Samsung Galaxy Ace (GT-S5830) ile Android 4.0.4 İzlenimlerim

BURADA PAYLAŞILAN BİLGİLER SADECE S5830 İÇİNDİR.

[Güncelleme: 29.01.2013] 4.0.4 sürümü yerine 4.2.1 sürümünü yüklemenizi öneririm. Hem en son sürüm, hem de 4.0.4’ten daha hızlı çalışıyor.

Samsung Galaxy Ace S5830 için Android 4.2.1 Jelly Bean Güncellemesi Nasıl Yapılır?

[/Güncelleme]

[Güncelleme: 18.01.2013] Dün Maclaw’ın S5830 için yayınladığı AOSP 4.0.4 ROM’u telefonuma yükledim ve test ediyorum. İlk izlenimlerim çok iyi. Henüz yeterince test etmedim ama meraklı okuyucularım için ROM’u paylaşayım.

İndirme linki: Maclaw Samsung Galaxy Ace Android 4.0.4 ROM [/Güncelleme]

[Güncelleme: 06.01.2013] Yazıyı ilk yazdığım tarih olan 17 Ağustos 2012’den sonra zaman içerisinde Galaxy Ace S5830 için Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) sürümünde iyileştirmeler oldu. Şu an Ace kullananlar için en iyi sürüm bence bu. Jelly Bean’den şimdilik uzak durmakta yarar var. Önemli olan zaten 4 ve üzeri sürümleri kullanabilmek çünkü artık birçok gelişmiş uygulama 4’ün altındaki sürümlere destek vermiyor. Jelly Bean şu an için Ace’de çok (düzgün bir şekilde kullanmaya engel olacak kadar) yavaş çalışıyor ve gerçekten çok kötü. Belki ilerleyen aylarda iyileştirilmiş olur.

Yüklemeye değer bir Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) RC4.1 ROM için şu linki kullanabilirsiniz.

Aşağıda RC1 ROM için deneyimlerimi aktarmıştım. Bu yeni ROM’un RC4.1 olduğunu düşünürsek üzerinden oldukça zaman geçtiğini ve bu süre zarfında birçok problemin giderildiğini söyleyebilirim. Yaklaşık 2 haftadır bu ROM’u kullanıyorum ve memnunum. [/Güncelleme]

24 saatliğine de olsa (neden bu kadar kısa sürdüğünü ilerleyen bölümde detaylıca açıklamaya çalışacağım) Samsung Galaxy Ace GT-S5830 telefonum ile Android 2.3.6’dan 4.0.4’e geçişin vermiş olduğu şaşkınlığı ve heyecanı yaşadım. Şaşkın ve heyecanlıydım çünkü Samsung’un en son 2.3.6 güncellemesi yapıp (o güncellemeyi bile hala yapmadılar) kaderine terkedeceği bir telefonda 4.0.4’ün bu kadar akıcı çalışmasına inanamadım. Sırf Android’in 4.x sürümünü deneyimleyebilmek için yeni bir telefon alma planlarımın üzerini çizdim, çok mutluyum! :)

NOT: Burada anlatacaklarım sadece CyanogenMod 9 ROM’un Galaxy Ace’e uyarlanmış RC1 sürümünü kapsamaktadır, orijinal Android 4.0.4 ROM’u için geçerli değildir.

Bu kadar kısa sürede mümkün olduğunca her menüyü, her ayarı kurcalamaya çalıştım ve yüzeysel de olsa ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4.0.4’ten paylaştığım ilk tweet:

Android 2.3.6’dan sonra 4.0.4’ü kullanmak gerçekten çok farklı bir deneyimdi. Arayüz tamamen değişmiş. Menüler, tasarım.. İlk 5 dakika ciddi ciddi bir bocalama yaşadım. Değişim genel olarak olumlu yönde ancak olumsuz yanları da yok değil.

XDA-Developers‘dan Maclaw‘ın, CyanogenMod 9 ile Samsung Galaxy Ace S5830 için özel derlediği ROM’u yükledim. Elbette bunun için telefonu root1 etmek ve telefona ClockworkMod Recovery2 yüklemek gerekiyor (Bu iki konuyla ilgili detaylı makaleler hazırlıyorum, bilginiz olsun).

[Güncelleme: 13.09.2012] Her iki konuyla da ilgili makaleleri 07.09.2012’de web sayfamdan yayınladım ama linklerini buraya eklemeyi unutmuşum.

 1. Android Cep Telefonu Nasıl Root Edilir/Yapılır?
 2. Samsung Galaxy Ace’e (Gingerbread) ClockworkMod Recovery Nasıl Yüklenir?

Her ne kadar Maclaw’ın RC1 (release candidate, sürüm adayı) diye adlandırdığı ve “tüm problemler giderildi” dediği bir ROM olsa da Bluetooth, Wi-Fi, hotspot ve tethering (telefonun mobil internet bağlantısı ile bilgisayarda internete girme) gibi özelliklerde sorunlar yaşadım. İnterneti cep telefonum üzerinden kullandığım için de hemen eski kararlı Android sürümüne geçmem gerekti çünkü internetsizlik gerçekten çok kötü! :) Bu sorunların dışında, Android Ice Cream Sandwich (4.0.4)’in 278 MB RAM’e sahip Samsung Galaxy Ace S5830’da sorunsuz ve gayet akıcı bir şekilde çalıştığını söyleyebilirim. İnanamadım. Muhtemelen Jelly Bean (4.1.1) ROM’u hazır olduğunda (henüz beta aşamasında, RC bile olamadı ama yakında çıkacağını biliyorum) o da bu şekilde hızlı, hatta daha akıcı bir şekilde kullanılacak.

Samsung Galaxy Ace S5830 üzerinde çalışan CyanogenMod 9 ROM (Android 4.0.4)’te beğendiklerim:

 1. Gmail’in 4.1.2 sürümünü (sadece Android 4.0.x sürümlerinde çalışıyor) kullanma imkanım oldu ve gerçekten çok harika bir arayüze sahip. İnanılmaz hoşuma gitti. Android 2.3.6’da da Gmail’i keşke bu arayüz ile kullanabilseydik.

 1. Takvim uygulaması da baştan aşağı yenilenmiş. Pinch to zoom (çimdik atarak zum yapma, yani iki parmağınızla zum yapma) özelliği sayesinde zum yaparak takvimdeki etkinlikleri detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz. Aynı gün içerisinde çok sayıda (2’den fazla) tüm gün aktiviteleriniz varsa, bunları da genişletip görebiliyorsunuz. İşinizi kolaylaştıran özellikler.

 1. Android 2.3.x sürümlerinde mobil veri kullanımını, uygulama yükleyerek takip edebiliyorsunuz. Daha önce “PhoneUsage for Android” makalemde benim favori uygulamamdan çok kısaca bahsetmiştim. 3G Watch Dog, Onavo gibi alternatifler mevcut. 4.0.4’te ise veri kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler, işletim sistemine dahil edilmiş.

 1. Telefonun hemen her özelliğini çok detaylı bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Hem iyi olmuş hem de başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için biraz karışık olmuş diyebilirim.
 2. Zil ve uyarı sesleri çok güzel.

Samsung Galaxy Ace S5830 üzerinde çalışan CyanogenMod 9 ROM (Android 4.0.4)’te beğenmediklerim:

 1. Batarya süresini uzatmak için midir bilmiyorum ama genel olarak tema çok koyu geldi bana.
 2. Veri kullanımının (download/upload) aktif olup olmadığını gösteren ikonu hiç beğenmedim. Çok küçük bir detay gelebilir ama çok kullanışsız. Verinin alınıp gönderildiğini gösteren oklar çok belirsiz (). En azından renkli olsalarmış. Rahat görebilmeniz için 2 kat büyütülmüş ekran görüntüsünü de paylaşıyorum: 

Henüz Problemi Giderilmemiş Özellikler:

 1. Benim için en gerekli özelliklerden birisi olan tethering (telefonu modem olarak kullanmak) özelliği çalışmadı. CM9 RC1’in direkt üzerini çizmeme neden oldu. Bu hatanın mutlaka en kısa sürede giderilmesi lazım.
 2. Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısı da sorunluydu. Bazen açılıyor, bazen açılmıyor. Kararlı değil.
 3. Klavye bir ara saçmaladı. Büyük harfler görünürken, bastığım harfler küçük görünmeye başladı (ekran görüntüsünden ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır).

 1. Bir-iki defa Trebuchet Launcher’ın takıldığına şahit oldum.

Test Etmediğim Özellikler:

 1. Kamera (fotoğraf ve video). Çok kullandığım bir özellik olmadığı için denemeye gerek duymadım ancak elbette düzgün çalışıp çalışmadığı önemli. Vizörde görüntüyü gördüm ancak deklanşöre basıp da fotoğraf çekmek aklıma gelmedi açıkçası. Büyük ihtimalle çalışıyordu.
 2. Yukarıda bahsettiğim konular dışındaki özellikler :)

Samsung Galaxy Ace S5830 için Jelly Bean (4.1.1) sürümü hazır olduğunda telefonuma yükleyip deneyeceğim. 4.1.1 de 4.0.4 gibi akıcı çalışırsa ve sorun yaşamazsam, 4.1.1’in nasıl yüklenceğini görsellerle ve detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım. Eğer Jelly Bean fos çıkarsa (ki hiç sanmıyorum) o  zaman da 4.0.4’ün kararlı hali çıktığında onun nasıl yükleneceğini detaylıca açıklamaya çalışırım. Şimdilik gözüm Jelly Bean’de. Eğer o çalışırsa Ice Cream Sandwich’in pabucunu dama atar zaten :)

ÖZET:

2.x’ten sonra 4.x, Android için gerçekten çok radikal bir geçiş olmuş. Windows 3.1’den Windows 95’e geçişe benzettim biraz ancak bu tür önemli geçişlerde hatalar olabiliyor. Sanırım Google bu hataları 4.1 sürümünde giderip akıcı bir işletim sistemi yarattı. Jelly Bean’in kararlı sürümünü (CyanogenMod 10) test edebilmek için sabırsızlanıyorum. Galaxy Ace’in hala ölmediğini ve bu düşük donanımına rağmen hala çok iyi çalıştığını (bunda asıl pay aslında Linux tabanlı Android’in) görmek de ayrı bir keyifti.

122 thoughts on “Samsung Galaxy Ace (GT-S5830) ile Android 4.0.4 İzlenimlerim”

 1. benim android sürümüm 2.3.4 sürüm yükseltmeyi yapamıyorum yardımcı olur musunuz

 2. Özgür Bey Merhaba. Benim telefon modelim Ace s5830i benim modelim için Android 4.2.1 güncellemesi mevcut mudur? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Comments are closed.