Hakkında

Özgür Turanlı
Özgür Turanlı
Google+: Özgür Turanlı (Google sayesinde nostalji oldu)
Twitter: Özgür Turanlı (Ara ara güncel paylaşımlar yapıyorum)
Instagram: Özgür Turanlı (Tadının kaçtığını düşündüğüm günden beri kullanmıyorum. Atıl durumda)
YouTube: Özgür Turanlı (Bir gün video içerik üretme hayalini hala koruduğum kanalım)

1978 Bursa doğumluyum, ancak genetik olarak Artvinliyim. 2001 ODTÜ Gıda Mühendisliği mezunuyum. Eylül 2018’den beri Hamburg’ta yaşıyorum. Buraya Blue Card ile geldim ve 21 ay sonra yerleşme izni (Niederlassungserlaubnis) hak ettim. Tek evimiz (şimdilik) olan dünyanın devletlere, milletlere bölünmüş olması ve milyonlarca insanın bu role alışmış olması bana hala çok ilginç geliyor. İnsanları dil, din, ırk, millet gibi kriterlere göre değil, sadece iyi ve kötü olarak ikiye ayıran, sadece iyi olanlarla iletişim kuran biriyim. Bunun önemini, yabancı bir ülkede yaşamaya başlayınca daha iyi anlamaya başladım.
Sadece teknoloji değil; kamp, doğa yürüyüşleri (hiking), bisiklet, drone pilotluğu gibi hobilerim de var. Hobisiz bir hayatın tatsız tuzsuz bir yemeğe benzediğini düşünüyorum.

Zamanım oldukça internet ve mobil teknolojiler ile ilgili gelişmeleri takip etmeye; edindiğim bazı deneyimleri, düşüncelerimi bloğumda yazılı hale getirmeye çalışıyorum. Meslek lisesi Elektronik bölümünden mezun olmam, sanırım teknolojiden kopmamı engelliyor. Zaten hayatımızın bu kadar içine girmiş bir şeyden kopmaya çalışmamız da beklenemez sanırım. Herkesin okuyabildiği bir not defteri gibi de düşünebilirsiniz burayı. Bazen (sıkıcı, soğuk) konuların dışında hayata dair aldığım notları da düştüğüm bir defter…

Öğrenmenin en güzel yolunun bildiklerimi başkalarıyla paylaşmak olduğunu defalarca deneyimledim. Öğretmek için değil öğrenebilmek için yazıyorum. Bu arada birileri de yazdıklarımı okuyarak bir şeyler öğrenebiliyorsa mutlu olurum.

Yazılarımın bazıları çok eski tarihli ve teknoloji üzerine olanların bir kısmı doğal olarak güncelliğini yitirmiş olabilir. Makalelerin yayım tarihlerine dikkat etmenizi öneririm.

Bloğumda Neden Reklamlar Var? (Eskiden vardı artık yok. Bu kısmı atlayabilirsiniz)

Bu bloğun kendi ayakları üzerinde durabilmesi için her yıl alan adı ve barındırma hizmetleri için bir bedel ödemem gerekiyor. Bloğumda iki farklı reklam modeli var:

  1. Görsel reklamlara her tıklanıldığında Google, reklam verenlerden tahsil ettiği ücretin %68’ini benimle paylaşıyor.
  2. Bazı linklere tıkladığınızda 5 saniye AdFly reklamlarını izliyorsunuz ve yine benzer bir mantıkla izlenilen her reklam için belirli bir ücret ödemesi yapılıyor.

Merak edenler için kısa bir bilgi de paylaşmış olayım. Burada kazanılan paralar çok büyük paralar değil. Google AdSense ve AdFly ile ilgilenenler çok iyi bilirler. Bloğun masrafları bu şekilde karşılanmış oluyor.

Yazılarımda Kullandığım Görsellerin Üzerinde Neden “ozgurturanli.com” İbaresi Var?

Bırakın sadece bir yazı yazmayı, bir de yazının daha kolay anlaşılması için görseller hazırlıyorsanız, saatlerinizi harcıyorsunuz demektir (bazı yazılarımda görsel olmamasının en büyük nedeni budur).

Siz bu kadar emek verip hazırlık yaparken hiç utanmadan, sıkılmadan, bloğuma link vermeden kopyala/yapıştır yaparak makalelerimi izinsiz kullanan “kötüler” var. En azından içeriğin nereden kopyalandığı anlaşılsın diye görsellerin üzerine “ozgurturanli.com” yazıyorum. Sebebi malesef budur.

Hala buradaysan, teşekkür ederim. Umarım ayırdığın zamanına değer şeyler bulabilmişsindir.

2016’dan sonra yazılarıma ara verdim (vermek zorunda kaldım da denebilir). Hayatımda biraz değişiklikler oldu. Düzenli içerik paylaşabilen disiplinli insanlara hep saygı duymuş ve imrenmişimdir. Umarım arayı çok açmam.

Sağlıklı kal.

Özgür Turanlı
Mart 2021