Yemek Sepeti’nin Dominos Pizza Stratejisi Üzerine

Yemek Sepeti, gerçekten çok başarılı bulduğum ve okuduğumda tüylerimi diken diken eden bir başarı hikayesidir. Ama hep merak da etmişimdir, şirketler aracıları da işe ortak ederek zaten müşteri bilinirliği olan ürünlerini internet üzerinden neden kendi altyapısı ile sun(a)maz? Levent Erden, UPDATE 2012 Marketing Trends & Future etkinliğinde yeni dönemin iş anlayışının en büyük temelinin aracının ortadan kalkması olduğunu belirtiyordu.

Elbette konu göründüğü kadar basit değil, biliyorum. Yemek Sepeti ürün değil, hizmet sunuyor. Siparişin kabulünden, teslimine, müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi için çeşitli iletişim faaliyetlerinden birçok alanda süreçleri başarılı bir şekilde yönetebiliyor. Tüm bunları oldukça başarılı bir şekilde yapabildiği için bu kadar beğenildi, tercih edildi ve büyüdü.

Sanırım Dominos Pizza da bir insanın istemsiz bir şekilde aklına gelebilecek “neden bu işi aracısız olarak kendi başıma yapmıyorum?” sorusunu kendi kendine sormuş olmalı ki, kendi web sayfası üzerinden pizza satışına başladı. Böylelikle Yemek Sepeti’ne ödenen komisyonun küçük bir kısmı bu altyapının maliyetleri için harcanırken, büyük bir kısmı da şirkete kar olarak kalıyor çünkü artık biliyoruz ki rekabet şartları oldukça ağır ve kar marjları inanılmaz düşmüş durumda ve aracıya ödenen ücretler bile artık şirketler için oldukça önemli.

Eskiden kasaplar sinekleri dükkandan çıkarmaya çalışırdı, şimdi yakalayıp onun da yağını çıkarma niyetindeler!

Yemek Sepeti ile Dominos Pizza arasındaki bu gizli rekabetin hangi boyutlara vardığını, Google’da “dominos“, “dominos pizza” , “pizza siparişi“, “online pizza siparişi” gibi tüm potansiyel anahtar kelimeleri arattığımda daha net gördüm. AdWords reklamları gerçekten de ilginçti!

Tabi internet üzerinden pizza satmanın sadece web sayfası ile olmadığını/olamayacağını, Ağustos ortalarında Dominos’un kendi web sayfası üzerinden verdiğim pizza siparişi deneyimi ile bizzat test etmiştim! Dominos sınıfta kalmıştı. Kıyaslanamayacak kadar kötü bir arayüz ve sayfadaki kod hataları nedeniyle akıl almaz bir kötü kullanıcı deneyimi yaşamıştım. Üşenmeyip ilgili hataların ekran görüntülerini bile alıp hataları nedenlerini de içeren detaylı bir mail yazıp geribildirim vermek için Dominos’tan yetkililere bile ulaşamamıştım!

Dominos’un pizzalarını şu an hem Yemek Sepeti üzerinden, hem de kendi web sayfası üzerinden satın alabiliyorsunuz. Yemek Sepeti üzerinden değil de Dominos web sayfası üzerinden verilen her sipariş, Yemek Sepeti için zarar demek. Bu durumun farkında olan,  e-ticarete ve teknolojiye çok daha hakim bir şirket olan Yemek Sepeti, Dominos müşterilerinin kullanabileceği potansiyel anahtar kelimelere  Adwords ile Google’da reklam vererek (aracının bir başka aracıya para ödemesi), arama sonuçlarında  Dominos Pizza’nın önüne geçiyor . Böylelikle, oluşan zararı kompanse etmeye çalışıyor. Elbette bu durum Google’a yarıyor. Eminim ki yakın bir zamanda Dominos yöneticileri bu durumun farkına varacak ve onlar da Google’a reklam vermeye başlayacak. Böylelikle anahtar kelimelerin tıklama başına maliyetleri (TBM/CPC) yükselecek. Google daha çok kazanırken, Yemek Sepeti ve Dominos’un karları da ister istemez biraz düşecek.

Bu durum, rakip şirketler üzerinden reklam vermenin ne derece önemli olduğunu göstermesi açısından da güzel bir örnek. Belki bir çok firma sadece kendi ürünlerinin reklamını düşünürken, rakibinize ulaşma potansiyeli olan müşterileri de kendinize çekebileceğinizi bir kez daha hatırlatmak istedim.

Önümüzdeki yıllarda e-ticaret’in kaçınılmaz sonucu olan ağır rekabet şartlarınının ve bunun etkilerinin çok daha fazla hissedildiği dönemler bekliyor olacak şirketleri. En ufak kar marjlarının daha da sorgulandığı sineğin bacağının yağının bile hesaplandığı dönemler bizi bekliyor.

Ajanslar, iş başına!.. Dominos’un sıkı bir AdWords desteğine ihtiyacı olabilir :)

Hakkında Özgür Turanlı

Mühendis, ek$i sözlük yazarı, DMOZ editörü, SEO bilir (ama "uzman" değil), Android, iOS ve GNU/Linux kullanıcısı. Mobil ve internet teknolojilerine ilgi duyuyor.

4 yorum

 1. Değerlendirmelere katılıyorum, Domino’s Pizza’nın daha gidecek çok yolu var. Bu arada rakiplerine göre gayet mantıklı bir AdWords bütçesi var ama siz bu yazıyı yazdığınız sırada ajans geçişinden dolayı birkaç günlük ara verilmişti. Bu aydan itibaren Teknokrasi Ajans olarak biz yönetiyor olacağız AdWords reklamlarını. Önceki siparişinizle ilgili yorumlarınızı da lütfen bana gönderebilir misiniz?

  • Dün gece Dominos Pizza’nın E-Commerce Manager’ı da irtibat kurdu ve durumu biraz izah etti.

   Bir şirket, daha önce hiç yer almadığı bir alana aceleyle girdiğinde bu tür sıkıntılar olabiliyor ve bu durumun 6-8 ay gibi kısa bir sürede giderilebileceğine inanıyorum. Buradaki temel sıkıntının özeti; yola ilk çıkılırken doğru kişi ve şirketlerle yola çıkılmamasının acı faturasının doğal olarak Dominos’a kesilmiş olması.
   Gerek e-ticaret altyapısı gerek müşteri memnuniyetini sağlayacak altyapı gerekse de Teknokrasi’nin Adwords desteği ile Dominos’un kısa bir süre sonra en beğenilen şirketlerinden birisi olabilir.
   Daha önce yaşadığım sıkıntı ile ilgili olarak yazmış olduğum ama o dönemde mail server’ları dahi düzenli çalışmayan bir şirkete ulaştıramadığım detaylı mailimi (ekran görüntüleri ile birlikte) mail adresinize iletiyor olacağım. Bu mailin aynısını Emre Ünlü ile paylaştım. Sizinle de paylaşacağım.

 2. Dominosun deli gibi AW butcesi var bu arada ama stabil hir pazarlama ekibi yok, istifalar araliksiz…

  • Şirketin iç meselelerini bilemiyorum ama kullanıcılarınıza sunduğunuz hizmet doğru çalışmıyorsa, onların size geri dönüş yapmalarına olanak tanı(ya)mıyorsanız, ÖNEMLİ sıkıntılar var demektir. Umarım sağlam bir ekiple kısa sürede toparlarlar. Zira marka sadakati kolay oluşturulamıyor ama kolay kaybedilebiliyor.

Cevap yazın

Yukarı Çık
test başarılı: 107.0.579.99