Blog Kelimesinin Doğru Kullanımı: Bloga mı, Bloğa mı Diye Yazılır?

Blog, web ve log (kayıt) kelimelerinin birleşmesi ile Jorn Barger tarafından türetilmiş yabancı kökenli bir sözcük. Özel veya tüzel kişilerin, çeşitli konular hakkında yazılar paylaştıkları web sayfaları da diyebiliriz. Şu an okumuş olduğunuz ozgurturanli.com web sayfası da benim kişisel bloğum örneğin.

Teknoloji ve bilime yeni şeyler katamadığımız için, dilimize yabancı kökenli birçok kelimenin giriyor olması da bunun kaçınılmaz sonucu. Blog gibi yabancı kökenli kelimelerle ilgili dil bilgisi sorunları yaşıyoruz ara ara.

“psikolog” kelimesinden örnek vereyim ilk olarak. Bu kelimenin sonuna sesli bir harf geldiğinde g harfi yumuyaşayarak ğ harfine dönüşüyor. “Psikologa gittim” değil de “psikoloğa gittim” diyoruz. Şayet psikolog kelimesi özel bir isim olsaydı, “Psikolog’a gittim” diye yazar ama yine okunuşta “psikoloğa gittim” diye okurduk.

Gelin görün ki blog kelimesinde de benzer bir durum var ama bazı kişiler “bloga” diye yazarken ben “bloğa” diye yazıyorum. İşin doğrusunu gerçekten merak ettim.

“Bloğumda paylaştığım yazıda” şeklinde mi yazmalıyız yoksa “blogumda paylaştığım yazıda” şeklinde mi? Yani işin doğrusu g harfinin yumuşayarak ğ harfine dönüşmesi mi yoksa g olarak kalması mı?

Bununla ilgili güvenebileceğim kaynak olarak Türk Dil Kurumu‘na başvurdum. Güncel Türkçe Sözlük içerisinde blog kelimesini bulamadım. Ben de bilgi edinme kanunundan yararlanarak TDK’ya blog kelimesinin sonuna sesli bir harf geldiğinde nasıl yazılması gerektiğini sordum ve bana e-imzalı olarak gönderdikleri pdf dosyasında aynen psikolog örneğinde olduğu gibi blog kelimesinin sonuna sesli bir harf geldiğinde g harfinin yumuşayarak ğ harfine dönüşmesinin doğru olduğunu söylediler..

Merak edenler aşağıdaki ekran görüntüsünü inceleyebilirler.

blog-tdk-bilgi-edinme-cevap

Gelen cevabı beğenirsiniz veya beğenmezsiniz (laf olsun diye beğenmezlik yapamazsınız, mantıklı bir gerekçesini sunmak zorundasınız). Eleştirirsiniz (aynı şekilde mantıklı gerekçe sunarak..) veya eleştirmezsiniz ama bu işin uzmanı TDK böyle diyorsa blogu değil bloğu diye yazılır.

Hala itirazınız varsa, söyleyin doğruyu nasıl bulacağımızı, bulalım.

Bu yazıyı paylaşmamın üç nedeni var:

  1. Bir konuda sağlıklı bilgi almak için başvurulacak doğru kanalları kullanmayıp sağdan soldan duyduklarınızla veya “falanca kişi çok güvenilir, onun dediği doğrudur” mantığı ile hareket ederek doğruya ulaşamayacağımızı vurgulamak. Evet araştırmak zaman alan, emek isteyen, zahmetli bir iş ama doğruyu bulmak için de tek yol malesef bu. Google’a sorayım, falanca popüler blog yazarı ne demiş, eğer o öyle yazdıysa doğrudur gibi bir mantık kurmak.. Çok yanlış ve tehlikeli..

  2. Bir çok blog sahibinin ve yazarının bu kelimeyi doğru kullanmalarına naçizane bir katkım olursa mutlu olurum.

  3. TDK’ya güvenemeyeceksek, kime güvenebileceğimizi paylaşan akıllı-mantıklı biri çıkar ve yine akıllı-mantıklı bir cevap verir belki de ben de öğrenmiş olurum.

Esenlikler dilerim.

Leave a Comment