Galaxy Ace S5830 Android Cep Telefonu Nasıl Root Edilir/Yapılır?

Android telefonu root etmenin ne olduğunu bilmeden balıklama dalmak yerine gerçekten ne olduğunu anlayıp, ihtiyacınızın olup olmadığını belirledikten sonra kararınızı vermenizin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Telefonundan azami (maksimum) verim almak isteyen deneyimli kullanıcılar için telefonun (Samsung Galaxy Ace üzerinden anlatacağım) nasıl root edildiğini en sade haliyle anlatmaya çalıştım. Bu makalede teknik yönü çok iyi olmayan bir okuyucunun da anlayabileceği bir dil ve biçem kullanmaya gayret ettim.

Bildiğiniz gibi Android mobil işletim sistemi, dünyanın en kararlı ve güçlü işletim sistemi olan Linux çekirdeğinin bir bölümü kullanılarak geliştirilmiştir. Android’in bu kadar güçlü olmasının arkasındaki temel nedenlerden birisi de budur.

Linux işletim sisteminde tüm yetkilere/izinlere sahip kullanıcıya root denir. Android mobil işletim sistemi kullanılan telefonlarda fabrika ayarı olarak tüm yetkiler kullanıcılara verilmez çünkü deneyimli olmayan kullanıcılar bu ayarlara müdahale ederek telefonun bozulmasına neden olabilir. Ancak bazı yöntemler kullanarak telefonunuzda root yetkisine sahip olabilirsiniz.

Root yetkisine sahip olabilmek için yapılan işleme “Root Yapma” veya “Root Etme” deniliyor.

Root etmeyi, iPhone kullanıcılarının Jailbreak ile telefonlarını kırmalarına benzetebiliriz. Ancak unutmayın ki, App Store’dan jailbreak ile kırılmış telefonlar için uygulama indiremezsiniz.(Düzenleme: 25.02.2013 – Efe arkadaşımız yorumlarda jailbreak ile App Sotre’dan uygulama indirilebildiğini paylaşmış. Bu nedenle ilgili cümlenin üzerini çizdim.) Oysa ki Google’ın uygulama mağazası Google Play, root edilmiş cihazlar için de yasal olarak uygulama indirmenize izin verir. Root işleminden sonra Google Play mağazasından yine eskisi gibi, hiçbir sınırlama olmadan yararlanabilirsiniz. Bu da Android’in bir başka güzelliği :)

Root işleminin telefonunuzun garantisini bozacağını (aslında istediğiniz zaman eski haline getirebilirsiniz ama teknik servisler bunu anlayabilir) peşinen hatırlatmak isterim. Sırf bu yüzden, telefonumu aldıktan 1.5 yıl sonra root ettim ama çok gereksiz bir endişeymiş. Telefonunu, aldığı gün root edenler var. Sorun yaşayan kimse duymadım henüz. Ama dediğim gibi, sorumluluk size ait. Burada paylaştığım bilgileri telefonunuza uyguladığınızda karşılaşabileceğiniz olumsuzluklardan dolayı kesinlikle sorumluluk kabul etmiyorum. Sonuçta herkesin Android bilgi seviyesi farklı. Yorumlardaki “yapamadım/edemedim/çalışmıyor/olmuyor” gibi tepkiler de bu yüzden var zaten. Kişilerden kaynaklanıyor tamamen.

Root işlemi, Android’e biraz yabancı olan kişilerce karmaşık bir işlemmiş gibi algılanabilir. Bu makaleyi okuduğunuzda root işleminin zor olmadığını göreceksiniz ve Android’i daha da çok seveceksiniz.

Samsung Galaxy Ace telefonlarda 2.2.1 (Froyo) ve daha düşük sürümlerde SuperOneClick yazılımını kullanarak root yapabilirsiniz. Ancak 2.3 (Gingerbread) ve üzeri versiyonlar için şu yöntemi kullanmalısınız:

Adım adım root yapıyoruz (Bu yöntem sadece S5830 içindir):

  1. root.zip  dosyasını indirip SD kartınıza kopyalayın. (Açılan sayfada 5 saniye sonra sağ üst köşedeki “reklamı geç” butonuna tıklayın. 17-19 Şubat 2013 tarihleri arasında indirme sorunu yaşayanlar için Duyurular bölümünde 19.02.2013 tarihli bir açıklama yazdım.)
  2. Telefonunuzu kapatın.
  3. HOME + AÇMA/KAPAMA düğmelerine aynı anda basılı tutun. Samsung yazısını gördüğünüzde AÇMA/KAPAMA tuşunu bırakın. Telefonu Recovery Modunda açılacaktır. Ekranın sol üst köşesinde yeşil renkli minik bir üçgen göreceksiniz.

Yazının devamını sadece bağış yapan üyeler görebilir.

Üye iseniz oturum açın.

Üye değilseniz, Üye Olmak İstiyorum sayfasını ziyaret edin lütfen.

115 thoughts on “Galaxy Ace S5830 Android Cep Telefonu Nasıl Root Edilir/Yapılır?”

Comments are closed.