Samsung Galaxy Ace S5830 Android 4.2.2 Jelly Bean Güncellemesi Nasıl Yapılır?

[Güncelleme: 15.11.2013] [highlight]Kötü haber: [/highlight]4.2.2’yi 1 hafta kadar kullanmış ve sorun yaşamadığımı belirtmiştim ancak zaman geçtikçe wifi ile ilgili sorunlar yaşamaya başladım. Telefon durduk yere reset atıyor ve belirgin bir şekilde yavaşlamaya başladı. Bir önceki sürüm olan 4.2.1 çok çok daha stabil çalışıyor. O ROM’a geçeceğim. Elimde olmayan bu hatayı en azından paylaşayım ki sorumluluğumu yerine getirmiş olayım. Sorun yaşayanlardan özür diliyorum.

[/Güncelleme]

Galaxy Ace S5830 için 4.2.2. güncellemesi SADECE;

telefonlar için geçerlidir.

S5830i veya başka model telefon kullananlar SAKIN bu güncellemeyi YÜKLEMESİN.

Bu yazıda anlatılanları uygulamak herkesin kendi sorumluluğundadır.

Ben uyguladım ve sorunsuzca kullanıyorum. Dikkatli ve sabırlı olursanız, her şeyi anlattığım sırada ve eksiksiz uygularsanız sorun yaşamazsınız. Beni tanıyanlar artık biliyor. Test edip onaylamadan sizinle paylaşmıyorum.

Uzun bir süredir (8 aydan fazla oldu) CyanogenMod’un gönüllüler tarafından S5830 için özel derlenmiş Android 4.2.1 sürümünü kullanıyordum ve bir taraftan da yeni sürümleri (4.2.2. ve 4.3) takip ediyorum. Yeterince kararlı olduğuna kanaat getirdikten sonra Android 4.2.2.’yi denemeye karar verdim.

Yazının ilerleyen bölümlerinde güncellemenin nasıl yapılacağını adım adım anlattım ve gözlemlerime yer verdim.

Meraklı ve sabırsız kullanıcılar S5830 için Android 4.3 sürümünün ne zaman çıkacağını bilmek isteyecektir. 4.3 sürümü, telefona yükleyip günlük hayatta kullanabileceğimiz kadar kararlı değil henüz. Kararlı hale geldiğinde onu da paylaşacağım hiç merak etmeyin. Amacım ROM’u ilk duyuran olmak değil; başınız ağrımadan, gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz hale geldiğinde paylaşmak. Yoksa ki paylaşırım ROM’u, yüklersiniz.. Sonra da lanet okumaya başlarsınız. Gerek yok… 4.3’ü biraz daha beklemekte yarar var.

4.2.2’ye geri dönelim…

Orijinal Android 4.2.1 sürümü ile 4.2.2 sürümü arasında önemli bir fark yok. Ancak S5830 için gönüllü geliştiriciler tarafından derlenen 4.2.2 ROM’unda, 4.2.1’e nazaran belirgin farklar var. Örneğin kamera çok iyi çalışıyor. Hiç çökme veya yavaşlama yaşamadım. Trebuchet Launcher yerine Apex Launcher kullanılmış, daha iyi olmuş. Sırf bu iki nedenle bile, 4.2.1 kullananların 4.2.2’ye geçmesini önerebilirim. Ayrıca 4.2.2 ROM’un pil tüketimi 4.2.1’den biraz daha iyi. Özellikle 3G açıkken mobil veri kullanımı sırasında 4.2.1 ROM’unda batarya hızlı bir şekilde bitiyordu. 4.2.2 biraz daha iyi. Ben yine de mümkün olduğunca 2G’de kullanmanızı öneriyorum. Çok belirgin bir iyileşme oluyor.

Pil değerleri ile ilgili kabaca bir örnek vereyim: Orijinal olmayan batarya ile telefonu 23 saat kullandım. Bu süre içerisinde 30-35 dakika telefon görüşmesi yaptım ve ekranın toplam açık kalma süresi 3.5 saatti. Detaylı bir zaman tutmadım ama YouTube videoları da izledim, internette de gezindim.. Galaxy Ace gibi bataryası küçük olan bir telefon için bu değerler başarılı sayılır. Pil tüketimini etkileyen onlarca parametre olduğunu hatırlatarak bu sürelerin çok değişken olabileceğini vurgulamak isterim.

(Aklıma gelmişken.. S5830 artık 3 yaşında ve çok eski bir telefon. Orijinal pili ya çoktan ölmüştür ya da can çekişiyordur. Ben piyasada orijinal pil bulamadım. Yedek pili nasıl tedarik ediyorsunuz?)

Başka neler değişmiş:

Dosya yöneticisi olarak Total Commander kullanılmış. Çok kullanılan bir dosya yöneticisi ama ben çok beğenmedim. İş görür mü? Görür.

OTA Update Center eklenmiş. Önemli bir yenilik. Bundan sonra bu ROM için çıkacak olan güncellemelerden anında haberdar olacaksınız ve çok kolay bir şekilde otomatik olarak telefonunuzu güncelleyebileceksiniz. “Yeni sürüm ne zaman çıkacak?” diye meraklanan kullanıcılar sırf bu nedenle bile bu ROM’u yüklemek isteyebilir.

Yazının devamını sadece bağış yapan üyeler görebilir.

Söz verdiğim gibi mevcut üyeler yeni yazılarımı tekrar bağış yapmadan ömür boyu okumaya devam ediyorlar.

Üye iseniz oturum açın.

Üye değilseniz, Üye Olmak İstiyorum sayfasını ziyaret edin lütfen.

Samsung Galaxy Ace S5830 için Android 4.3 yakında!