Linux Mint 14 Nadia’dan Linux Mint 15 Olivia’ya Yükseltme

Linux Mint 15’in duyurulması ile birlikte bazı Linux sevdalıları bu yeni sürüme geçiş yaparken bazılarımızda ise “Yeni sürüme nasıl geçiş yapabiliriz?” endişelerinin oluşması çok doğal. Bu tür endişeleri olan mevcut Linux Mint 14 kullanıcılarının, bu geçişi kolayca nasıl yapabilecekleri üzerine bir yazı hazırlamanın yararlı olacağını umuyorum.

Linux Mint, Ubuntu’nun depolarını kullandığı için Ubuntu’nun en son sürümü olan 13.04 Raring’e göre isimleri güncellememiz gerekiyor. Bunun için Uçbirim’de (Terminal) aşağıdaki komutu çalıştırmalıyız:

sudo sed -i ‘s/quantal/raring/’ /etc/apt/sources.list

Benzer şekilde Linux Mint 14’te “nadia” geçen kelimeleri de Linux Mint 15 için “olivia” ile değiştirmemiz gerekiyor.

sudo sed -i ‘s/nadia/olivia/’ /etc/apt/sources.list

Burada Linux’un sed komutunu kullanarak içinde “quantal” geçen her şeyi “raring” ile; “nadia” geçen her şeyi de “olivia” ile değiştirmiş olduk.

Bu isim değişikliklerinden sonra sistemimizi güncelleyebiliriz:

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

Paket yöneticisi, yeni yapılandırma dosyalarını mı kullanmak istediğimizi yoksa eskilerini mi kullanmak istediğimizi soracak. “Y” diyerek yenileri tercih edebiliriz. Eski dosyalar, yenileri ile aynı klasör içerisinde, dosya isminin başında “.dpkg-old” olacak şekilde saklanırlar. Yeni ayarlardan memnun kalmazsanız eski dosyaları kullanabilirsiniz.

Şimdi de sıra geldi yükseltme işlemine:

sudo apt-get upgrade

Yükseltmeyi de yaptığımıza göre artık sistemimizi tekrar başlatabiliriz:

sudo shutdown -r now

Sistemimizi Linux Mint 15 Olivia’ya yükseltmiş olduk.

Kaynak: LinuxG.net

Leave a Comment