Android için PassBook Uygulaması

Passbook; uçaklarda biniş kartı, mağaza kartları, biletler (sinema, konser, vs.) gibi birçok kağıt uygulamanın yerine geçen elektronik bir yöntem. Apple tarafından iOS 6 ile duyuruldu.

Uygulama ile ekranınızda oluşturulan barkodu karşı taraf okuyor ve gerekli bilgi transferi sağlanıyor.

Bu yazıda Passbook’un ne olduğuna değinmekten çok geçenlerde başıma gelen ilginç bir olaydan söz etmek istiyorum.

Her sene düzenli organize edilmeye başlanan Ek$iFest için Ek$i Sözlük hesabıma gelen davetiye mesajına tıkladığımda şöyle bir sayfa açıldı:

Uyarıda Passbook formatlı biletlerin iOS cihazlar üzerinden kullanılabileceği bilgisinin olması bana çok ilginç geldi. Zira Passbook, Android üzerinden de kullanılabilen bir yöntem ve eminim Android kullanan birçok Ek$i yazarı vardır. Ben de bunlardan biriyim örneğin ve bu konuda bazı bilgilendirmelerde bulunma ihtiyacı hissettim.

PassWallet Android uygulaması ile “.pkpass” uzantılı dosyaları (internetten veya email ile alıyorsunuz bu dosyayı) açabilir ve ilgili yerlerde yetkililere cihazınızın ekranındaki barkodu okutturarak işlem yapabilirsiniz.

PassBook çok mu gerekli?

Çok fazla elektronik bilet, uçuş kartı, vs. kullanıyorsanız bunların düzenli bir şekilde saklanması ve yönetilmesi için yararlı olduğunu söyleyebilirim ancak senede birkaç kez kullanacaksanız PDF de işinizi görür rahatlıkla. Yukarıdaki ekran görüntüsüne dikkat ettiyseniz, bileti PDF formatında da cihazınıza indirebiliyorsunuz. Yapacağınız şey yine aynı: PDF dosyasını cihazınızda açmak ve ekrandaki barkodu yetkili kişilere okutturmak.

Leave a Comment