Android Telefon ve Tabletlere OTG Kablo ile USB 3G Modem Nasıl Bağlanır

Android telefona veya tablete OTG kablo ile USB 3G modem (Turkcell VINN, Vodafone Vodem, Avea JET) bağlayarak interneti nasıl kullanabiliriz? Bazılarınızın “Böyle bir şey mümkün mü?” diye sorduklarını duyar gibi oluyorum. Evet mümkün.

UYARI: Bu uygulama, cihazınız root edilmiş olsa bile her cihazda çalışacak diye bir kural yok ama denemekten zarar gelmez ;)

Android Telefona/Tablete 3G Modem Bağlayabilmek için Neler Gerekli?

  1. USB OTG kablo (OTG kablosu her zaman gerekli. Tabletinize flash disk bağlarken mesela). Piyasada satılıyor. Çok kolaylıkla temin edebilirsiniz. Fiyatlar 5 TL’den başlıyor, kaça kadar kazıklayabilirlerse o fiyata kadar çıkıyor :)

  2. Root edilmiş bir Android tablet

  3. PPP Widget uygulaması
  4. Otomatik mod için Android 3.1 ve üzeri, manuel mod için de en az Android 2.2 sürümü

3G desteği olan bir Android telefon/tablet satın almak yerine neden 3G desteği olmayan bir  telefona/tablete 3G modem bağlamaya çalışıyorum?

  1. Android tablet satın alırken dikkatinizi mutlaka çekmiştir. 3G özelliği olan tabletler, sadece Wi-Fi ile çalışan tabletlere göre 100-150 TL kadar daha pahalı. Oysa 3G modemler çok daha ucuzlar.

  2. 3G desteği olan bir tableti, IMEI numarasından dolayı, yurt dışından getirirken kayıt altına alma zorunluluğu var ama sadece Wi-Fi özelliği olan bir tableti yurt dışından ucuza satın alabilirsiniz.

  3. 3G modemler ile sunulan mobil internet paketleri telefonunuzun SIM kartı üzerinden sunulan mobil internet paketinden çok daha ucuz. Bu nedenle Android telefonunuza/tabletinize 3G modem bağlayıp daha ekonomik bir şekilde internete bağlanmak isteyebilirsiniz.

  4. Sırf yapabildiğinizi göstermek ve kendinizi kanıtlamak için isteyebilirsiniz :)

PPP Widget Uygulamasının Çalıştırılması

  1. Adından da anlaşıldığı üzere “PP Widget” uygulaması bir widget’tır. Yani bu uygulamayı widget olarak ekranınıza eklemeniz gerekli. Bunun için ekranınızda boş bir yere parmağınızı basılı tutun ve menüden “Widget ekle”yi seçin.

  2. GSM/UMTS/HSDPA şebeke kullanıyorsanız “Dial string” değerini varsayılan olarak bırakın. CDMA/WCDMA şebeke kullanıyorsanız “Dial string” değerini #777 olarak ayarlayın.

Not: Uygulamayı 3G modemim olmadığı için test edemedim. Normalde kendi deneyimlemediğim konuları paylaşmıyorum ama önemli bir özellik olduğu için istisna yaptım. Deneyenler hangi cihazla ve hangi GSM şirketinin modemleri ile denediklerini iletişim sayfasından (Öneri başlığını seçerek) paylaşabilirlerse ben de yazının altına “şu model cihazla, şu model modem sorunsuz çalışıyormuş” gibi notlar düşerim.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz, uygulamanın geliştiricisinin web sayfasını (İngilizce) ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Comment