Samsung Galaxy Ace (GT-S5830) Android 2.3.6 Güncellemesi Nasıl Yapılır?

[Güncelleme: 16.02.2013] Bu yazıyı ilk kaleme aldığımda (12 Temmuz 2012) resmi Android 2.3.6 güncellemesi Samsung Türkiye tarafından duyurulmamıştı. Son zamanlarda bazı okuyucularımdan güncellemenin geldiği şeklinde geri bildirimler aldım. Özel bir ROM kullandığım için bu bilgiyi kendim kontrol etmedim. Yazıyı okumadan önce Samsung’un Kies yazılımı yüklü olan bilgisayarınıza telefonunuzu USB kablo ile bağlayarak güncelleme gelip gelmediğini kontrol etmenizi ve güncelleme gelmişse resmi güncellemeyi yüklemenizi öneririm.[/Güncelleme]

[Güncelleme: 31.01.2013] Android’in en son sürümü olan 4.2.1 Jelly Bean’i S5830 telefonunuza nasıl yükleyeceğinizi merak ediyorsanız şu yazıyı okuyabilirsiniz: Samsung Galaxy Ace S5830 için Android 4.2.1 Jelly Bean Güncellemesi Nasıl Yapılır? [/Güncelleme]

Öncelikle yapacağınız tüm işlemlerde sorumluluğun sadece size ait olduğunu ve hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmediğimi kesin bir şekilde ifade etmek isterim.

Burada anlattığım tüm bilgiler test edilmiş ve doğrulanmıştır.

Problem yaşamamak için sadece burada anlatılan işlemleri doğru sırayla uygulayın. Anlatılanlar zor değil. Sadece biraz sabır gerekli. İhtiyacınız olan dosyaları yalnızca verdiğim linklerden indirin.

Deneyimi az olan kullanıcılar, ilk önce yazıyı bir defa okuyup ne yapılacağını anlamaya çalışsın. İkinci seferde yazıyı en baştan okuyarak işlemleri telefonuna uygulasın.

Hayatınızda hiç risk almayan biriyseniz, bu yazıyı hiç okumayın :)

“Değişiklikleri severim, biraz riskten hiçbir şey olmaz” diyenlerdenseniz, o zaman aşağıda anlattıklarımı çok dikkatli bir şekilde ve aynen söylediğim şekilde ve sırasıyla uygularsanız, Samsung Galaxy Ace telefonunuzu Android 2.3.6 sürümüne yükseltmiş olacaksınız.

Uyuşuk Samsung Türkiye, resmi yollarla (Samsung Kies yazılımı üzerinden) hala Android 2.3.6 sürümünü yayınlamış değil. Aylardır takip ediyorum. 3. dünya ülkelerine bile güncelleme geldi, Türkiye’ye hala güncelleme yok! Twitter üzerinden taciz ettim, mail attım olmadı. Adamlar rahat mı rahat! Artık bıktım ve Samsung’un Nordic ülkeleri (Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç) için yayınladığı resmi ROM’u kendi çabamla yüklemeye karar verdim. Bu işlemi yaparken birçok siteyi kurcaladım ve gördüğüm şey şuydu: Hiçbir sitede derli toplu ve anlatımı sade olan bir açıklama yoktu. Bunun üzerine bu makaleyi yazmaya karar verdim. Umarım siz de kolay bir şekilde güncellemenizi yapar ve rahat edersiniz. Bu yazı, zaten alabileceğimiz son sürüm olan 2.3.6’yı aylarca yayınlamayarak bize çile çektiren Samsung Türkiye mağdurlarına gelsin.

Hatırlatma: Bu orijinal ROM’u yalnızca Android 2.1 ve üzeri versiyonlara sahip GT-S5830 model Galaxy Ace telefonlara yükleyebilirsiniz. GT-S5830i model telefona sahip olanlar sakın yüklemeye çalışmasın.

Orijinal ROM: Yükleyeceğiniz bu ROM, orijinal Samsung Galaxy Ace 2.3.6 ROM’udur. [Güncelleme:15.08.2012] Bazı forumlarda CyanogenMod 9 (CM9) kullanarak 4.0.3’e yükseltme yaptığını iddia edenler gördüm. Evet, doğrudur. Eğer amacınız ne olursa olsun ille de 4.0.3 kullanmaksa, bu yönteme başvurabilirsiniz ama şunu asla unutmayın: CM9 ROM’u yüklediğinizde telefonunuzda bir çok özellik çalışmayacak! Dijital pusula, radyo, kamera gibi çok temel özelliklerden faydalanamayacaksanız, 4.0.3’e yükseltmenin lüzumu yok! CM9 ROM (Android 4.0.4) Samsung Galaxy Ace S5830 için tamamlandı ve sorunsuz bir şekilde çalıştığı söyleniyor ancak Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)’ün çok iyi olmadığını söylüyor herkes. Jelly Bean çok daha iyimiş. CM10 ROM’da (Android 4.1.1, Jelly Bean) ise kamera ile ilgili küçük bir sıkıntı dışında her şey çalışıyor. Elbette Chrome yok çünkü Chrome’un çalışması için en az ARMv7 olması gerekiyor. Galaxy Ace’de ise ARMv6 var biliyorsunuz. Yakın bir zamanda Galax Ace için Jelly Bean (4.1.1) ROM’u hazır olacak. Önce kendim deneyip, gerçekten geçmeye değip değmeyeceğini detaylı bir yazı ile paylaşmayı düşünüyorum, bir aksilik olmazsa. Gerçekten merak ediyorum, bu kadar düşük bir donanımda nasıl çalışacak diye.

Android 2.3.6, Samsung Galaxy Ace’in resmi olarak desteklediği en son sürümdür. Biliyorsunuz Ice Cream Sandwich (4.0.x) veya Jelly Bean  (4.1.x) gibi sürümlerin Samsung Galaxy Ace’de çalışması imkansız (yukarıda anlattığım istisnai durum hariç). Bunun temel nedeni işlemcinin yavaş (800 MHz) ve RAM’in az (278 MB) olmasıdır. Gerek Android’i geliştiren Google, gerekse de üretici firmalar (belki de ticari nedenlerle) Jelly Bean için çok daha yüksek donanımlar işaret ediyor ancak geliştirilen özel ROM’lar sayesinde Jelly Bean’in Samsung Galaxy Ace S5830’da da çalışabildiğini gösteriyor. Ne diyeceğimi şaşırmış vaziyetteyim.

Güncelleme yapmadan önce telefonumuzdaki rehber, uygulama gibi önemli bilgilerin yedeğinin alınması son derece önemli. Yanlış bir işlem yaparsanız en azından bilgilerinizi kaybetmemiş olursunuz. Bunun için önce aşağıdaki makaleleri okumanızı şiddetle öneririm. Sonradan “Eyvah! Tüh!” dememek için önleminizi alın lütfen.

Android Telefonlarda Rehberin Yedeği SD Karta Nasıl Alınır?

Android Telefondaki Uygulamaların Yedeği Nasıl Alınır?

Uygulamalarınızın yedeğini SD karta alabilmek için ES File Explorer File Manager uygulamasını öneririm. Daha iyi uygulamalar da var ancak bu uygulama ile çok basit bir şekilde ve hiçbir sorun yaşamadan telefonumdaki tüm uygulamaların yedeğini SD karta aldım ve 2.3.6 güncellemesinden sonra sorunsuz bir şekilde hepsini geri yükledim.

2.3.6 güncellemesi ile Samsung Galaxy Ace’de gözlemleyebileceğiniz iyileştirmeler şunlar olacaktır:

  1. Daha iyi bir pil performansı (batarya kullanımı 2.3.6 sürümünde çok bariz bir şekilde iyileştirilmiş ve pil çok daha uzun süre dayanıyor) sunuyor. Sırf bunun için bile güncellemeye değer!
  2. Telefonda farkedilir bir performans artışı (menüler arasında geçişler ve ekran açıp kapama arasında geçen süre, telefon hafızasının daha verimli kullanılması gibi) var.
  3. Wifi (kablosuz internet) bağlantısı daha iyi çalışıyor.
  4. Daha önceki sürümde yer alan bazı bug’lar giderilmiş (Açıkçası bu bug’ların neler olduğuna dair çok detaylı bilgilere ulaşamadım).

2.3.6’ya geçtiğinizde dikkatinizi çekecek bazı değişiklikler:

  1. Ekran görüntüsü yakalamak için eskiden “Geri” tuşu ile birlikte “Home” tuşuna basmak gerekirdi. Bu da bazı uygulamalarda sıkıntı yaratırdı. Geri tuşuna bastığınızda bir önceki sayfaya geçerdi ve bazı ekranların görüntüsünü asla yakalayamazdınız. Çok büyük bir saçmalıktı. Bu sıkıntı 2.3.6 sürümü ile giderilmiş. Artık ekran görüntüsü yakalamak için “Home” tuşu ile “Power” tuşuna aynı anda basmak gerekiyor. Böylelikle her şeyin ekran görüntüsünü alabilirsiniz.
  2. Uygulamaların olduğu sayfadaki geçişler sonsuz bir döngü şeklindeydi. Örneğin 5 sayfadan oluşan uygulama sayfanızın olduğunu var sayalım. 5. sayfadan 1. sayfaya geçiş mümkündü. Ancak ana sayfaki sayfalar arası geçiş için böyle bir seçenek yoktu. Yani en son sayfadan 1. sayfaya geçemezdiniz. 2.3.6 sürümüyle artık bu mümkün.
  3. Not almak için “Post-it” benzeri bir uygulama eklenmiş. Android Not Uygulaması

Bu kadar bilgiden sonra gelelim güncellemeyi nasıl yapacağınıza.


Android 2.3.6 güncellemesi için ihtiyacınız olan dosyalar:

Yazının devamını sadece üyeler görebilir.

Üye iseniz oturum açın.

Üye değilseniz, Üye Kullanıcı sayfasını ziyaret edin lütfen.

533 thoughts on “Samsung Galaxy Ace (GT-S5830) Android 2.3.6 Güncellemesi Nasıl Yapılır?”

  1. ben telefonumda swyp ile mesaj yazamıtorum ama baska bi ayrınıda yapamadım.telefonu fabrika ayarlarına sıfırladım ama gene olmadı.nasıl tus takımını degstire bilirim

Comments are closed.