Yandex ve Google Arama Sonuçları Sayfaları Karşılaştırması

Yandex organik arama sonuçlarını, internet okur yazarlığı olan amatör bir kullanıcının perspektifiyle, UI/UX kriterleri ve getirilen sonuçların anahtar kelime ile ne kadar alakalı olduğu kriterlerini baz alarak Google ile kıyaslamalı bir şekilde değerlendirmeye çalışacağım. Burada amacım hiçbir şekilde herhangi bir markayı övmek veya yermek değil, aksine (kendimce) gelişime açık olan noktaları tespit etmeye çalışmak ve yararlı olabileceği inancıyla paylaşmaktır.

Çalışmada “gitar kursu bursa” anahtar kelimesini kullandım. Bu anahtar kelimeyi tamamen rastgele belirledim. Yaklaşmakta olan yaz tatilini gitar kursuna giderek değerlendirmek isteyecek Bursalı öğrencilerin yakın bir zamanda kullanacakları bir anahtar kelime olacaktır. :)

Aramayı ABD’deki bir proxy server üzerinden bağlandığım google.com ve yandex.com.tr domainlerini kullanarak gerçekleştirdim. İnternet tarayıcı olarak da favori tarayıcım Chrome’un versiyon 19’unu Incognito (gizli) modunu kullandım.

Sonuçları incelerken sadece ilk sayfada yer alan 10 sonucu değerlendirmeye aldım çünkü Chitika’nın yaptığı araştırmaya göre kullanıcıların %95’i ilk sayfada yer alan sonuçlara tıklıyor (Araştırmayı mutlaka inceleyin derim).

Her iki arama motorunun da sonuç sayfalarının görüntüsünü birleştirdim:

Sonuçlara baktığımda Yandex’te 10. sıradaki Sürücü Kursu ile ilgili bir sonucun benim bulmak istediğim sonuç ile hiçbir ilgisinin olmamasına rağmen ilk sayfada çıkması dikkatimi çekti. Bununla birlikte Bursa’yı bilen birisi olarak, Google sonuçlarının daha iyi yerelleştiğini söyleyebilirim. Yandex’in daha çok kelimelere, Google’ın ise sadece kelimelere değil, bu kelimelerin içerikle olan ilişkilerine daha derin bir açıdan baktığını söylemek mümkün. Bu zaten “gitar kursu bursa” diye yapılan bir aramadan Bursa’daki bir sürücü kursu sayfasının ilk sayfada çıkması ile de bariz bir şekilde anlaşılıyor. Yani Google’ın arama motoru algoritmasının, Yandex’in algoritmasından daha zeki olduğunu söylemek mümkün.

2. testte kendi servis sağlayıcımın IP’sini kullanarak “gitar kursu” şeklinde bir arama yaptım. Amacım kullandığım IP’yi kontrol ederek bulunduğum yere göre daha yakın sonuç verme konusundaki başarıyı karşılaştırmaktı. Önce http://whatismyipaddress.com/ web sayfası üzerinden kendi IP’mi kontrol ettim. Bursa olarak görünüyordu. Doğruydu.

Yandex bulunduğum bölgeyi İzmir olarak görüyordu. Bulunduğum bölgeyi elle “Bursa” olarak değiştirdim.

Buna rağmen Yandex arama sonuçlarında Bursa’dan çok İstanbul, Ankara ve İzmir illerinden web sayfalarının sonuçları görüntülendi.

Yandex Sonuç Sayfası:

Google Sonuç Sayfası:

Bu iki arama sonucu bende, Yandex’in yerel sonuçları gösterme konusunda Google kadar başarılı olamadığı yönünde bir etki bıraktı.

Elbette sadece bir anahtar kelime ile genelleme yapmak kesinlikle yanlış olur. Bu çalışma sonucunun genelleştirilebilmesi için çok fazla anahtar kelime kullanılarak inceleme yapılması gerekli.

Yandex Google’a Karşı (UI/UX Karşılaştırması)

Açıklama: Kullanıcı deneyimini, 1366×768 çözünürlüğe sahip bir laptop, kablosuz ve kaydırma (scroll) özelliği olan bir fare ile yine Chrome kullanarak gerçekleştirdim.

Her iki arama motoru sayfasını bir de UI/UX (kullanıcı arayüzü / kullanıcı deneyimi) açısından değerlendirmek gerekirse;

İsterseniz önce Yandex arama sonuç sayfasının nasıl göründüğüne, neleri içerdiğine bakalım ve bunlara atıfta bulunabilmek için belli başlı yerlere sayılar verelim.

 

0: Arama sonuçlarının listelendiği 600 px genişliğindeki bölüm  (Numara vermediğim için sıfır ile belirttim).
1:  Sonuçların kaçıncı sırada olduklarını gösteren sayılar
2: Web sayfalarının simgeleri (favicon)
3: Bulunan sonuç sayısı
4: Aranacak kelimelerin girildiği kutu
5: Sayfanın sağında yer alan görseller
6: Ayarlar
7: Kullanıcı girişi
8: “Yukarı” butonu
9: Kayan arama kutusu
10: Sonuç filtresi
11: Arama sonuçlarındaki yerelliği devre dışı bırakma
12: Rakip arama motorları

Dilerseniz şimdi bu noktaları daha yakından inceleyelim.

0: Arama sonuçlarının listelendiği bölüm:

Bu bölüm Yandex ve Google’da çok benzer. Yandex’teki 600px’lik genişlik, Google’da 550 px. Böyle olmasının nedenlerinden birisi, Google için sayfanın sağında yer alan bölüm reklamlar ve sonuç sayfalarının önbellek görünümleri için kullanıldığından, bu bölüme yer açabilmek için arama sonuçları Yandex’e nazaran biraz daha dar bir alanda gösteriliyor.

“gitar kursu” örneğinde, Yandex sonuçları 800px yükseklik ve 600 px genişlik kapladı.

Google’da ise sadece organik sonuçların yer aldığı bölüm yaklaşık 1000px yükseklik ve 550 px genişlik. Organik sonuçların en üstünde ve en altında yer alan reklamlarına ilave ettiğinizde Google arama sonuçları sayfasının aşağıya doğru çok uzadığını, neredeyse Yandex’in 2 katı uzunlukta olduğunu yukarıdaki görselden de rahatlıkla görebilirsiniz. Kaydırma (scroll) konusu tabi hassas bir konu. Kaydırma özelliği olan fareye sahip veya tablet sahibi kullanıcılar için sorun yaratmayabilir ancak klasik fare kullanan veya laptoplarının touchpad bölümünü kullanarak kaydırma yapan kullanıcılar için sıkıntılı olabilir. Burada Google Yandex’e göre biraz daha dezavantajlı gibi duruyor ancak Google arama sonuç sayfasının çok sade ve hiç göz yormayan bir yapıda olduğunu da belirtmek isterim.

1:  Sonuçların kaçıncı sırada olduklarını gösteren sayılar

Bu bölüm yalnızca Yandex’te yer alıyor ve bazı kullanıcılara gereksizmiş gibi gelse de özellikle SEO ile uğraşanlar için yararlı. Sayfanın en solunda ve açık gri bir tonla belirli-belirsiz bir şekilde görünen sayılar gözü yormuyor ve kafa karıştırmıyor. Başarılı

2: Web sayfalarının simgeleri (favicon)

Bu da Yandex’e has bir özellik ancak göz yoran karmaşa yaratan ve birbirinden farklı simgelerin yer almasıyla estetiği bozan bir hal alıyor. Neyse ki Ayarlar bölümünden kaldırılabiliyor. :)

3: Bulunan sonuç sayısı

Yandex logosunun hemen altında ve sade ve yer kaplamayacak bir şekilde konumlandırılmış. Başarılı

Google’da bu bölüm arama kutucuğunun hemen altında ve aramanın kaç saniye sürdüğü bilgisi ile birlikte veriliyor. Yer kullanımı açısından Google başarısız. Aramanın ne kadar kısa bir sürede gerçekleştiğine dikkat eden kullanıcılar var mı, varsa % kaç, bilemiyorum ama yine de bazı kullanıcılarda “Vaay! Bu kadar kısa sürede bu kadar sonucu nasıl buluyor?” etkisi yaratabiliyor. Bence çok da önemli değil. Yandex’te bu bilginin olmaması hiç sorun değil.

4: Aranacak kelimelerin girildiği kutu

Yandex’te sarı renkli bir şerit içerisine oturtulmuş olan bu alan, sarı rengin doğası gereği dikkat çekiyor ve odaklanmayı kolaylaştırıyor. Yeni bir arama yapmak isterseniz daha önce girdiğiniz anahtar kelimeyi seçip silmeniz gerekmiyor. kutunun en sağındaki çarpıya tıklamanız yeterli. Küçük ama önemli bir ayrıntı. Başarılı

Arama ipuçlarında yerellik ile ilgili bir sorun var. “Gitar kursu” yazdığımda bana “gitar kursu İzmir” seçeneği sunuyor. Yandex beni ısrarla İzmir’de sanıyor :) Acilen düzeltilmesi lazım.

5: Sayfanın sağında yer alan görseller

Bu alan Yandex’te şimdilik daha çok görsel arama sonuçlarının gösterilmesi için kullanılıyor. İleride reklam amaçlı da kullanılacaktır. Bu bölümle ilgili herhangi olumlu/olumsuz bir yorumum yok. Mevcut hali iyi. Dilerseniz burada yer alan görselleri de Ayarlar bölümünden kaldırabiliyorsunuz.

6: Ayarlar

Bu bölümle ilgili resmi açıklamaları Yandex Yardım, arama ayarları sayfasından detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Burada Google’dan farklı olarak yararlı olabilecek bir özellik düşünülmüş. “Belgenin tanımı”. Standart ve Gelişmiş olarak 2 seçenek sunuluyor. Standart seçeneği Google’dan alışık olduğumuz sayıda kelime içeren arama metni gösterilmesini sağlıyor. Gelişmiş seçeneğinde ise 40-70 kelime veya 300-600 karakter (boşluk dahil) açıklama gösterilmesi sağlanıyor. Bunun kullanılar tarafından tercih edilip edilmediğini eminim ki Yandex takip ediyordur. İlk gördüğümde yararlı bir özellik gibi geldi ancak uyguladığımda, sonuç sayfasında çok fazla yazı görmek beni rahatsız etti. Bu nedenle bu özelliğinin başarılı olup olmadığı konusunda kararsız kaldım. Kullanıcıya göre çok değişen bir durum. Seçenek olarak sunulması güzel bir şey ama.

7: Kullanıcı girişi

Google ile benzer
8: “Yukarı” butonu

Google’da olmayan özelliklerden birisi daha ancak hiç kullanmadım ve ihtiyaç duymadım. Bunda faremin kaydırma özelliğinin olması etken olabilir.
9: Kayan arama kutusu

Google’da olmayan bir özellik daha. Arama sonuç sayfasını aşağıya doğru kaydırdığınızda, arama kutusunun sürekli sayfanın en üstünde kalmasını sağlıyor. Yararlı olabilir.
10: Sonuç filtresi

Sonuçları, anahtar kelime ile olan ilgisine göre veya en güncel sayfayı en üst sırada gösterecek şekilde kullanmanızı yarıyor. Sonuçları tarihe göre filtrelediğimde “gitar kursu” örneğinde tam bir faciaya neden oldu :)
11: Arama sonuçlarındaki yerelliği devre dışı bırakma

Bu özellik de beni biraz düşündürdü. Zaten yeterince yerel sonuçlar gösteremeyen Yandex’in bu özelliğini de başarılı bulmadım.
12: Rakip arama motorları

Bu bölüm Yandex’in internetin özgür mantığına çok uyan ve bende büyük bir sempati yaratan kısmı. Bu bölümü hiç kullanmadım ama olması bile benim için önemli bir artı. Rakiplerin birbirini engellemeye çalıştığı (Özellikle Facebook ve Apple’ın Google’a olan düşmanlığını ve engelleme çalışmalarını çok iyi biliyoruz) bir ortamda, arama sonuçlarından memnun kalmayan kullanıcılarını diğer arama motorlarına yönlendiren Yandex’in kendine güvenen, barışçıl ve özgürlükçü bir firma olduğu izlenimini veriyor.

Özet

Google ile mücadele etmenin zor ve ancak farklı ve daha iyi hizmetler sunmak olduğunun bilincinde olan Yandex bu konuda hızlı bir gelişme sergiliyor. Bence Yandex’in üzerinde en çok durması gereken noktalar, arama sonuç sayfalarında kullanıcıya gösterilen sonuçların anahtar kelime ile olan ilgisi ve daha ilgili yerel sonuçların gösterilmesi olmalı. Zaten bir kullanıcının da bir arama motorundan en çok beklediği şeyler bunlar.

Eksik kalan veya yanlış olduğunu düşündüğünüz konular için değerli yorumlarınızı almak isterim.

1 thought on “Yandex ve Google Arama Sonuçları Sayfaları Karşılaştırması”

Leave a Comment