Yandex: İlk İzlenimler ve Sonrası…

Yandex’i değerlendirmek için kaleme aldığım bu yazı, Yandex.Mail’in radikal bazı özelliklerinin beni cezbetmesinden dolayı Yandex.Mail hakkındaki gözlemlerimi aktardığım bir yazıya dönüştü.

İlk gözlemlerimi paylaştığımda dikkatimden kaçan noktalar olmuş olabilir. Daha sonradan Yandex’in yaptığı bazı geliştirmeler de olmuş. Bu nedenle yazıyı güncelleme gereği duydum. Daha önce okuyanlar yazının en alt bölümünde “Artıları” yazan bölümüne geçebilirler. Değişiklikleri parantez içerisinde tarih (04.10.2011) vererek yazıyı ara ara güncellemeye devam edeceğim.

Teknoloji haberlerinden 1 gün bile uzak kalsam, hep önemli bir haberi kaçırıyorum. Şanssızlıktan değil, artık her gün önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde yaşamamızdan..

Yandex hakkındaki görüşümü merak etmişti @kayrabu. Ben de dalgın bir kafayla ilk önce Baidu gibi algıladım (uykusuzluktan), komik bir cevap yazdım Twitter’da tabi doğal olarak. :)

Kendisinin kaleme aldığı haberi okuduktan sonra hem hatamı affettirmek hem de Yandex’i az da olsa teknik yönüyle irdeleyebilmek için bu yazıyı kaleme almak istedim.

Yandex.com.tr’yi görünce çok şaşırdım.

İlk olarak arama motoru hizmetini test ettim.

SEO konusunda kendi çapımda önemli işlere adım atmış birisi olarak (işim icabı bazı anahtar kelimelerde Google’da üst sıralarda yer alıyorum ve bunun işlerin büyümesine katkısını bizzat tecrübe edinmiş biriyim), aynı anahtar keimelerin Yandex’teki sıralamalarını kontrol ettim hemen. Sonuç benim açımdan çok pozitifti. “Yandex ne ara bu sayfaları indeksledi!?” diye kendi kendime sordum.

Asıl bomba sonra patladı.. Yandex Mail!

Sınırsız ve 3 GB dosya ekleme imkanı! Üstelik dosya sayısında da sınır yok! “Yuhh artık!” dedim.

Burada tamamen Google’ı bitirme planları seziyorum ancak içimden bir ses, Yandex’in yapacağı her şeyin Google’a yaracağını söylüyor. Google’ın, Google+ ile yaptığı her şeyin Facebook’a yaraması gibi.. :)

Farkındasınız değil mi? Google+ çıktığından beri Facebook’a inanılmaz bir hızla yeni özellikler ekleniyor. Bu özelliklerin bir çoğu Google+’a cevap şeklinde. Bu rekabetten Facebook’un güçlenerek çıkacağına olan inancım artıyor.

Benzer bir mantıkla Yandex’in e-mail hizmetinde sunduğu radikal özelliklere yakın bir zamanda Google’dan cevap geleceğini tahmin ediyorum. Burada aklınıza belki bu işten para kazanan (7.7 GB yetmeyenler için Google kota satıyor) Google’ın neden böyle bir işe kalkışacağı gelebilir. Ancak Google Yandex’e ya şimdi dur diyecek, ya da Facebook’ta yaptığı gibi önünü göremeyip sonra çok tırmalayacak.

Google’ın maddi anlamda kaybedeceği çok şey yok. Zira benim gibi ekstra 20 GB için yıllık 5$ veren kişilerin sayısı çok azdır ve bu miktar Google için çok da önemli olmasa gerek.

Yandex’in gelişinin, Google hizmetlerinden yararlananlar için olumlu olduğunu düşünüyorum. Rekabetten her zaman bizler kazançlı çıkacağız. Para vererek kullandığımız bazı hizmetler ücretsiz hale gelecek diye düşünüyorum. Eğer Google beni bu konuda yanıltırsa eminim ileride Yandex ile çok uğraşmak zorunda kalacak.

Şu an Google ve Yandex’i birebir kıyaslamaya çalışmak Google’a haksızlık olur. Google sadece arama motoru ve Gmail’den ibaret değil. Onlarca hizmet verdiği alan var ve bu hizmetler birbirleri ile full entegre.

Ama yine de Gmail hesabımdaki 13 GB’lık email arşivimin yedeğini Yandex’e almaktan da kendimi alı koyamadım :)

Yandex Mail kullanırken “label” mantığını test etmek istedim. Sonuç hüsrandı. Kullanıcı Destek birimine konuyu aktardım. Yeni bir etiket/label oluşturamıyorum. Gmail’in en baba özelliklerinden biridir. Hotmail ve Yahoo’ya kapak olan bir özelliğidir. Bunun dışında kullanıcı arayüzü kesinlikle çok geliştirilmeli.

Büyük dosyaların eklenmesi ile ilgili olarak da yazıyı kaleme aldığımdan beri 330 MB’lık bir video dosyasını eklemeye çalışıyor garibim Yandex ama 41 dakikadır ilerleme göremedim :)

Çok kısa bir süreliğine test etme imkanımın olduğu Yandex’i Gmail ile kıyaslamak gerekirse;

Artıları:

+ Sınırsız email saklama imkanı
+ 3 GB tekil dosya ve dosya sayısı sınırı olmadan ek yapılabiliyor olması
+ Gmail gibi native Android uygulamasının olması ve push mail çalışması
+ Compact mode (04.10.2011)

 

Eksileri:

– Arayüz çok kötü
– Bazı işlevleri çalışmıyor veya sorunlu çalışıyor (yeni label oluşturamadım, ekli mailleri taslak olarak kaydederken sorun çıkıyor). Bugün tekrar kontrol ettiğimde label oluşturulabiliyor, sorun giderilmiş (04.10.2011).
–  Birden fazla ek dosya yaparken hepsini tek tek eklemek gerekiyor. Topluca eklenemiyor.
– Sürükle bırak özelliği yok.

– Adres defteri çok kullanışsız. Gmail’den export ettiğim csv formatındaki adres defterimi import edemedim. Daha önce csv dosyasını import ettiğimde hata vermişti. Bugün contacts’a girdiğimde tüm listeyi gördüm, ama tam bir kabus! Türkçe karakterler yok. Kişilere ait yalnızca mail adresi bilgileri var. Diğer tüm bilgiler silinmiş. Özetle Yandex.Mail’in en zayıf özelliğinin Contacts olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Bence Yandex.Mail ekibinin önceliği Contacts’ı adam etmek olmalı (04.10.2011).
Başka bir mail adresinizi tanımlayarak mail gönderemiyorsunuz (ki bu özellik benim gibi 7 farklı domain üzerinden mail gönderen ve bunları Gmail’de birleştirmiş birisi için son derece önemli). Mail alabiliyorsunuz (pop3) ama gönderemiyorsunuz (smtp).
– Eski tarihli maillerinize filtre uygulayamıyorsunuz. Oluşturduğunuz filtre yalnızca yeni gelecek olan maillere uygulanabiliyor (04.10.2011).

Yakın zamanda neler olur?

Yandex Mail özellikleri giderek Gmail’e benzer ama Gmail de boş durmaz ve sınırsız kota özelliğini aktifleştirir. Yahoo da uzun bir süredir sınırsız kotaya sahip. Sanırım 2012’de mail hesaplarımız hep sınırsız olacak.

Yandex’in Google Docs gibi bir hizmeti çıkarması zorunluluğu var çünkü günümüzde mail, artık tek başına yeterli değil. Dokümanlarınızın da bulut server’lar üzerinde ve dilediğiniz an erişilebilir olması gerekli.

Örneğin Google’ı düşünüyorum..

Google Forms kullanarak yaptığım bir formu müşterim doldurduğunda Gmail ile anında bana bilgilerin gelmesini ve bu kişinin bilgileri direkt olarak telefonumun adres defterine kaydolmasını sağlayabiliyorum (Google Apps Script ile). Yine müşterilerime gönderdiğim tüm tekliflere Google Docs for Android ile nerede olursam olayım ulaşabiliyorum.

Bu perspektifle baktığımda (gelecek böyle olmalı) Yandex Mail’in önemli bir girişim olduğunu ama Google Docs benzeri bir hizmet ile desteklenmezse yalnız kalacağını düşünüyorum. Bu nedenledir ki Yandex Docs yakın bir zamanda gelebilir diyorum.

Leave a Comment