Yandex’in Bulut Hamlesi ve Google Drive’a Meydan Okuması

Google’ın çok uzun süren (6 yıl kadar) bir bekleyişin ardından 24 Nisan 2012’de Google Drive‘ı duyurması büyük yankı uyandırdı. Bu hamle özellikle Box ve DropBox gibi oyuncuların tedirgin olmalarına neden oldu. 7 yıldır bu işi yapan Box’ın kurucusu ve CEO’su Aaron Levie, 24 Nisan tarihli blog yazısında konuya ilişkin görüşlerini ve endişelerini çok ilginç bir şekilde (When Elephants Attack, Filler Saldırdığında) paylaştı.

Yandex, Yandex.Mail ile Gmail‘e adeta meydan okumuş ve “Hadi bakalım, ben de varım!” demişti. Yandex.Mail’in Yahoo gibi sınırsız, Gmail gibi reklamsız bir mail hizmeti vermesi geniş çevrelerce konuşuldu. Yandex.Mail’in popüleritesinin artıp artmadığına dair bir veri yok elimde ancak şunu biliyorum, Gmail kullanan birçok kişinin bir de Yandex.Mail hesapları oldu.

Yandex şimdi de Yandex.Disk ile Google Drive’a kafa tutmaya hazırlanıyor. Daha doğrusu Rusya’da tutmuş, Türkiye’de de tutmaya hazırlanıyor. Henüz aktif olmayan sayfadaki bilgilere baktığımda Google Drive’dan çok DropBox, Box gibi şirketlere rakip olacağa benziyor.

Yandex.Disk’in kullanıcılarına 10 GB’lık online depolama imkanı sunacağını Alişer Hasanov‘un 27 Nisan tarihli tweet’inden biliyoruz:

Yandex.Disk’te Hangi Özellikler Olacak?

  • Yandex.Disk Windows, Mac, iOS ve Android cihazları destekleyecek.
  • Yandex.Mail’de gelen ve gönderilen maillere eklenmiş olan dosyalar otomatik olarak Yandex.Disk üzerinde depolanacak
  • Dosya veya klasörleri iş arkadaşlarınızla, arkadaşlarınızla paylaşabilecek, kimin hangi dosyalara ve klasörlere erişim yetkisi olduğunu belirleyebileceksiniz.
  • Kendi yazılımı ile entegre etmek isteyen geliştiriciler için API desteği olacak.

Yandex.Disk Google Drive’a Neden Rakip Olamaz?

Google Drive’a rakip olmak için “real-time collaboration” (anlık ortaklaşa çalışma) özelliğinin mutlaka olması lazım. Sıfırdan böyle bir hizmeti sunmak (eğer gizli bir şekilde birkaç sene önceden böyle bir işe girişmedilerse) imkansız. Yandex.Disk’in ihtiyacı olan şey Zoho‘nun sunduğu hizmete benzer bir hizmete sahip olmak. Yoksa Yandex.Disk sadece dosyaların depolandığı bir online disk alanı olmaktan öteye geçemez ve her ne kadar kapasitesi Google Drive’ın 2 katı kadar da olsa Google Drive’a karşı savaşamaz. Eğer Yandex, kullanıcıları 10 GB yer ile etkilemeyi düşünüyorsa Android kullanıcılarının Box sunucularında zaten 50 GB yerinin olduğunu hatırlatmak isterim.

Yandex’in Zoho’yu satın alması mümkün mü? Fizibil mi? gibi sorular ise işin en can alıcı noktaları.

Yandex her geçen gün Google üzerinde biraz daha baskı oluşturmaya devam ediyor. Ancak Google hizmetlerinin çok çeşitli, kapsamlı ve bulut alt yapısı ile bu hizmetlerin birbirleriyle tam entegre bir şekilde çalışabiliyor oluşu da Google’ı vazgeçilmez kılan bir başka can alıcı nokta.

Zaman ne getirecek gerçekten çok merak ediyorum.

Bu arada Alişer Hasanov’un sorduğu soruya benim cevabım: “Google Drive’ı büyük yapan kapasitesi değil. 5 GB > 10 GB da olabilir. Bunu zaman gösterecek.”

Leave a Comment