Android Telefonlarda Rehberin Yedeği SD Karta Nasıl Alınır?

Bu yazıda yer alan açıklamalarda ve ekran görüntüleründe Samsung Galaxy Ace (GT-S5830) telefon ve Android 2.3.6 mobil işletim sistemi baz alınmıştır. Benzer şekilde diğer telefon ve farklı versiyondaki Android işletim sistemlerinde de çok rahatlıkla rehberinizin yedeğini SD kartınıza alabilirsiniz.

Eğer rehberinizi Gmail Contacts ile tam entegre bir şekilde kullanıyorsanız, yedek almanıza hiç gerek yok aslında. Ancak bazı kullanıcıların telefonlarını Google hesaplarıyla kullanmadıklarını, dolayısıyla da böyle bir nimetten yoksun kaldıkları için rehberlerinin belirli aralıklarla mutlaka yedeğini almaları gerektiğini hatırlatmak isterim. Bunun dışında farklı nedenler de rehberinizi SD kartınıza yedekleme ihtiyacı duyarsanız, bunun nasıl yapılabileceğini resimli açıklamalarla aktarmaya çalıştım. Umarım yararlı olur.

1. Ana ekrandayken “Rehber” ikonuna dokunun.

2. Karşınıza gelen Rehber sayfasında “Menü”  tuşuna dokunun.

3. Açılan menüden “İçe aktar/Dışa aktar” seçeneğine dokunun.

4. Karşınıza çıkan ekranda “SD Karta çıkar” seçeneğine dokunun.

5. Rehberinizin (Kişi listenizin) SD Kartınızın içerisine vcf uzantılı olarak aktarılmasını isteyip istemediğiniz sorulacak. “Evet” seçeneğine dokunun.

6. Evet seçeneğine dokunduğunuzda, rehberinizde yer alan tüm kişiler vcf uzantılı tek bir dosya halinde SD kartınıza kopyalanır. Yapılan işlemi ekrandan takip edebilirsiniz.

 

5 thoughts on “Android Telefonlarda Rehberin Yedeği SD Karta Nasıl Alınır?”

 1. teşekkürler özgür bey ne yalan söyleyeyim çok korkarak yaptım ama başarılı bir şekilde güncelleme yapıldı. Umarım Samsung Türkiye daha çok çalışır da bu gerginlikleri bize yaşatmaz :)

  • Güle güle kullanın :)
   Samsung Türkiye, çok değil 5 tane uzman ayarlasa bu işler, eminim çok farklı olurdu ama..
   Bizim aklımız pek ermez böyle şeylere. Yöneticiler hep en doğrusunu bilir :)

 2. herşey iyi güzel emekler süper ama benim sıkıntım şu tlfn rehberim kies de kayıtlı tlfnum versiyon yükseltmeden dolayı kies tlfnu görmüyor dolayısı ile rehberde yok bunu nasıl kazanablirim yada spb dosya şeklide kiesde bunu nasıl vcf dosyasına çevirebilirm yardimcı olurmusuz teşekkür ederim

  • 2.3.6 güncelleme yazımda özellikle vurgulamıştım. Güncellemeye başlamadan önce telefonunuzun yedeğini mutlaka alın diye. Bu yazıyı da sırf böyle durumlara düşülmesin diye yazmıştım ama okumamışsınız sanırım :(

   Şu adımları dener misiniz:

   1. Kies’ı açın.2. spb uzantılı dosyanızı bulun (C:Users _DocumentssamsungKiesPIMS) ve dosyanın bir kopyasını alın (sakın aynı dosya üzerinde değişiklik yapmayın) uzantısını manuel olarak vcf yapın.3. Şimdi bu vcf uzantılı dosyayı SD kartınıza atın.
   4. Yukarıda anlattığım şekilde “SD Kartında Al” diyerek rehberi tekrar yükleyin.

   Son durumla ilgili beni de bilgilendirin mutlaka.

Comments are closed.