Samsung Galaxy Ace S5830 Android 4.1.1 Jelly Bean Güncellemesi Nasıl Yapılır?

[Güncelleme: 31.01.2013] Android 4.1.1. Jelly Bean yerine daha güncel ve daha kararlı olan 4.2.1 sürümü için hazırladığım yazıyı okumanızı tavsiye ederim: Samsung Galaxy Ace S5830 için Android 4.2.1 Jelly Bean Güncellemesi Nasıl Yapılır? [/Güncelleme]

Daha önceki yazımda (Samsung Galaxy Ace (GT-S5830) Android 2.3.6 Güncellemesi Nasıl Yapılır?) Samsung Galaxy Ace’in alacağı en son resmi Android sürümünün 2.3.6 olduğunu ve bundan başka resmi güncelleme gelmeyeceğini yazmıştım. Gerekçe olarak düşük işlemci ve hafıza gösterilmişti ancak XDA Forum üyelerinden Maclaw, Samsung Galaxy Ace S5830 (5830i kullananlara kötü haber) için özel bir CyanogenMod 10 ROM’u hazırlamış. Bu şu demek: Galaxy Ace S5830 ile Android 4.1.1 Jelly Bean kullanmak mümkün. Üstelik kullananlar çok da hızlı olduğunu söylüyorlar.

ÖNEMLİ UYARI:

 • Bu makalede yer alan bilgiler sadece Samsung Galaxy Ace S5830 içindir. Burada anlatılanları farklı model ve marka telefonlarda uygulamanız durumunda telefonunuzda kalıcı hasar oluşabilir.
 • Burada yazılanlar sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Herkesin telefonu farklı parametrelere sahip (ayarlar, uygulamalar, vs.) olacağından sizde de %100 çalışacağı garanti edilmemektedir.
 • Burada anlatılan bilgilerin uygulanması sizin sorumluluğunuzdadır. Burada anlatılanları kendi telefonunuzda uygulamanızdan doğabilecek sonuçlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamayacağımı peşinen kabul etmiş sayılırsınız.
 • Eğer bu bilgileri kendi telefonunuzda da uygulamak isterseniz, önce anlattıklarımı bir defa çok dikkatlice okuyun, ikincisinde uygulamaya çalışın.

NELER GEREKLİ?

 • Telefonunuzun root edilmiş olması gerekiyor. Eğer daha önce okumadıysanız Android Cep Telefonu Nasıl Root Edilir/Yapılır? yazısını MUTLAKA OKUYUN.
 • ClockworkMod Recovery yüklü Samsung Galaxy Ace S5830 telefon. ClockworkMod Recovery’nin nasıl yükleneceğini Samsung Galaxy Ace’e (Gingerbread) ClockworkMod Recovery Nasıl Yüklenir? makalesinden öğrenebilirsiniz. Daha önce okumadıysanız MUTLAKA OKUYUN.
 • Android 4.1.1 Jelly Bean ROM‘u (indirme linkini henüz paylaşmıyorum çünkü yakında daha kararlı bir sürümü çıkacak. Eskisini paylaşıp başınıza dert açmak istemedim. Sağdan soldan bulduğunuz 4.1.1 ROM’unu yükleyip başınızı belaya sokmayın. SABIRLI OLUN BİRAZ).
 • Ne olur ne olmaz, telefonunuzdaki tüm kişisel verilerinizin (rehber, SMS, MMS, internet ayarları, WiFi şifreleri, vs.) yedeğini alın.

ADIM ADIM İŞLEMLER:

 1. CyanogenMod 10 ROM’u telefonunuzun SD kartına kopyalayın.
 2. Telefonunuzu kapatın.
 3. Telefonunuzun HOME tuşu ve Açma/Kapama Tuşuna aynı anda basılı tutarak telefonunuzu ClockworkMod Recovery Mode’unda açın.
 4. Kurulum sırasında ters gidebilecek durumlara karşı mevcut ROM’unuzun yedeğini almak için NANDroid’i çalıştırın. Ana menüde önce Backup and Restore sonrasında ise  Backup‘ı seçin. Backup işlemi tamamlanıncaya kadar bekleyin.
 5. Ana menüye dönün ve şu işlemleri yapın:
 6. Wipe data/factory reset
 7. Wipe cache partition
 8. Ana menüye tekrar dönün ve Advanced menüsünü daha sonra da Wipe Dalvik cache menüsünü seçin.
 9. Ana menüye dönün ve Install ZIP from SD card menüsünü seçin.
 10. Choose ZIP from SD card menüsünü seçin ve CM10 ROM zip dosyasını seçin. İşlem tamamlanana kadar bekleyin.
 11. Ana menüye dönün ve Reboot system now menüsünü seçerek telefonu yeniden başlatın.

Tebrikler! Artık Samsung Galaxy Ace S5830 telefonunuz ile Android 4.1.1 Jelly Bean’in tadını çıkarabilirsiniz.

87 thoughts on “Samsung Galaxy Ace S5830 Android 4.1.1 Jelly Bean Güncellemesi Nasıl Yapılır?”

 1. ben güncellemeyi yaptım fakat. zil sesini kendi müziklerimden yapamıyorum. bu konuda yardımcı olurmsuun kardeşim. paylaşımların için emeğine sağlık teşekürler

 2. Hocam ben güncellemeyi yaptım ama telefon açılmıyor.CuanogenMod yazısı dönüp duruyor. sabaha kadar bekledim açılmadı.

Comments are closed.