GSM Operatörlerinin Müşteri Çalma Odaklılığı Bezdiriyor

Mobil Numara Taşıma yürürlüğe girdiğinden beri 65 milyona yakın (yazıyı yazdığım an itibariyle) numara taşınmış. http://www.nts.gov.tr/

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 2013 3. Çeyrek pazar verilerine (PDF, sayfa 35) göre Türkiye’de yaklaşık 69 milyon mobil abone var. Yani neredeyse her numara bir kere taşınmış.

11 yıldır Turkcell’den aldığım GSM hizmetini, “gereksiz pahalı” bulduğum için son 4 yıldır abonesi olduğum Vodafone’a geçerek sonlandırdım. Sadece fiyat odaklı olsaydım Avea’ya geçerdim. Vodafone’un müşteriye verdiği değer diğer operatörlerden çok daha iyi.

Geçenlerde Vodafone’un tarifelerine ve kampanyalarına bakıyorum. Mevcut Vodafone aboneleri için 65 TL olan RED tarifesi, numarasını taşıyarak yeni gelen aboneler için 49 TL!

Saçma geldi tabi. İnsanı gerizekalı yerine koyan bir mantık. Bence kabul edilir değil.

Vodafone ile temas sağladım. Yaptıklarının hoş olmadığını izah etmeye çalıştım. Nafile…

Vodafone, üstü kapalı bir şekilde diyor ki: “Git başka operatöre, gel geriye, 49 TL’den yararlan. Hareket et biraz, paslanma! Sürekli Vodafone’da kalmak bünyeye zarar!”.

Peki ben ne yaptım?

Numaramı Avea’ya taşıdım. 17 TL’ye 500 dakika her yöne konuşma kampanyasından yararlandım. Birkaç gün sonra da tekrar Vodafone mağazasına giderek numaramı Vodafone’a taşımak için müracaat ettim. Vodafone’un bana “mevcut müşteriler bu kampanyadan yararlanamaz” dediği kampanyadan, mevcut müşteriliğimi sonlandırıp tekrar yeni müşteri olarak yararlanma hakkı kazandım. Bana maliyeti ne mi oldu? Bir defa Avea, bir defa Vodafone mağazasına giderek numara taşıma talebinde bulundum. Sonra bir defa da sözleşme imzalamak için tekrar Vodafone mağazasına gittim. Arada Avea’ya 17 TL ödemiş oldum (tabi bu zaman diliminde epey bir görüşme de yaptım. Para boşa gitti diyemem) Hepsi bu. Spor yaptım yani biraz.

Eminim ki Vodafone’un Pazarlama departmanı çok zeki insanlardan oluşuyordur ve anlayamadığım bu işlemleri bana açıklayabileceklerdir. Olur da bu yazıyı Vodafone’da çalışan bir yetkili okursa, ondan ricam, ne olur bu mantığı bana bir açıklasın. 49 TL’lik bu kampanyadan mevcut müşterilerin yararlanmasını engelleyerek elinize ne geçti? Ben yine Vodafone’dayım ve 49 TL’lik o kampanyadan yine yararlandım.

Bu yazıda, bizzat başımdan geçtiği için Vodafone örneğini anlattım. Avea ve Turkcell’de de yaklaşım hep aynı: Mevcut müşteriysen enayi yerine konuyorsun, yeni geldiysen kıymetlisin…

Bu yaklaşım devam ettiği sürece bir o operatör, bir bu operatör, hiç yorulmadan numaramı taşırım. Kim daha çok değer veriyorsa oraya… Sıkıntı yok..

Eminim bu yazıyı okuduğunda Vodafone’un yapacağı şey şu olacak:

“Daha önce Vodafone’lu olanlar, 90 gün geçmeden bu tarifeden yararlanamaz” diye yeni bir şart ekleyecekler.

Oysa ki benim Vodafone’dan beklentim:

“Mevcut müşterimiz de, numarasını taşıyarak gelen yeni müşterimiz de bizim için değerli ve her ikisi de 49 TL fiyat ile bu tarifeyi satın alabilirler” demeleri.

Doğrusu da bu değil mi?

Leave a Comment