Sık Kullandığım Android Uygulamaları #mim

[dropcap]İ[/dropcap]

nternette #mim etiketiyle (hashtag) güzel bir MİM’leme hareketi başlamış. Hem Android dostluklarını pekiştiren hem de SEO açısından güzel bir hareket :) Başlatan sanırım Ömer Şehap. Daha ötesini bulamadım. Yazısında topu Burçak Çubukçu ve Erol Dizdar‘a atmış ve onların da sık kullandıkları Android uygulamaları yazmasını istemiş. Yani onları MİM’lemiş.

Erol Dizdar da yazısında  Hamza Şamlıoğlu (TEA Kolik), Mehmet Emin ErtemürSavaş Doğan ve Muharrem Taç‘ı MİM’lemiş.

Mehmet Emin Ertemur da sağ olsun yazısında beni MİM’leyince, aslında uzun zaman önce paylaşmak istediğim, okuyucularımın da çok talep ettiği ama zaman yaratamadığım için yazamadığım “Android Uygulama Listesi” yazısını bu vesileyle paylaşmak istedim. Tesadüf bu ya.. Dün XDA forumunda en çok kullandığım 10 adet üçüncü parti uygulama ve 10 adet de Google uygulamasının ismini paylaşmıştım. Şimdi daha detaylı bir liste ile karşınızdayım :)

Listeyi

şeklinde ayırmayı uygun buldum ve Android ile yeni tanışmış olanlara kaynak olabileceği umuduyla listemdeki uygulama sayısını biraz fazla tutmak istedim.

Öncesinde, kullandığım cihazlar hakkında kısaca bilgi vermek isterim:

Root edilmiş Samsung Galaxy Ace (S5830) gibi eski bir telefonu inatla kullanmaya devam ediyorum. CyanogenMod 10.1 (Android 4.2.1) tabanlı modifiye bir ROM kullanıyorum. Telefon iyice ölene kadar da telefonu değiştirmeyi düşünmüyorum. S5830, eski ve yavaş bir telefon ama işimi hala görüyor. Gereksiz tüketime karşıyım.

Tablet olarak da Mart 2013’ten itibaren Nexus 7 kullanıyorum. Nexus 7’yi henü root etmedim ve yakın bir zamanda da böyle bir planım yok. Android’in Google tarafından geliştirilen orijinal halini deneyimlemek ve yeni çıkacak olan sürümleri vakit kaybetmeden kullanabilmek için özellikle bu tableti tercih ettim. Tablet konusunda yeni sayılırım. Mobil olmak isteyenler için 7 inç ekran boyutunun gerçekten çok doğru bir tercih olduğunu söyleyebilirim. Tek elle kullanabiliyor ve cebinize koyabiliyorsunuz.

Telefonumda ve tabletimde 250’nin üzerinde uygulama var. Önemli bulduklarımı paylaşmaya çalışacağım naçizane.

Listeleri mümkün olduğunca kullanım sıklığına göre oluşturmaya gayret ettim.
Listeye zaman içerisinde yeni uygulamalar da ekliyorum, bu nedenle ara ara kontrol etmenizde yarar var.

Sık Kullandığım Google Uygulamaları:

GmailGmail (Bahsetmeye gerek yok sanırım. Alternatif: K-9 Mail)

[divider]

Google ChromeChrome (beta) (Özellikle beta sürümünü kullanıyorum. Google’a ufak da olsa bir katkımız olsun)

[divider]

Google Play Store (Telefonda/Tablette yüklü olarak geliyor zaten. Bunun da bir uygulama olduğunu unutuyoruz bazen :) )

[divider]

Google AnalyticsGoogle Analytics: Web sayfama ne kadar ziyaretçi gelmiş, performansım nasıl?.. Sürekli bakarım.

[divider]

Google FinanceGoogle Finance: En önemli teknoloji şirketlerinin her gün birkaç defa hisselerini kontrol ederim. Borsada param olduğundan değil, hastalık işte..

[divider]

Google PlusGoogle Plus: Giderek yeni model Google Reader olma yolunda. Daha doğrusu Flipboard tarzı uygulamaların yerini yavaş yavaş bu alıyor. Google çok iyi iş çıkarıyor Google+ ile

[divider]

Google DriveGoogle Drive: Sadece bulut sunucu üzerinde dosyalarınızı saklamanıza değil aynı zamanda web üzerinden Word, Excel, PowerPoint gibi her türlü doküman hazırlamanıza ve bu dosyalar üzerinde onlarca kişiyle birlikte aynı anda çalışmanıza imkan tanıyan, hatta çok daha ileri seviyelerdeki kullanıcıların Google Apps Script sayesinde tüm Google hizmetlerini birbirleriyle entegre hale getirmenizi yarayabilecek web tabanlı programlar yazmanızı sağlayan geleceğin en çok kullanılacak sistemi. Nerede olursanız olun, dosyalarınıza her türlü cihazdan ulaşabilirsiniz.

[divider]

Google ReaderGoogle Reader:1 Temmuz 2013’te emekliye ayrıldı. Yerine en sağlam alternatif: Feedly

[divider]

Google CurrentsGoogle Currents: Google’ın elektronik dergisi. Başarılı.

[divider]

Google CalendarGoogle Calendar: Planlı olmak iyidir. Alternatif: Business Calendar

[divider]

Google MapsGoogle Maps: Türkiye’de navigasyon, trafik bilgisi, toplu ulaşım bilgileri gibi bazı özellikleri kullanılamıyor olsa da hala çok başarılı bir uygulama. Eminim ki ileride bu özellikler de geldiğinde harika olacak.

[divider]

Google TranslateGoogle Translate (Özellikle çevrimdışı desteği geldikten sonra harika oldu. Türkçe, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Rusça dil dosyalarını indirdim (İngilizce dil dosyaları zaten mevcut). Dünyanın neresine gidersem gideyim anlaşamayacağım kimse olmaz artık sanırım)

[divider]

Google Chrome to PhoneGoogle Chrome to Phone (Masaüstünde Chrome tarayıcı kullanıyorsunuz ve o an ekranda gördüğünüz bir telefonu aramanız gerekti diyelim. Chrome to Phone ile numarayı işaretleyip sağ tıklayarak anında telefonunuza gönderip arayabilirsiniz. Ne kadar pratik olduğunu bir bilseniz “neden daha önce kullanmadım?” diye üzülürsünüz)

[divider]

Google Play MusicGoogle Play Music (Müzik dinlemek için birebir)

[divider]

Google KeepGoogle Keep: Henüz EverNote’tan daha iyi değil ama çok yakında daha iyi olacağından eminim. Alternatif: EverNote

[divider]

YouTubeYouTube: TubeMate varken pek kullandığımı söyleyemem ama ileride daha güzel özelliklerin geleceğini tahmin ediyorum.

[divider]

My TracksMy Tracks: Özellikle motosiklet seyahatlerimde, gezdiğim yerleri kayıt altına almak için kullanıyorum. Uygulama GPS ile nerelerden geçtiğinizi, hangi hızla gittiğinizi, deniz seviyesinden yüksekliğinizi, vb. bilgileri kayıt altına alıyor.

[divider]

Google GogglesGoogle Goggles (Resimleri tarayıp internette arayabilen, barkod taraması yapabilen, taradığınız resimdeki yazıları metne çevirebilen, kartvizit tarayıp adres defterinize kopyalama yapabilen ilginç bir uygulama)

[divider]

Google EarthGoogle Earth:

[divider]

Sık Kullandığım Üçüncü Parti Uygulamalar:

Falcon ProFalcon Pro: Kesinlikle en iyi Twitter uygulaması. Falcon Pro kullandıktan sonra Twitter’ın kendi uygulamasını asla kullanmazsınız. Uygulamanın geliştiricisi çok zeki ve hırslı. Sürekli yeni özellikler ekliyor. İleride Twitter bu uygulamayı satın alırsa hiç şaşırmam ama satın alırsa da çok yazık olur. TweetDeck’in durumu malum.
Güncelleme: FalconPro, Twitter’ın API sınırı olan 100,000 barajını aştığı için yasal yollarla daha fazla kullanıcı alamadığı için uygulamayı artık ücretsiz olarak getfalcon.pro adresinden sunuyor.

[divider]

PocketPocket: Eski adı “Read it Later”. O an okumaya zamanımın olmadığı ama sonra zamanım olduğunda okumak istediğim her şeyi buraya ekliyorum. İnsanın okuma alışkanlığını değiştirebilecek kadar etkili bir uygulama. Alternatif: Instapaper veya Readibility

[divider]

AndroidLostAndroidLost: Ya telefonunuzu kaybederseniz veya telefonunuz çalınırsa? Çok güzel özellikleri var.

[divider]

Swype KeyboardSwype Keyboard: 24.04.2013’te Google Play’deki yerine aldı. Mükemmel bir klavye uygulaması.

[divider]

SwiftKey Tablet KeyboardSwiftKey Keyboard (Çok başarılı bir klavye uygulaması)

[divider]

SwiftKey Tablet Keyboard  (Aynı uygulamanın tabletler için olan sürümü. Malesef ikisi için de ayrı ayrı ücret ödemek gerekiyor ama değer)
Güncelleme: Nihayet bu hatayı gördüler ve artık tek uygulama ile hem telefonda hem de tablette kullanabiliyorsunuz. Artık tablet uygulamasına gerek yok.

[divider]

Nova Launcher PrimeNova Launcher Prime: En başarılı birkaç başlatıcı/arayüz uygulamadan birisi. Alternatif: Apex Launcher Pro, Holo Launcher Plus,

[divider]

NoLEDNoLED (Telefonunuzda yeni bir mail, mesaj geldiğinde veya cevapsız arama varsa bu tür uyarıları size gösterebilmek için LED ışığı varsa ne ala. Peki ya yoksa? O zaman bu uygulamayı incelemenizde yarar var.)

[divider]

Keep Screen ON LITEKeep Screen ON Lite (Bir şeyler okurken ekranın kendiliğinden kapanmasını engellemek istiyorsanız bu uygulamayı denemelisiniz. Cihazı tuttuğunuz açıyı algılayarak ekranın açık tutmaya gerek olup olmadığını anlıyor ve işini iyi yapıyor)

[divider]

AccuWeather PlatinumAccuWeather Platinum (Başarılı bir hava durumu uygulaması) Satın almanıza kesinlikle gerek yok. Yahoo Weather çok başarılı ve ücretsiz.

[divider]

Call Informer (caller ID)Call Informer (Caller ID): Arayan kişi ile ilgili detaylı bilgi alabiliyorum. “Aa bu kimdi ya?” demeye son!

[divider]

SMS Backup +SMS Backup+ (Tüm arama kaydı ve SMS’lerinizi yedeklemek için)

[divider]

Yandex HaritalarYandex Haritalar (Trafik durumu bilgisi gerektiğinde kullanıyorum. Çok işe yarıyor. Google Haritalar Türkiye’de trafik bilgisi hizmeti vermeye başladığında emekliye ayıracağım bir uygulama)

[divider]

FlipboardFlipboard (Dergi okur havasında.. Miss..)

[divider]

Aldiko Book Reader PremiumAldiko Book Reader Premium: Ekitap okumak için sayılı uygulamadan birisi. Sonradan keşfettiğim çok daha güzel ve ücretsiz bir uygulama var: Cool Reader Aldiko’ya para vermeye hiç gerek yok. Alternatif: FBReader veya Moon+ Reader Pro)

Güncelleme: Aldiko Book Reader PremiumGoogle Play Books‘un Türkiye’de de hizmete girmesi ile artık pdf ve epub (DRM’siz) formatındaki 1000 adede kadar kitabınızı bu uygulamaya yükleyebilir ve okuyabilirsiniz.

[divider]

Adobe ReaderAdobe Reader: Son güncelleme ile harika hale geldi. PDF dosyaları okumak için en iyi uygulama.

[divider]

XDA Premium HDXDA Premium HD (Tablet veya çözünürlüğü yüksek telefon sürümü. Android konusunda en iyi kaynak olan XDA’i takip etmek için. O kadar şey öğreten XDA’e benim de katkım olsun. Tabi ki ÜCRETLİ sürümü kullanacağım.)

[divider]

XDA PremiumXDA Premium (Telefon sürümü. Android konusunda en iyi kaynak olan XDA’i takip etmek için. O kadar şey öğreten XDA’e benim de katkım olsun. Tabi ki ÜCRETLİ sürümü kullanacağım.)

[divider]

Opera MiniOpera Mini (Telefonumda en çok kullandığım tarayıcı. Hızlı, pratik ve çok az veri harcıyor)

[divider]

QuoraQuora (Çok güzel sorular ve cevaplar var)

[divider]

TubeMate (YouTube’tan daha başarılı. İstediğim dosya boyutunda video izleyebiliyor veya indirebiliyorum. Videoları mp3 olarak da indirebiliyor. Hal böyle olunca Google Play Store’da barındırılmıyor. Ayrıca indirip yüklemek gerekiyor)

[divider]

Real Racing 3Real Racing 3: Beni tanıyanlar oyun oynadığıma inanamayacaklar ama öyle müthiş bir oyun ki, dayanamadım ben bile oynuyorum! Görüntüler mükemmel. Ve işin ilginç tarafı BEDAVA!

[divider]

AppSalesAppSales: Hangi uygulamanın indirime girdiğini anında takip edin ve ucuza alışveriş yapın. Akıllı kullanıcılar uygulamaları indirim dönemlerinde alır! :)

[divider]

Ubuntu One FilesUbuntu One Files

[divider]

DropboxDropbox: Drive’ın yeri başka DropBox’ın başka

[divider]

BoxBox: 25 GB ücretsiz hesabım olduğu için ister istemez kullanıyorum

[divider]

MediaFireMediaFire: 50 GB ücretsiz bulut depolama.

[divider]

MEGAMEGA: 50 GB ücretsiz alan ile birlikte tüm dosyalarınızı 2048-bit RSA ile şifreleyen bulut depolama sistemi.

[divider]

Battery Widget RebornBattery Widget Reborn Pro: Cihazınızın pil durumu ile ilgili yararlı bilgiler veriyor

[divider]

Kingsoft Office 5.6 (Free)Kingsoft Office (Android için en iyi Office uygulaması. Hem de ÜCRETSİZ! Türkçe sürümü de var)

[divider]

VPlayerVPlayer Video Player (Başarılı bir video oynatıcı. Desteklemediği format yok. Altyazı desteği de harika. VPlayer Unlocker ile lisans satın alabilirsiniz. Alternatif olarak MX Player Pro kullanılabilir.)

[divider]

Nexus Media ImporterNexus Media Importer (Nexus ve desteklenen diğer cihazlara OTG kablo ile harici disk veya USB bellek bağlayabilmenizi sağlıyor.)

[divider]

V Player ve Nexus Media Importer uygulamaları için Can Altıparmak’a teşekkürü bir borç bilirim. Kendisinin ayrıca Nexus 7 ile ilk tanışmamda da payı vardır. Detaylı ve uzun bir maille bana önemli katkı sağlamıştır. Hiç unutamam.

[divider]

RealCalc PlusRealCalc Plus (Ücretsiz sürümü de var ancak emeğe saygı prensibim gereği ücretli sürümünü kullanıyorum. Öğrencilik yıllarımda da olsaydı keşke bu uygulama. Benim zamanımda Casio fx 3600’ü olurdu her mühendisin. Şimdi bu uygulama yeterli)

[divider]

SkypeSkype (Ses ve görüntü kalitesi çok iyi)

[divider]

ES File ExplorerES File Explorer: Çok başarılı bir dosya yöneticisi. Alternatif: Solid Explorer

[divider]

TEDTED: Birbirinden güzel konular hakkında bilgilenirici videolar var. Mutlaka izlenmeli.

[divider]

Digitally Imported RadioDigitally Imported Radio (En çok dinlediğim internet radyosu. Hangi tür müzikten hoşlanıyorsanız o türü seçiyorsunuz ve sadece o tür müzik dinleyebiliyorsunuz. Lounge, Chill Out ve Trance kanalları favorimdir. Alternatif olarak değil ama yine çok güzel bir internet radyosu: TuneIn Radio Pro)

[divider]

Easy Voice Recorder ProEasy Voice Recorder Pro: İşini çok iyi yapan bir ses kayıt uygulaması.

[divider]

WolframAlphaWolframAlpha: Farklı bir bilgi sorgulama motoru. Arama motorundan çok farklı.

[divider]

AutoCAD 360AutoCAD 360: AutoCAD çizim dosyalarını görebileceğiniz hatta üzerinde değişiklikler bile yapabileceğiniz süper bir uygulama. Hiç beklemediğiniz bir anda lazım olabiliyor. Maille gelen bir proje dosyasındaki çizime hemen o anda bakabiliyorsunuz.

[divider]

FreeNoteFreeNote: İnsanız sonuçta.. Bazen de elle not almak isteriz.. Not almanız gerekiyor ama yanınızda kağıt kaleminiz yok. Dert etmeyin, parmağınız ne güne duruyor? FreeNote sayesinde parmağınızı kalem gibi kullanarak çok hızlı bir şekilde not alabilirsiniz.

[divider]

Speedtest.netSpeedTest: İnternet bağlantı hızınızı ölçmek için. Sanırım rakibi yok.

[divider]

KickassTorrents AppKickassTorrent Apps: Torrent ile ilgilenenler Kickass’i çok iyi bilirler. İşte bu da Kickass’in Temmuz 2013 başında duyurduğu çiçeği burnunda uygulaması. Mükemmel bir uygulama. Hem kat.ph’deki gibi istediğiniz torrenti aratıyorsunuz hem de bulduğunuz torrent ile anında ilgili dosyaları indirebiliyorsunuz. Bu uygulama ile artık torrent indirme uygulamasına gerek duymayacaksınız. Mutlaka bulunmalı!

[divider]

µTorrent® Beta - Torrent AppµTorrent® Beta – Torrent App: PC’ler için en popüler torrent programının Android uygulaması. KickassTorrent Apps çıkınca pabucu dama atıldı.

[divider]

Fake GPS locationFake GPS Location: Sahte konumlandırma yapın. Kendinizi dünyanın neresinde olmak istiyorsanız orada gösterin. FourSquare kullanıp en gıcık olduğunuz kişilerin mayor’lüklerini elinden alın! Pislik olun biraz! :)

[divider]

InstructablesInstructables: Çok ilginç şeyleri kendi kendinize yapın ve öğrenin.

[divider]

SharpeeSharpee: Behance‘in Android uygulaması. Birbirinden güzel tasarımları takip edebilirsiniz.

[divider]

Brightness LevelBrightness Level: Ekran parlaklığını otomatik yapabilen bir telefona sahip değilseniz, bulunduğunuz ortama göre çok hızlı bir şekilde ekran parlaklığı değiştirmeye yarayan basit ama çok işlevsel bir uygulama.

[divider]

UStreamUStream: Telefonunuzun kamerasıyla tüm dünyaya canlı yayın yaparak bir anda muhabir olmak ister misiniz?

[divider]

El FeneriEl Feneri: Hiç beklemediğiniz bir anda karanlıkta mı kaldınız? Hemen imdadınıza koşuyor. Kameranızın flaş ışığını el feneri olarak kullanabilirsiniz.

[divider]

Barcode ScannerBarcode Scanner: Telefonunuzu Barkod tarayıcıya dönüştürün. Mağazalardaki ürünlerin barkodunu tarayarak internetten anında fiyatlarını ve özelliklerini bulun.

[divider]

DroidFish ChessDroidFish: Ücretli olanlarından bile daha başarılı olan bir satranç uygulaması.

[divider]

Currency ConverterCurrency Converter: Farklı ülkelerin paralarını birbirine dönüştürebilen başarılı bir uygulama. “50 Dolar kaç Euro yapar? 249$ kaç TL ediyor?” gibi sorulara hızlı cevap bulmak için.

[divider]

MANUGANUMANUGANU: Alper Sarıkaya’nın geliştirdiği harika bir oyun.

[divider]

musiXmatch Music LyricsmusiXmatch Lyrics Player: Cihazınızda çalan parçanın şarkı sözlerini ekranda görmek istemez miydiniz?

[divider]

Magisto Video EditorMagisto – Magical Video Editor: Videolarınızı düzenlemek ve değişik efektler eklemek için.

[divider]

SygicSygic: Telefonunuzu navigasyon cihazına dönüştermek ister misiniz? En başarılı navigasyon uygulamalarından birisi. 7 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Ah bir de şu navigasyon uygulamalarının fiyatları bu kadar uçuk olmasa!..

[divider]

İlave olarak:

WordPress

WordPress

Wikipedia

Wikipedia

Adobe PhotoShop Touch

Adobe Photoshop Touch

SketchBook Pro for Tablets

SketchBook Pro for Tablets

TeamViewer

TeamViewer

HepsiBurada

HepsiBurada

YemekSepeti

Yemek Sepeti

GittiGidiyor

GittiGidiyor

IMDb

IMDb

Tapatalk Forum App

Tapatalk

Snapseed

Snapseed

Pixlr Express

Pixlr Express

Camera ZOOM FX

Camero Zoom FX

Pushover

Pushover

Zite

Zite

[divider]

Sık Kullandığım, Root İzni Gerektiren Üçüncü Parti Uygulamalar:

ROM Toolbox ProROM Toolbox Pro: Root edilmiş bir telefonda ihtiyaç duyabileceğiniz her şey tek bir uygulama içerisinde!

[divider]

Titanium Backup ProTitanium Backup Pro: Telefonunuzdaki her şeyin yedeğini almak için. Lisans için de şu uygulama.

[divider]

Link2SDLink2SD: Benim gibi dahili hafızası düşük bir telefon kullanıyorsanız, telefonunuzun dahili hafızasını SD kartınızla yükseltebilirsiniz. Bununla ilgili çok detaylı bir yazı paylaşmıştım.

[divider]

Permissions DeniedPermissions Denied: Bazı uygulamalar o kadar çok fazla izin ister ki sinir olursunuz. Peki ya biz izin vermek istemezsek? Beğendiyseniz lütfen ücretli sürümünü kullanmayı tercih edin. Alternatif: LBE Privacy Guard. Yalnız ilkinin açık kaynak olduğunu ve bu nedenle daha güvenilir olduğunu hatırlatırım.

[divider]

Permission DogPermissionDog: Uygulama izinleri konusunda takıntılı olanlar için bir güzel uygulama daha.

[divider]

SuperUserSuperUser: Her root edilmiş telefonda/tablette bu uygulama veya bu veya bu uygulamalar mutlaka vardır.

[divider]

Root CheckerRoot Checker: Telefonunuzu veya tabletinizi root olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır.

[divider]

Gelecekte Yüklemeyi Planladığım Uygulamalar

JEFIT ProJEFIT Pro: Fitness ile ilgilenenler için harika bir uygulama. “Hangi kası geliştirmek için hangi hareketleri yapmak lazım, bu hareketler nasıl yapılır?” gibi soruların cevabını bu uygulamada.

[divider]

Labyrinth 2Labyrinth 2: Nadir oyun oynayan birisi olarak beni etkilemeyi başarabilen oyunlardan. İlk sürümünü oynamıştım. İkinci sürümünü de indirime girdiğinde yüklemek istiyorum.

[divider]

SoundHoundSoundHound: O an çalan şarkı kulağınıza tanıdık geldi ama adını çıkaramadınız mı? SoundHound size hemen söylesin. Alternatif: Shazam Encore.

[divider]

Action Launcher ProAction Launcher Pro

[divider]

Screen Filter Pro: Şu an ücretsiz sürümünü kullanıyorum. Geceleri tabletten bir şeyler okurken ekranı en düşük parlaklığa almama rağmen ekranın parlaklığı yine de gözümü alıyor. Bu uygulama ekranı karartıyor. Hem gözü yormuyor hem de şarjın daha uzun gitmesini sağlıyor. Kullanımı da çok pratik. Alternatif: Lux Auto Brightness

[divider]

Facebook, FourSquareLinkedin, Twitter, Instagram, WhatsApp, Viber, Vine gibi uygulamaları listede göremeyenler için hemen söyleyeyim: Bu uygulamaları kullanmıyorum :)

Güncelleme: Android 4.3 ile birlikte gelen App Ops özelliği sayesinde (hangi uygulamanın hangi izne sahip olacağına siz karar veriyorsunuz. Bu özelliğin Android’e geç gelmesi ve hala açık bir şekilde sunulmaması çok büyük bir sıkıntı. Google umarım bu özelliği en kısa sürede kullanımı kolay bir arayüz ile kullanıcılara sunar) daha önce güvenlik nedeniyle sorun ettiğim birçok uygulamayı tabletime yüklüyorum. Bunlara, yukarıda kullanmadığımı söylediğim uygulamalar da dahil.

[divider]

Dikkat ettiyseniz aynı uygulamanın hem ücretsiz hem de ücretli sürümü varsa, ücretli olanını tercih etmeye çalışıyorum (alternatif olarak kaliteli, güvenli ve ücretsiz olanı varsa elbette ücretsiz olanını terich ederim) ve KESİNLİKLE korsan uygulama kullanmıyorum. Lütfen siz de bunca emek verip güzel uygulamalar hazırlayan şirketlere ve geliştiricilere emeklerinin karşılığını ödeyin. Ücretli uygulamaların APK dosyalarını internetten bulup telefonunuza yüklemek marifet değil, emek hırsızlığıdır. Siz ne kadar çok ücretli uygulama kullanırsanız Android ekosistemi o kadar güçlü olur ve bizler de özgürce istediğimiz şirketlerin telefonunu kullanabiliriz. TEKEL olan şirketlerin fahiş fiyatlarla sattığı ürünlere boyun eğmek zorunda kalmamak için Android ekosistemini desteklemek hepimizin görevidir. İndirim dönemlerini takip ederseniz tüm uygulamalara neredeyse BEDAVA’ya sahip olabilirsiniz.

Bazı BEDAVA uygulamaların sizden gereksiz bazı izinler (adres defterini okuma/yazma, SMS okuma/yazma gibi) istediğini ve aslında size çok daha pahalıya patladığını da unutmayın lütfen.

Listede yer almasını istediğiniz uygulama önerileriniz olursa İletişim sayfasında konu bölümünü “Öneri” olarak seçin ve uygulamayı paylaşın lütfen.

Ben de şimdi topu Can Altıparmak (bildiğim kadarıyla Can’ın bloğu yok ama açmak zorunda kalacak çünkü gerçekten sıkı bir Android kullanıcısı ve yakın bir zamanda da geliştirici olacak) ve Selçuk Kütük‘e  atıyorum :)

Emeği ve ismi geçen herkese teşekkürlerimle..

Yazıyı beğendiyseniz lütfen aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı paylaşın.

Leave a Comment