Chrome OS Nedir? Nasıl Yüklenir?

Chrome OS, Google’ın özellikle web tabanlı uygulamalar için 7 Temmuz 2009’da duyurduğu, Linux (Debian -> Ubuntu -> Chromium OS) altyapısına sahip bir işletim sistemi. Chrome OS sadece Google’ın bazı cihazlarında kullanılabilen ve kendi kendine yazılım güncellemesi yapabilen sürümü. Bir de bunun tamamen açık kaynaklı olan Chromium OS sürümü var. Bu yazıda mevcut bilgisayarımıza Chrome OS yükleyemeyeceğimizden Chromium OS’u nasıl yükleyeceğimizi aktarmaya çalışacağım.

Oldukça sade bir arayüzü olan Chromium OS, zamanının neredeyse tamamını internet ve internet uygulamaları üzerinde harcayanlar için düşünülmüş bir işletim sistemi. ABD’de birçok okul ve şirkette kullanılıyor. En belirgin özelliği, Chrome OS yüklü laptopların çok ucuz olmaları ve Google bulut hizmetleri ile tam senkronize olmaları.

Biliyorsunuz, Google’ın bir vizyonu var: Kullandığımız tüm programlar birgün web üzerinde, tek bir çatı altında birleşecek. Böylelikle nerede olursak olalım, hangi işletim sistemini kullanıyor olursam olalım, modern bir tarayıcı ile tüm bu uygulamalara hızlı bir şekilde erişebileceğiz. Google’ın çalışmaları da bu doğrultuda. Gelirlerinin neredeyse tamamını internetteki reklamlardan kazanan (yakın gelecekte bu durumun değişeceğini düşünüyorum) kazanan bir şirketin web tabanlı yazılımlara/uygulamalara yatırım yapması da çok doğal. Bu nedenle Google, Linux çekirdekli (dosya sistemleri için) ama Chrome tarayıcı üzerine inşa edilmiş Chrome OS projesine büyük önem veriyor. Hatta Chrome’un başındaki isim olan Sundar Pichai’nin Android’in başına geçirilmesi, “acaba Android ile Chrome projeleri birleştirilecek mi?” dedikodularına neden olmuştu. Gerçi Pichai Google I/O ’13’te Google’ın Android ve Chrome OS olarak birbirinden farklı iki platformla yola devam edeceğini söylemişti ama ileride neler olur bilinmez.

Chrome OS yapılan en büyük eleştirilerden birisi, uygulamaların hiçbir zaman normal bir bilgisayardaki gibi hızlı çalışamayacağı şeklinde. Bu iddianın sahipleri malesef şimdilik haklılar ancak gün içerisinde yaptığım işleri ve kullandığım yazılımları düşününce zamanımın çok büyük bir kısmının aslında web uygulamaları ile geçtiğini görüyorum. Zaten Chrome OS da web tabanlı uygulamaları kullanacaklar için geliştirilmiş bir işletim sistemi. Windows, GNU/Linux, OS X gibi işletim sistemleri ile kıyaslamak doğru olmaz.

Bu ön bilgilerden sonra gelelim bilgisayarımıza Chrome OS yüklemek için nelere ihtiyaç duyduğumuza ve işlemleri nasıl yürüteceğimize:

  1. 4 GB’lık bir USB flash diski (Google Drive’da çok dosyanız varsa flash diskin 8 GB olması daha iyi olur) bilgisayarınıza takın. Diskin içindeki her şey silineceği için yedeklerinizi almayı unutmayın.

  2. Nightly build links sayfasında en güncel sürüm (en üstteki) Chrome OS flash disk simgesine tıklayın ve indirin. Bu dosya yaklaşık 330 MB ancak bu sıkıştırılmış dosyanın içerisindeki .img dosyasını WinRAR veya 7zip programı ile ayrı bir klasöre çıkarın (çıkardığınız .img dosyası 2.36 GB büyüklüğünde olacak) 

  3. Windows Image Writer programını indirin ve bir klasörün içine açın. Bu klasörün içindeki “Win32DiskImager.exe” dosyasına çift tıklayarak Windows Image Write programını çalıştırın.

  4. Karşınıza gelen güvenli uyarısı ekranında “Çalıştır” butonuna tıklayın. 

  5. Win32 Disk Imager ekranında klasör simgesine tıklayarak ChromeOS-Vanilla-4028.0.2013_04_20_1810-r706c4144.img dosyasını ilgili klasörden seçin. Device bölümde flash diskinizin harfinin seçili olduğundan emin olun (yanlışlıkla başka bir aygıt seçmeyin). 

  6. Windows’ta Bilgisayar’a bakarak flash diskinizin hangi harf ile gösterildiğini görebilirsiniz. 

  7. “Write” butonuna tıklayarak yazma işlemine geçin. 

  8. Karşınıza çıkan “Confirm overwrite” ekranında “Yes” butonuna tıklayarak onay verin. Flash diskinizdeki tüm bilgiler silinecektir. 

Yazma işlemi bittikten sonra flash diskinizi güvenli bir şekilde çıkartın ve Chromium OS’u test edeceğiniz bilgisayarınıza takın.

BIOS ayarlarından, bilgisayarın USB diskten boot edilmesi için gerekli ayarı yapın.

Bilgisayarınızı çalıştırın.

OS X boot ekranına benzer bir ekranla Chromium boot ekranını göreceksiniz ve biraz sonra da Google hesabınızla oturum açmanız için bir pencere belirecek.

Bilgisayar kablosuz ağı görecek. Şifrenizi girin.

İşlemleri sırasıyla ve doğru bir şekilde yaptığınızda aşağıdaki gibi bir ekran sizi bekliyor olacak:

Büyütmek için üzerine tıklayın

Mac OS X ve Linux işletim sistemleri için yapmanız gerekenleri ise Hexxeh bloğunda görebilirsiniz.:

Hiç merak ettiniz mi? Madem Chromium OS Linux tabanlı, Terminal ekranı nerede?

Ctrl + Alt + F2 tuşlarına bastığımızda terminal ekranı gelecek (Ctrl + Alt + F1 ile tekrar Chromium arayüzüne geçiş yapabilirsiniz) ve bize kullanıcı adını soracak.

localhost login : chronos (enter’a basıyoruz)

Password : facepunch (şifre girdiğiniz için karakterler görünmeyecek. Sonrasında enter’a basıyoruz yine)

Daha sonra root olarak işlem yapabilmek için:

sudo su (yazıp enter’a basıyoruz. Şifre sorarsa yine “facepunch” giriyoruz.)

Sıra geldi Flash, java, pdf desteğini yüklemeye.

Terminal ekranında aşağıdaki komutu yazıp enter’a basın.

curl -L http://goo.gl/qPrfd | bash

Bu komut ilgili dosyaları indirip bilgisayarınıza yükleyecek. Bu işlemler sırasında ekran kararırsa (ben yaşadım) herhangi bir tuşa basmanız yeterli. Dosyaların indirilmesi ve kurulması internet bağlantı hızınıza göre 3-15 dakika kadar sürebilir. Yaklaşık 100 MB veri indirileceğini hatırlatırım.

En azından meraklı gözlerin “Chrome OS da neyin nesi? Nasıl bir şey acaba?” sorularına bir nebze olsun cevap verebildiysem ne mutlu.

Yazıyı yararlı bulduysanız sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın! ;)

Kaynak-1
Kaynak-2

Leave a Comment