Samsung Galaxy Ace S5830 Android 4.2.1 Jelly Bean Güncellemesi Nasıl Yapılır?

[Güncelleme: 24.10.2013] Daha kararlı ve bir üst sürüm olan Android 4.2.2’yi yüklemenizi öneririm. [/Güncelleme]

[Güncelleme: 17.02.2013] Yazıyı yayınladıktan sonra yapılan yorumları okuyunca bu açıklamayı yapmak zorunluluk haline geldi.

 1. Yazıda belirtmiş olmama rağmen hala bu ROM’un S5830 dışındaki modellere uygulanabilip uygalanamayacağını soranlar oluyor. Bunu anlamak çok mu zor arkadaşlar? Yazıda açıkça yazdım: “sadece S5830 içindir“. “Sadece S5830 içindir” ne demek? Bu açıklamaya rağmen “belki olur” mantığıyla farklı model telefonlara bu ROM’u yükleyip, telefonunu bozup sonra da “acil yardım edin” diyenler.. Ne diyeyim ki ben size? Ağzımla laf söylüyorum, yine bildiğinizi okuyorsunuz. Madem öyle.. Siz bilirsiniz. İstediğinizi yapın.
 2. Anlattıklarımı tek tek okuyup, sırasıyla uygulayanlar sorunsuz bir şekilde ROM’u yüklemiş, teşekkür yorumları yazmış ama görüyorum ki epey bir kişi de sorun yaşamış ama sonra sakin bir kafayla ve dikkatli bir şekilde anlattıklarımı uygulayınca sorunu çözmüş. Pardon da.. Benim anlattıklarımı dikkate almayıp kafanıza göre iş yapacaksanız, niye bu yazıyı okuyorsunuz ki? Şunu en başından bir kere sabırla okuyup yapsanız da başınıza iş açmasanız olmaz mı?
 3. ROM’da yavaşlık olduğunu söyleyenler var. Kesinlikle yok. Tersine, şimdiye kadar kullandığım en iyi özel ROM.
 4. Pil ömrünün ciddi bir şekilde azaldığını, hatta yarım gün bile gitmediğini söyleyenler var. Yazının en altındaki fotoğraf galerisine birazdan ekran görüntüsünü de ekleyeceğim. Wifi sürekli açıkken ve günlük normal telefon konuşmaları yaptığımda telefonun şarjı 24 saatten fazla gitti. Buna ne diyorsunuz peki? Elbette pil süresi kullanıma göre çok değişir. Telefonu elinizden düşürmezseniz, habire oyun oynarsanız, 3G ile sürekli internete girerseniz 2 saatte de biter şarjı. Çok normal. Yazıda da belirttim. Özellikle 3G, bu ROM’da çok pil harcıyor. Bu durum belki de bu ROM’a özel. Bu ROM’u kullanacaksanız 3G’yi mümkün olduğunca kapalı tutmanızı öneriyorum dedim.
 5. Telefonda nadiren de olsa Trebuchet Launcher kaynaklı ufak sorunlar çıkıyor. Kullanımı kesinlikle etkilemiyor.
 6. Ayarlar bölümünde bazı yerler İngilizce. Bu ROM’dan kaynaklanan bir durum. İngilizce’ye küfretmektense İngilizce öğrenmeyi deneseniz?..
 7. Wifi ile ilgili bağlantı sorunları var. Şöyle ki; bağlantıyı kapattıktan sonra tekrar açmak istediğinizde bazen açılmıyor. Telefonu kapatıp tekrar açarsanız düzeliyor. Dilerseniz wifi’yi hiç kapatmayabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Çok pil harcamıyor, öneririm.
 8. Son olarak bu ROM’un Samsung tarafından üretilmiş orijinal bir ROM olmadığını, özel bir ROM olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum. Keyfine çok düşkün olanlar maceraya kapılmasın. Sonra saçma sapan bir şekilde beni sorumlu tutmayın. Ayıptır!.. İnsanlık yapıp bilgi paylaşıyorum ve bunları uygulayıp uygulamamak tamamen sizin kararınızken, utanmadan beni sorumlu tutanlar çıkıyor. Yazıklar olsun!.. Bu laflarım herkes için değil. Bazıları için. Bu şekilde yazdığım için üzgünüm ama gerçekten ayıp!..

[/Güncelleme]

En güncel Android sürümü olan 4.2.1 Jelly Bean henüz sadece Google’ın kendi telefon ve tabletlerine gelmişken, S5830 gibi düşük donanıma sahip bir telefona 4.2.1 Jelly Bean yükleyip Android’in yeni özelliklerinin tadını hangi S5830 kullanıcısı çıkarmak istemez ki?

Android 4.2.1 Jelly Bean
Android 4.2.1 Jelly Bean

Sabırsız bazı okuyucularımdan son zamanlarda çok sık bir şekilde gelen “Ne zaman çıkacak?” sorularına “Sakin olun, sakin olun..” demekten yorgun düştüm. 2011 yılının en iyi telefonu seçilen Samsung Galaxy S 2’ye bile resmi 4.1.2 sürümünün geçen hafta ancak gelebildiğini düşünürseniz, bana sürekli “ne zaman çıkacak?” diye soran S5830 kullanıcılarının ne kadar sabırsız olduklarını daha iyi anlayabilirsiniz. Zira S5830 ile S 2 veya S 3 gibi telefonlar arasında dağlar kadar donanım farkı var.

Biliyorsunuz.. S5830 resmi olarak 2.3.6 sürümünü bile almamışken, 4.2.1’den bahsediyoruz. Bu ancak ve ancak özel ROM’larla mümkün. CyanogenMod 10.1 sürümünün bazı geliştiriciler tarafından S5830 için optimize edilmiş sürümünü telefonunuza nasıl yükleyebileceğinizi ve bazı ekran görüntüleri ile 4.2.1’deki bazı yenilikleri göstermeye çalışacağım.

İlk uyarı: Burada paylaştığım bilgileri kendi telefonunuzda uyguladığınızda oluşabilecek hasar, zarar (olumsuz ne varsa) vs, hiçbirisinden beni sorumlu tutamazsınız. Anlattığım her şeyi dikkatlice ve sabırla okursanız, kelimesi kelimesine söylediklerime uyarsanız, Android’ten zerre kadar anlamayan birisi bile bu ROM’u telefonuna sorunsuz bir şekilde yükleyebilir. Bu kadar da iddialıyım.

İkinci uyarı: Bu ROM sadece S5830 kullanıcıları içindir. “Benim telefonum S5830i, ben de yükleyemez miyim?” şeklinde soru sormayın artık lütfen. Bu iki modelin birbirinden çok farklı olduğunu defalarca söyledim. Bununla ilgili teknik bir yazı da yazdım. Açın, o yazıyı okuyun.

Üçüncü uyarı: S5830 telefonunuz rootlu değilse, ClockworkMod Recovery yüklü değilse, önce ilgili yazıları okuyun ve telefonunuzu bu yeni ROM’un yüklenmesi için hazır hale getirin.

Bu yazıyı yazmadan önce S5830 için hazırlanan 4.1.2 sürümü ile ilgili gözlemlerimi paylaştığım bir yazı hazırlıyordum ancak yeni çıkan 4.2.1 sürümü, 4.1.2 sürümünden o kadar iyi ki, o yazıyı bir kenara bırakıp bu yazıyı hazırlamaya başladım.

Bu ROM’un özel bir ROM olduğunu, yani Samsung’un resmi ROM’u olmadığını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu ne demek? Bu ROM’da bazı ufak tefek hatalar, eksikler olabilir demek. Örneğin “ben her gün radyo dinleyen bir insanım. Radyo dinleyemeyince krize giriyorum, doktor iğne yapmak zorunda kalıyor” diyecek kadar radyo seven biriyseniz, bu ROM’u hemen yüklemeyin çünkü içinde radyo uygulaması yok. Sonradan yükleyebilirsiniz ama bu konuya şimdi değinmeyeceğim. Daha sonra anlatacağım ama kaç gün sonra bilmiyorum. O yazıyı yazana kadar da “radyo! radyo!.” diye yorumlar gelmesin lütfen.

Bunun dışında, Wifi ile ilgili bazen takılmalar olabiliyor. Wifi’ı açtığınızda telefon reset atabiliyor.

Saat dilimini otomatik seç dediğinizde sizi 2 saat geriye götürebiliyor. Sonra bana “İşe 2 saat geç kaldım senin yüzünden!” demeyin. (Yazının sonlarına doğru bu problemin nasıl giderilebildiğini paylaştım)

Yani özetle bu ROM’un kusursuz olmadığını, ama kesinlikle denemeye değer olduğunu bilmenizi isterim. Şimdiye kadar kullandığım en iyi özel ROM olduğunu söyleyebilirim.

Pil ömrü açısından da gayet iyi. 3G yerine sürekli 2G kullanırsanız, ev ve iş yerinde de sürekli Wifi ile bağlantı kurarsanız pil ömrünü ciddi şekilde uzatmış olursunuz. Ayrıca sık sık güncelleme yapan (mesela Twitter) uygulamaların güncelleme sıklığını biraz uzatın. 5 dakikada bir güncelleme yapacağına, 4 saatte bir yapsın. Telefon ne kadar veri alışverişinde bulunursa bataryanız o kadar hızlı tükenecektir. Daha önce Android Telefonlarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? yazımı okumadıysanız göz atmanızda yarar var.

S5830 için Android 4.2.1 Jelly Bean ROM’u Kim, Nasıl Yükleyecek?

1. Grup Kullanıcılar: Telefonunda Orijinal Samsung Android 2.3.3 veya 2.3.6 ROM Olanlar

Önce aşağıdaki iki yazıyı okuyarak telefonunuzu root edin ve ClockworkMod Recovery yükleyin. Bu işlemleri telefonunuza uyguladıktan sonra 2. gruptaki kullanıcıların yapacağı işlemlere geçebilirsiniz. Bunları uygulamadan SAKIN diğer işlemlere geçmeyin!

 1. Android Cep Telefonu Nasıl Root Edilir/Yapılır?
 2. Samsung Galaxy Ace’e (Gingerbread) ClockworkMod Recovery Nasıl Yüklenir? (Bu yazıyı iyi okuyun. ClockworkMod 4’ü yükledikten sonra 5. sürümü de yükleyin. Boşuna yazmadım o yazıyı)

2. Grup Kullanıcılar: Telefonu Rootlu ve Telefonunda ClockworkMod Recovery Yüklü Olanlar:

S5830’un dahili hafızası çok az olduğundan, rahat etmek istiyorsanız Android Telefonun Dahili Hafızasını Arttırmak (SD Kart Kullanarak) yazısını okuyun ve gerekli işlemleri uygulayın.

Yazının devamını sadece bapış yapan üyeler görebilir.

Üye iseniz oturum açın.

Üye değilseniz, Üye Olmak İstiyorum sayfasını ziyaret edin lütfen.

Neden Üye Olmalısınız?

Normalde Samsung Galaxy Ace S5830’un resmi yollarla alabileceği en son Android sürümü 2.3.6’dır.
En güncel sürüm olan 4.2 ile birlikte gelen bir çok yeni özelliği merak etmiyor musunuz?
Peki bunun için 700-900 TL verip yeni bir telefon almaya değer mi?
Telefonunuza (sadece S5830 modeli için geçerlidir) Android 4.2.1 yüklemek için 10 TL bağış yapmak çok mu?
Bu yazıyı okuduğunuzda, çöpe atmayı planladığınız telefonun yeniden canlandığını ve sizi bir iki yıl daha çok rahatlıkla idare edebileceğini göreceksiniz. 10 TL bağışla yeni bir telefon satın alma ihtiyacınızı bir iki yıl ötelemek kötü bir fikir mi sizce?
Onlarca üye boşuna mı bağışta bulunuyor acaba?

429 thoughts on “Samsung Galaxy Ace S5830 Android 4.2.1 Jelly Bean Güncellemesi Nasıl Yapılır?”

 1. Özgür Bey merhaba, öncelikle değerli bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Ben bu son güncellemeyi bir blog sitesinde bulup dün akşam 5830 telefonuma yükledim. Herşey gayet güzel gibi şimdilik. Ancak benim ana sorunum şarj. Yani öyle ki bir telefon konuşması (30sn) bir kere whatsapp yazışması (4 – 5 defa cümle gönderdim) ve bir kere facebook sayfasına girdim. Toplam da 1 saat içinde şarjım %14 e düştü. Bu yaptıklarımdan önce full dü şarjım. Bana önerebileceğiniz alternatif var mıdır acaba? Şimdiden çok teşekkür ederim. Bu arada Eski orjinal sürümü kullanırken de buna yakındı şarj sorunum.

     • Bloğumda paylaştığım ROM (4.2.1), XDA Developer’dan OldDroid’in derlediği bir ROM. Sonradan 4.2.2 için de bir ROM derledi ancak kullanıcılardan bazı şikayetler geldi performans ile ilgili. Bu nedenle 4.2.2’yi yükleyip test etmedim. Açıkçası kullanıcılardan gelen geri bildirimleri okuyunca bu riski almak istemedim. Bu nedenle de bloğumda da paylaşmadım çünkü bence önemli olan en son sürümü değil, en kararlı sürümü kullanmak. 4.2.2 ile 4.2.1 arasında çok küçük farklar var. Yani çok önemli değil. Güncellerseniz ne olur, inanın hiç bilmiyorum. Risk almaya değmez ama..

  • Rica ederim Duygu hanım. Beğenmenize sevindim.
   Pil ile ilgili deneyimimi şu şekilde paylaşmak isterim: 4.2.1 özel ROM’unda, 3G kaynaklı aşırı pil tüketimi söz konusu. Zaten yazıda belirtmiştim ama bir kez daha vurgulamak isterim. Mümkün olduğunca 2G kullanmaya çalışın. Pil ömrünün çok bariz şekilde uzadığını göreceksiniz. Telefonunuzda WhatsApp gibi sürekli internet bağlantısı kullanan uygulamalar pilin en büyük düşmanlarıdır. Galaxy Ace’in 1350 mAh’lik bataryası yeterli gelmemekte. Bu konuda yapılabilecek çok şey yok malesef ama 3G’yi kapatırsanız (Ayarlar > Kablosuz ve Ağlar (Diğer) > Mobil ağlar > Yalnızca 2G ağlarını kullan) en azından elinizden geleni yapmış olursunuz.

   • Anlıyorum :( Peki genişletilmiş batarya alsam işe yarar mı? Ve önerebileceğiniz bir batarya var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

    • Yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum Galaxy Ace’i ve 2. yıldan sonra pil ölmeye başlamıştı. AliExpress üzerinden yedek pil ve pil şarj cihazı (sadece pil şarj etmeye yarayan bir cihaz) siparişi verdim. Hem fiyatı hem de performansı iyi ancak satın almadan önce çok iyi araştırmak lazm. Çinli satıcıların çoğu sahtekar. Genişletilmiş batarya ile ilgili link paylaşırsanız incelemek isterim. 1 sene önce araştırdığımda Galaxy Ace için yoktu.

 2. Ben her şeyi yaptım ama bi ara telefon siyah ekran oldu kapatıp açtım düzeldi sonra fakat dediğiniz şeyleri yaparken hapsi -No- alttan bir tanesi -Yes- oluyor ne yapmalıyım ? :(

Leave a Comment