Bankalardan Bıktıysanız Bir De EnPara.com’u Deneyin

2003’ten beri Garanti Bankası’nın müşterisiyim. Teknolojiyi en yakından takip eden, en iyi internet bankacılığını sunan bankadır kendileri. Bunların hepsi benim için mazide kaldı. Son yıllarda Garanti’den inanılmaz soğudum. Diğer bankaların durumunun da benzer olduğunu duyuyorum eşten dosttan.

Garanti Bankası’ndan neden soğudumu anlatayım;

Olay önce kredi kartım için gelen fahiş yıllık kart aidatı ile patlak verdi. Kartımı kapatmak istediğimde ise kart aidatının bonus olarak bana iade edilebileceğini söylediler. Yani hakkını arayana hakkını iade eden ama hakkını aramayanları enayi yerine koyan bir banka. Aslında belki de haklılar. Bir insan enayi ise, hakkını aramıyorsa yolunacak tavuk gibi görülebilir ama bu tavukların sayısı arttıkça hakkını arayanlara da aynı muameleyi yapmaya çalışıyorlar ya.. Ben ona alışamıyorum işte.

Garanti Bankası’nın yıllık kart aidatının bonus olarak hesabıma iade edilmesi rüşvetini yemedim ve kartımı kapattırdım. Birkaç gün sonra da vadesiz hesabımdaki hareketlere bakarken benden 44.5 TL hesap işletim ücreti tahsil edildiğini gördüm. Hoppala! Bu Garanti Bankası beni iyice keriz yerine koyuyor. Artık yeter! Buna bir ders verme zamanı geldi geçiyor bile.

İki tane kıytırık otomatik fatura ödeme talimatı versem bu hesap işletim ücreti alınmayacak ama otomatik fatura ödeme talimatı vermiyorum diye alıyorlar. Zoruma giden de bu. Çifte standart. Yoksa benim için kolay iki tane otomatik fatura ödeme talimatı vermek.

Diğer bankalara (İş Bankası ve Yapı Kredi) baktım. Onlarda da durum aynı, hatta Yapı Kredi daha da vahim. Konuştuğum yetkili bana “vadesiz hesabınızdan otomatik fatura ödeme talimatı verseniz bile hesap işletim ücreti alınır” deyince ben de gülümseyerek “O zaman Yapı Kredi bankaların içinde en kötüsüymüş, diğerleri en azından 2 otomatik ödeme talimatı verince hesap işletim ücreti almıyor” dedim. Bayan önce gülümseyen yüzüme bakıp komik bir şey söylüyorum sanarak gülümsedi, jeton düşünce de suratını astı. Teşekkür ettim ve çıktım.

Daha sonra aklıma EnPara.com geldi.

Hesap işletim ücreti yok, EFT/Havale ücretsiz.. Yani tam hayalimizdeki bankacılık. Fikirlerini önemsediğim, EnPara.com kullanan Rıza Selçuk Saydam’a sordum. Ondan da “Müşteri memnuniyeti tavan yapmış bir hizmet sunuyorlar” lafını duyunca hemen başvurdum. Hayatımda ilk defa bu kadar sade ve anlaşılır bir sözleşme gördüm. Belli ki insanlar okusun ve neye imza attıklarını görsünler istiyorlar. Diğer bankaların bit gibi yazılarla ve eski dille yazılmış, anlamayalım diye profesyonel çaba sarfedilmiş sözleşmelerinden çok farklı. Buyurun kendi gözünüzle görün.

EnPara.com’un Müşteri Danışmanı (adını vermemde sakınca olacağını sanmıyorum: Gökhan Kuran) önce beni arayarak hangi gün geleceğini ve o gün benim uygun olup olmadığımı sordu. Gün ve saat konusunda (net bir saat veremiyorlar ama öğleden önce mi yoksa öğleden sonra mı uygun olup olmadığınızı soruyorlar) benden teyit aldıktan sonra ziyaret etti. Çok düzgün, inanılmaz terbiyeli, plaza diliyle prezantabl bir arkadaş. Yaptığı işin detaylarına son derece hakim. Ve emin olmadığı hiçbir soruya kesin cevap vermiyor. Bildiği ama tam emin olamadığı bir konuda soru yönelttim. Hemen takım liderini arayarak teyit aldı. Çok güven verdi. EnPara.com, henüz hizmetlerinden yararlanmaya başlamadan beni etkiledi. Ve yaptıkları şey aslında dünyanın en kolay ama günümüzde en zor işlerinden birisi. Müşteriyi memnun etmek.

Televizyondaki reklamlarından dolayı EnPara.com’u sadece yüksek faiz (zengin faizi) veren bir banka sanabilirsiniz. Ben öyle sanıyordum. Reklamlarda EnPara.com’un sadece bu yönü vurgulandığı için diğer çok önemli hizmetleri gölgede kalıyor ve bence çok da yazık oluyor.

Neler bunlar? EnPara.com’da kart ücreti, hesap işletim ücreti, EFT/Havale ücreti YOK. Yanlış duymadınız. Yıl içerisinde yapacağınız EFT’lerden kesilen paraları, hesap işletim ücretini toplayın, size ne kadar çok şey kazandırdığını daha net göreceksiniz.

Her gün birkaç kez EFT/havale yapan insanlar tanıyorum. Garanti Ticari hesabı olmalarına rağmen EFT ücreti ödüyorlar. Şaka gibi.

EnPara.com’un bir diğer önemli avantajı da YemekSepeti.com üzerinden verdiğiniz siparişlerde %20 indirim kazandırıyor olması. Sürekli dışarıdan yemek yemek zorunda kalan birini düşünelim (böyle insanlar tanıyorum). YemekSepeti.com üzerinden günde toplam 30 TL (abartmayayım, düşük göstereyim istedim. Öğle + akşam iki öğün olarak) sipariş verdiğinizi düşünelim. Ayda 900 TL yemek için ödersiniz. Bu paranın %20’si 180 TL yapar. Yılda eder 2160 TL. EnPara.com’un bir yılda size sadece yemekten kazandırdığı para İkibinyüzaltmış Türk Lirası!

Bence EnPara.com, Türkiye’deki en önemli eksiği görmüş ve bu eksiği çok güzel doldurmuş. Kesinlikle rakipsiz ve bütün bankalar korkmalı.

Banka kullanan herkesin hayali EFT, hesap işletim ücreti gibi saçma sapan ücretlerden kurtulmak değil mi? EnPara.com da bunu sunuyor işte! Daha ne duruyorsunuz?

Zengin faizi konusuna zaten değinmeme gerek yok. Reklamlarında sürekli vurguluyor. Piyasadaki en yüksek faizi veriyorlar. Ne kadar mı? Buyurun kendiniz görün EnPara.com mevduat faiz oranlarını.

Belki merak ediyorsunuz. EnPara.com bunu nasıl başarıyor diye. Hemen söyleyeyim:

Şubeleri için binlerce lira kira ödemiyorlar. Şubeleri olmadığı için elektrik, su, çay, tost masrafları da yok. Şube olmayınca çalışan da yok, çalışana verilen maaş da. Böyle olunca masraf da yok. Masraf olmayınca zart bedeli zurt aidatı diye müşterinin sırtına bindirilen masraflar da yok.

Peki para yatırmanız gerekirse ne yapıyorsunuz? En yakın FinansBank BTM’sine (ATM’nin aynı zamanda para da yatırılabilen versiyonu) gidip para yatırabilirsiniz. Kaldı ki günümüzde hemen her şeyi zaten elektronik ortamda yapıyoruz (kredi kartı veya banka kartı ile ödüyoruz). Ve bu işlemlerin hepsini EnPara.com internet bankacılığından çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Fatura, aidat, vergi, kredi kartı ekstresi ödeme, vs.. Her şey var. Olmayan ne mi var? Hiçbir işlem için ücret YOK.

EnPara.com web sayfasından da çok kısaca bahsetmek isterim. Hayatımda, yazıları insanların çok daha rahat bir şekilde anlayabilecekleri videolara dönüştürüp sunan bir başka banka daha görmedim. Yazı okumak yerine eğlenceli bir şekilde videoları izleyip çok hızlı bir şekilde her şeyi öğrenebiliyorsunuz.

Not: Bu yazı advertorial, yani para karşılığı yazılmış bir reklam yazısı değildir. Bu yazı için Finans Bank’tan TEK kuruş para almadım. Bu kadar kaliteli hizmet sunan bir bankayı tanıtmak benim için bir zevk, bir görev. Seve seve yaparım. Yeter ki insanlar diğer bankalara hadlerini bildirebilsin. Unutmayın, müşteri biziz. Biz ne istersek o olur. Bankaların saçma sapan uygulamalarına mahkum değiliz!

Bu kadar düzgün hizmet verebiliyorsanız, benimle irtibat kurun. Seve seve sizin için de yazarım. Yeter ki böyle kaliteli hizmetler çoğalsın.

Bravo EnPara.com! İyi ki varsın!

Finans Bank’tan bir sonraki isteğim, Garanti’nin Flexi kartı gibi yıllık aidat ücreti olmayan bir kredi kartı çıkartması. O da olursa, tadından yenmez hani :)

Esenlikler diliyorum.

Ek: Tolga Gezginiş‘in Twitter’dan yaptığı yorumla çok önemli bir eksikten bahsetmeyi unuttuğumu farkettim. EnPara.com’un mobil bankacılık uygulaması şu an için sadece iOS cihazlar için var. Uygulamanın Android cihazlar için de yakında çıkacağını paylaşmıştı EnPara.com. Heyecanla Android uygulamasını bekliyoruz.

Ek-2: EnPara.com 30 Temmuz 2013 itibariyle EnPara.com Android uygulamasını Google Play’de kullanıcılarına sundu. Yani yazıyı yazdığım tarihten 12 gün sonra! Elbette 12 günde Android uygulaması geliştirilmediler, daha önce zaten üzerinde çalışıyorlardı ama çok kısa sürede böylesine önemli bir eksik de kapanmış oldu. EnPara.com Android uygulaması, web sayfası gibi oldukça sade ve kullanışlı bir arayüze sahip. Oturum açmadan hesaplarınızla ilgili özet bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Zamanla daha da güzel olacaktır. Şu haliyle bile harika! Teşekkürler EnPara.com!

Leave a Comment