değil ve sorduğumda özel bir baskı tekniği ile çoğaltıldıkları bilgisini aldım. Tüm eserler, standart ölçülere sahip ve internetten Dali’nin eserlerini incelemek ile o sergiyi gezmek arasındaki farkı ayırt edemedim. Karşımda orijinal eserler yoktu.

Çok fazla esere karşılık hiçbir açıklayacı bilgi yoktu.

Giriş ücreti Tam: 12 TL, Öğrenci 7 TL. Biletleri Biletix üzerinden de satın alınabilen sergi 26 Şubat’ta son buldu.

Belleğin Azmi (1931), Salvador DaliBelleğin Azmi (1931), Salvador Dali

Dali sergisine gidemeyenlerin çok şey kaçırmış olacağını söyleyemem. İnternetten çok daha fazla bilgi ve esere ulaşmanız olası. Ancak Van Gogh Alive sergisi kesinlikle yaşanılması gereken bir deneyim ve kaçırmamanızı öneririm.


Hakkında Özgür Turanlı

Mühendis, ek$i sözlük yazarı, DMOZ editörü, SEO bilir (ama "uzman" değil), Android, iOS ve GNU/Linux kullanıcısı. Mobil ve internet teknolojilerine ilgi duyuyor.

Cevap yazın

Yukarı Çık
test başarılı: 90.1.057.99