Android Telefonun Dahili Hafızasını Arttırmak (SD Kart Kullanarak)

Android telefonların bir güzel özelliği de piyasadaki birkaç model hariç tüm telefonlarda SD kart (bu yazıda her SD kart dediğimde aklınıza micro SD kart gelsin lütfen) desteğinin bulunmasıdır. Bu önemli avantajdan yararlanarak dahili hafızası düşük olan eski telefonunuz ile yaşadığınız sıkıntıları ortadan kaldırabilirsiniz.

Biliyorum. Bu yazıyı okuduğunuza göre şimdiye kadar telefonunuzun dahili hafızasının düşüklüğünden dolayı az çile çekmediniz. Artık bu sıkıntılar bitiyor!

Not: Bu yazı, Samsung Galaxy Ace S5830 Android telefon baz alınarak kaleme alınmıştır. Diğer marka ve model telefonlar için de uygulanabilir.

Her zamanki gibi gerek yazıyı hazırlama aşamasında gerekse de yazıyı yayına almadan önce her işlemi tek tek uygulayarak olası hatalara karşı kendi kontrollerimi yaptım. Herşey sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Acele etmeyin. Önce hiçbir işlem yapmadan, anlamaya çalışarak yazıyı okuyun sadece. Daha sonra telefonunuzu elinize alın ve ikinci defa satır satır okuyarak işlemleri telefonunuzda uygulayın. Böylelikle önce hangi yöntemi uygulayacağınıza da karar vermiş olursunuz. İşlemlere sakın hemen başlamayın.

Yasal olarak ben yine de burada anlattıklarımdan dolayı başınıza gelebileceklerden sadece kendinizin sorumlu olduğunu, benim sorumlu tutulamayacağımı belirtmek isterim (Korkutmak için yazmıyorum ama bazıları gerçekten nasıl beceriyor bilmiyorum ama yarım yamalak okuyarak bir şeyler yapıyor ve telefonlarını bozuyor. Sonra al başına belayı).

Genel mantığı çok basit şekilde özetlemek gerekirse: SD kartınızda 2 bölüm (partition) oluşturuyorsunuz. Bunlardan birisi FAT32 (Windows’un tanıdığı), diğeri de EXT3 veya EXT4 dediğimiz ve Linux’in yani Android’in tanıdığı dosya sistemidir. EXT4 olarak bölümlediğimiz dosya sistemini telefona dahili hafıza olarak tanıtabiliyoruz. Böylelikle telefonun dahili hafızası artmış oluyor. Gözlerinizin parladığını görebiliyorum! :)

Bir örnek ile açıklarsam daha rahat anlaşılacak sanırım:

Telefonunuzun 2GB’lık bir SD kartı olsun (satın alırken verdikleri kart). Normalde bu kartın gerçek kapasitesi 1.84 GB’tır ve telefonunuzu bilgisayara (örneğin Windows) bağladığınızda, SD kart hafızasının 1.84 GB olduğunu görürsünüz.

SD kartın 500 MB’lık bölümünü EXT4, geri kalan 1.34 GB’lık bölümünü de FAT veya FAT32 olarak bölerseniz, telefonunuzun dahili hafızasını 500 MB arttırmış olursunuz. Daha fazla arttırmanıza hiç gerek yok. 500 MB yeterli olacaktır. Hafıza kartınız 2 GB’tan daha büyükse, nasılsa bol bol yeriniz var, EXT4 olan bölümü 1 GB da yapabilirsiniz.

Bu işlemleri yapmadan önce önemli bir konunun altını çizmek isterim: “SD kart hızı”

Telefonunuzu donmalar/gecikmeler olmadan, ilk günkü gibi hızlı bir şekilde kullanmak istiyorsanız SD kartınızın “class 10″ olmasına dikkat edin.

Nedir bu “Class” dedikleri?

Çok hızlıca değinmek gerekirse;

Class, bir SD kartın hızını gösterir.

Class 2, class 4, class 6, class 8, class 10 şeklinde farklı okuma/yazma hızlarına sahip SD kartlar mevcut.

Class 2 SD kartların yazma hızı saniyede 2 MB iken

Class 4 SD kartların yazma hızı saniyede 4 MB,

Class 6 SD kartların yazma hızı saniyede 6 MB,

Class 8 SD kartların yazma hızı saniyede 8 MB,

Class 10 SD kartların yazma hızı saniyede 10 MB’tır.

Gördüğünüz gibi class 10 SD kart, class 2 SD karttan 5 kat hızlıdır. Bu da telefonunuzu kullanırken belirgin performans avantajı sağlar.

SD kartınızı telefonunuza dahili hafıza olarak tanıtacaksanız, class 10 SD kart kullanmanızı şiddetle öneriyorum.

SD kart alırken performans/fiyat oranı en iyi olan (en azından ben satın alırken öyleydi) Team 16 GB‘ı tercih ettim.

Ayrıca, meraklıların SD kartlar hakkında çok daha detaylı bilgiye Wikipedia’dan ulaşabileceklerini de hatırlatmak isterim.

Bu ön bilgilerden sonra gelelim SD kartımızı nasıl böleceğimize, veya teknik adıyla “partition” işlemini nasıl gerçekleştireceğimize.

Ön Koşullar:

Telefonunuzun dahili hafızasını SD kart kullanarak arttırabilmek için root edilmiş bir telefon kullanıyor olmanız gerekmektedir.

 1. Telefonunuzu kapatın.
 2. SD kartınızı telefonunuzdan çıkarın.
 3. SD kartınızı adaptörüne takıp laptop’ınıza veya bilgisayarınızın kart okuyucusuna yerleştirin.
 4. Her ihtimale karşı SD kartınızın yedeğini mutlaka alın.
 5. Bilgisayar’da SD kart’a sağ klik yapıp “Biçimlendir…” seçeneğine tıklayın.01-format
 6. Karşınıza gelen ekranda dosya sisteminin FAT32 olarak seçili olduğundan emin olun ve Başlat’a tıklayın.02-format
 7. UYARI yazısı gelecek. Tamam’a tıklayın.03-format
 8. “Biçimlendirme tamamlandı” uyarısı görünecek. “Tamam” deyin.

Gerekli hazırlıkları yaptığımıza göre artık Partition (Bölme) işlemine geçebiliriz.

2 yöntemden bahsedeceğim. Bunlardan önce en kolay olanını inceleyelim.

SD Card Partitioning (SD Kart Bölme) – Yöntem 1:

Bu yöntemin avantajları:

Herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan, çok hızlı ve kolay bir şekilde partisyon yapabilirsiniz.

Bu yöntemin dezavantajları:

Seçenekleriniz sınırlıdır.

Yorum: 2. yönteme bir göz gezdirin. Karışık gelmediyse 2. yöntemi kullanmanızı öneririm. Çok daha geniş seçenekleriniz olacaktır.

Daha önce Android telefonu nasıl root ettiğimizi ve ClockworkMod’un nasıl yüklendiğini anlatmıştım. Eğer bunları telefonunuza uygulamadıysanız, önce bu işlemleri tamamlayın. Bu işlemler zaten bundan sonra S5830’dan keyif alabilmeniz için her zaman gerekli olacak. Bir defaya mahsus bu işlemleri yapın ve rahat edin bence.

 1. Bilgisayar’da SD kart üzerine tekrar sağ klik yaparak “Çıkar”a tıklayın. “Donanımı kaldırmak güvenli” uyarısını gördükten sonra SD kartınızı bilgisayarınızdan çıkarıp telefonunuza takın.
 2. Telefonunuzu recovery mode’da açın. Kurtarma modu olarak da geçer. Bazı özel ROM’larda, açma/kapama düğmesine uzun süre bastığınızda “kurtarma modunda başlat” seçeneği zaten var. Eğer bu seçenek yoksa, telefonunuzu tamamen kapatın. Telefon kapalıyken Home tuşuna basılı tutarak açma/kapama düğmesine basılı tutun. Samsung yazısı ekranda belirince parmağınızı açma/kapama düğmesinden çekin. Ekranın sol üst köşesinde yeşil renkli küçük bir üçgen belirecek ve ClockworkMod Recovery menüsünü göreceksiniz.
 3. Bu menüde “advanced” seçeneğini göreceksiniz.

Yazının devamını sadece bağış yapan üyeler görebilir.

Üye iseniz oturum açın.

Üye değilseniz, Üye Olmak İstiyorum sayfasını ziyaret edin lütfen.

Neden Üye Olmalısınız?

Telefonunuzun hafızası az olduğu için uygulama yükleyememekten sıkılmadınız mı?
Peki sadece 10 TL bağış yaparak çöpe atma derecesine gelen telefonunuzu hayata döndürmek mantıksız mı?
Bu yazıyı okuduğunuzda yapacaklarınız sayesinde 700 TL’lik yeni bir telefon satın almış gibi olacaksınız. Ben söylemiyorum, üyeler söylüyor.

100 thoughts on “Android Telefonun Dahili Hafızasını Arttırmak (SD Kart Kullanarak)”

 1. sdkart’ın bi kısmını ext formatına çevirdeğimizde o kısmı telefon dahili hafıza olarak mı algılıyor. Yani 200mb dahili hafıza varsa sdkarttan da 1gb’lık kısmı ext formatına dönüştürürsek telefonda dahili hafızaya baktığımızda 1,2gb mı görünüyor?

 2. Özgür bey twitter dan yazdım ama mesaj yazısı kısa olduğu için bazı uygulamar hafızada kalıyo demiştiniz bende hafızada hangi programların kaldığını görmek için sd kartı çıkarıyorum tüm programlar kayboluyor yani dahili hafızasında hiçbir program gözükmüyor. Örneğin denemek için whatsapp kaldırdım tekrar yüklemeye kalktım yeterli alan yok uyarısı verdi anlıyacağınız artık programda yükleyemiyorum. Şimdi nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Yardımlarınız için teşekkürler.

  • “Bazı uygulamalar hafızada kalıyor” demedim. Yazdığımı dikkatli okuyun.
   Bir uygulamayı SD karta linklediğinizde, uygulamanın tamamı SD karta taşınmıyor, bir kısmı dahili hafızada kalıyor yine dedim.
   Bir uygulama dahili hafızada ise SD kartı çıkartsanız da çalışmya devam eder ama uygulama SD karta linklenmiş ise veya SD karta taşınmış ise (ikisi arsındaki farkı da anlattım) elbette SD kart takılı değilken çalışamaz.

   Şahin’den Ferrari performansı beklememek lazım. Galaxy Ace 3 yıl öncesinin telefonu ve çok düşük bir dahili hafızası var. Telefon satın alırken dahili hafızanın büyüklüğü çok önemli.

   Link2SD uygulaması dahili hafızası düşük olan telefonlar için bir nebze de olsa rahatlama getirir (uygulamanın tamamını SD karta alamasa da bir kısmını aldığı için dahili hafızayı az da olsa boşaltmış olur) ama “ben tüm uygulamaları SD karta linkleyeyim, dahili hafıza tamamen boş kalsın” diye bir şey yok. Anlattım bunları. Okuyun lütfen.

   • Özgür bey sanırım yanlış anlaşıldım mesajı gönderdikten sonra farkettim eksik anlatımda bulunduğumu daha doğrusu anlatmak istediğimi anlatamadığımı farkettim ayrıca bütün yazılarınızıda okudum tekrar tekrar ondan sonra sorma gereği duydum sonuç olarak benim problemim tamamen önbellek ile alakalı bunuda sd maid programı ile çözdüm daha sonra kurcalarken Link2sd programının kendi içindede varmış gerçi ama sonuçta bana 30 mb lık bir önbellek boşaltılması dahili hafızamda yeteri kadar yer açıldı bu da program yüklemek için yeterli bir alan sonuç olarak sorunum çözüldü. Teşekkürler

 3. özgür bey ben 1. yöntemi uyguladım. 2. yöntemi beceremedim. 512 mb ayırdım, toplam sd hafızasından 512 düştü fakat dahili telefon saklama alanında herhangi bir artma olmadı. olması gerekiyor muydu onu da anlayamadım.

  • Ben beceriksiz olduğunuzu düşünmüyorum. Yeterince konsantre olmamışsınızdır. Sakin kafayla işlemleri sırasıyla ve eksiksiz uygulayın. 2. yöntem biraz daha karışık gibi duran ama daha iyi bir yöntem.

 4. Özgür Abi dediklerinin hepsi bende tam telefon rootlu 4.2.1 bölme işlemi de çok kolay fakat link2sd programında sürekli betik oluşturulamadı hatası alıyorum bütün hepsini tek tek denedim yardımını bekliyorum telefondan soğudum nedir bu betik oluşurulamadı hatası ?

  • Merhaba Polat,

   1. En basit şeylerde telefondan soğuma. Kullandığın telefon zaten çok kötü bir telefon. Aynı telefonu ben de kullanıyorum ve işimi gördüğü için yenisini almıyorum. Telefonun özellikleri yetersiz olduğu için ondan çok üstün bir performans beklemiyorum. Sen de öyle yap. S5830’un günümüz teknolojisinin epey gerisinde bir telefon olduğunu bilerek kullan. Mücadeleci ve sabırlı ol.
   2. Betik oluşturulamadı hatası ile ilgili eski makaledeki (bağış yapmayan kullanıcıların sadece belirli bir bölümüne kadar görebildikleri yazıyı kastediyorum) yorumları hiç okumamışsın. Betik oluşturulamadı hatası dosya sistemi ile ilgili bir sorun. Link2SD uygulamasını yazan kişinin açıklması bu. Hangi formatı kullandın? EXT4? EXT3? FAT32? Hangisinde sorun yaşadıysan, diğer formatları dene. Telefonun rootlu ise ve partisyonu doğru yaptıysan dosya biçimi ile ilgili sıkıntı var demektir. Bunların (EXT4, EXT3, FAT32) hepsini tek tek dene. Ben, blogta anlattığım 4.2.1 ROM’u ve EXT4 dosya biçimini kullanıyorum. Sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

 5. Oncelikle tesekkurler yaptim dediginiz gibi eee tabiki olduda ;) ama atiyorum mesela sd karta
  Karti cikarip taktiktan sonra uygulamayi calistiramiyorum bi daha ? Ben biseylermi eksik yaptim yoksa normaldede mi boyle oluyor

Leave a Comment